Dikiş ve Kumaş Değişiklikleri: Kariyer ve Eğitim Gereksinimleri

Dikiş ve kumaş değiştirme uzmanları, dikiş makinesi operatörü, terzi veya döşemelik dahil olmak üzere çeşitli kariyer seçeneklerine sahiptir. Bu pozisyonlardaki çoğu insan iş başında eğitim alır veya bazıları meslek okullarında ders alırken stajyerlik eğitimi alırlar. Bu alanlardaki iş görünümleri yakın gelecek için umut verici değil.

Genel Bilgiler

Dikiş ve kumaş tadilatı profesyonelleri, tüketicilere giyim ve diğer kumaş ürünleri üretmektedir. Bu çalışanlar bazen meslek okulları veya stajyerlik programları aracılığıyla verilen eğitim kurslarını tamamlarken, birçoğu işlerini becerilerini öğreniyor.

KariyerDikiş Makinası OperatörüTerzidöşemeci
Eğitim Şartlarıİş eğitimindeİş eğitimindeLise diploması, iş başında eğitim veya stajyerlik eğitimi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-28)*%12 düşüş%6 düşüş0 %küçük değişiklik yok
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*25.030 TL 31.000 TL 34.480 TL 

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kariyer seçenekleri

Dikiş ve kumaş tadilatı uzmanları genellikle kıyafetleri veya diğer kumaş ürünlerini yaratır, değiştirir ve tamir eder. Bu alandaki bazı kariyer seçenekleri aşağıda incelenmiştir.

Dikiş Makinası Operatörleri

Dikiş makinesi operatörleri genellikle giyim ve diğer kumaş üreticileri için çalışır ve eğitimlerini diğer çalışanlardan veya bir dikiş makinesi firmasının temsilcisinden alabilir. Bu işçilere, bir makine kullanarak birlikte dikmek için önceden kesilmiş kumaş ve malzeme parçaları sunulur. İlik ekleme veya sabitleme dikişlerinden de sorumlu olabilirler.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, bu işçilere yönelik istihdamın 2018’den 2028’e kadar %12 oranında düşeceği tahmininde bulunmuştur. Mayıs 2018’den itibaren, BLS dikiş makinesi operatörleri için ortalama yıllık maaşın 25.030 TL olduğunu belirtti.

Terziler, Terziler ve Özel Kanalizasyon

Terziler, terziler ve özel lağımlar, lisede okurken, çoğu okul öğrencilere dikiş dersleri verirken resmi eğitime başlayabilir. Diğer seçenekler arasında, moda tasarımı eğitimi, dikiş ve tadilat, örneğin giyim yapımında sertifika veya Giyim Tasarımında Bilim Arkadaşı gibi bir meslek okulu veya topluluk kolej programına kaydolma yer almaktadır.

En Popüler:  Dijital Grafik Sanatı Tasarımcısı: İstihdam Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Terzilerin, terzilerin ve özel lağımların görevleri arasında müşterileri için özel giysileri değiştirmek, onarmak ve hatta dikmek yer alır. Bu profesyonellerin birçoğu kuru temizleme dükkanlarında çalışmaktadır, çünkü bu kuruluşların müşterileri çoğu zaman aynı anda temizlenip tamir edilmek üzere bir giysiyi bırakmayı takdir etmektedir. Hemsi kısaltabilir, giyim etiketlerinde değişiklik yapma gereksinimlerini kaydedebilir ve dolgu malzemesi yerleştirebilirler.

BLS, 2018 ve 2028 arasındaki terziler ve kanalizasyon sektöründeki istihdam seviyelerinde yüzde altı bir düşüş öngördü; birçok kişi bu hizmetleri kullanmasa da, zengin müşteriler ve yüksek kaliteli mağazalar arasında özel dikiş ve terzilik için talep olduğunu belirtti. BLS verilerine göre, terziler, terziler ve özel kanalizasyon için ortalama yıllık maaş Mayıs 2018’de 25.830 liraydı.

Döşemeciler

Döşemeciler stajyerlik eğitimini tamamlama seçeneğine sahip olabilir. Ancak bazen bir meslek yüksekokulunda veya topluluk kolejinde de eğitimi tamamlayabilirler. Mobilyaları örtmek için kumaş kullanmayı öğreniyorlar ve yeni parçalar üretmek için çalışabiliyor veya hasarlı eşyaları onarmak için yeteneklerini kullanabiliyorlar.

Çalışma koşulları, keskin aletlerle çalışan, ağır kaldırma yapan ve kısa süre boyunca uygunsuz pozisyonlarda oturan veya ayakta duran döşemeciler için tehlikeli veya sağlıksız olabilir. Bu pozisyon için ortak görevler arasında mobilya kusurlarını bulmak, mobilya dokumalarını kaldırmak ve mobilya çerçevelerini sabitlemek de yer alabilir.

BLS, 2018 ve 2028 yılları arasında döşemeciler için istihdam seviyelerinde bir değişiklik olmamasını bekliyordu. Eski mobilyaların yenilenmesi ve onarılması için devam eden talebin, istihdam seviyesi kalan statükondaki bir faktör olduğu tahmin edildi. Mayıs 2018 itibariyle, döşemeciler için ortalama maaş yıllık 34.480 liraydı.

Dikiş ve kumaş değiştirme uzmanları, tüm kumaş ürünlerinin yaratılması ve onarımı için çalışırlar. Ancak dikiş makinesi operatörü, terzi veya döşemelik kumaş gibi çeşitli meslekleri takip edebilirler. Mesleki kolejler aracılığıyla eğitim derslerini tamamlayabilir veya işi öğrenebilirler. Ancak bu kariyerlerin hepsi iş fırsatlarında düşüş gösteriyor ve içeri girmek isteyenler kalabalığın üzerinde durmak için stajyerlik bulabilirler.

En Popüler:  Video Yapımcıları Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu