Dikiş Makinası Tamircisi: Mesleki Görünüm ve Eğitim Gereksinimleri

Dikiş makinesi tamircisi genellikle mesleki eğitim programları, adaylıklar veya iş başında eğitim yoluyla öğrenir. Bu kariyer genellikle resmi bir eğitim gerektirmez. Ancak farklı makineler hakkında bilgi gerektirir. Evdeki makine tamircileri için iş seçenekleri bol olmasa da, her zaman sabit bir talep bulunmalı ve endüstriyel makinelerde çalışanlar için iş görünümü iyidir.

Genel Bilgiler

Dikiş makinesi tamircileri ve bakım uzmanları, ev makinelerinden endüstriyel makinelere kadar çeşitli dikiş makinelerinde çalışır. Dikiş makinelerinin bakımı, servisi, onarımı ve sorun giderme konularında bilgilerini uygulayabilirler. Profesyoneller bu alana iş başında eğitim, mesleki program veya stajyerlik yoluyla girebilirler.

Eğitim Şartları Mesleki eğitim/adaylık
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*Endüstriyel makine tamircisi için %5
Ev aletleri tamircisi için %-2
Ortalama Yıllık Maaş (2018)*Endüstriyel makine tamircisi için 52.340 TL
Ev aletleri tamircisi için 39.270 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Dikiş Makinesi Tamircisi nedir?

Çalışma İstatistikleri Bürosu, dikiş makinesi tamircilerini makine bakım mekaniği altında sınıflandırmaktadır. Tekstil tamirinde kullanılan tamir ve tamir makinaları. Kısmi zamanlı tanıdıkların küçük ev makinelerini tamir etmek ya da hazır giyim üreticileri için büyük endüstriyel makineleri tamir etmek için çalışabilirler. Değişken beceri setleri gerekli olabilir. Ancak tüm dikiş makinesi tamircileri temel mekanik bilgilere ve dikiş makinesi tasarımlarının iyi bir şekilde anlaşılmasına ihtiyaç duyuyor.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

ONet Online, dikiş makinesi tamirini endüstriyel makine tamirciliği mesleğinde uzmanlık alanı olarak listeliyor. Bu işler genellikle mesleki eğitim veya iş başında eğitim yoluyla edinilen bilgileri gerektirir. Bir dikiş makinesi tamircisi için eğitim, öğrencinin yetenekli makinistlerle çalışma şansını yakalayabilen ve aynı zamanda dikiş makinelerinin onarımı teorisi ve uygulamasında sınıf dersleri alırken stajyerlik programları aracılığıyla da sağlanmaktadır.

En Popüler:  İnsani Hizmetler İş Bilgileri

Çok az sayıda ev aleti tamircisi de BLS’ye göre dikiş makinası tamircisi olarak çalışmaktadır. Bu işçiler genellikle lise diplomasına sahiptir ve uygulamalı eğitim yoluyla küçük cihaz tamirinde deneyim kazanmakta, uzmanlaşana kadar belirli bir makine tipinde pratik yapan bir tamirhanede çalışarak diğer makinelere geçmelerini sağlamaktadır.

İş Hakkında

BLS’ye göre, endüstriyel makine tamircisi için iş fırsatlarının 2018-2028 arasında %5 artması bekleniyor. Bu ortalama büyümenin daha sofistike makine kullanımındaki bir artıştan kaynaklandığı düşünülmektedir. BLS’ye göre, endüstriyel makine tamircisi bir bütün olarak, 2018’de yıllık ortalama 52.340 liralık yıllık maaş aldı.

BLS, ev aletleri tamircilerinin genel olarak 2018-2028 yıllarında istihdamda %-2’lik bir düşüş bekleyebileceğini buldu. Bununla birlikte bireysel dikiş meraklıları ve küçük ölçekli giyim tamircileri ve terzileri, dikiş makineleri için her zaman servise ihtiyaç duyacaktır. Bu işçiler, 2018’de yıllık ortalama 39.270 liralık yıllık maaş aldı.

Dikiş makinesi tamircileri için iş görevleri, endüstriyel veya ev ortamında çalışıp çalışmadıklarına bağlı olarak değişmektedir. Tipik eğitim bir mesleki programı veya iş başında eğitimi içerir. İş görünümleri ev makine tamircileri için olumlu değildir. Ancak önümüzdeki on yıl boyunca endüstriyel makine tamircileri için daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu