Dijital Müzik Prodüksiyonu İstihdam Bilgisi

Dijital Müzik Yapımcıları İçin Görev Tanımı

Dijital müzik üretimi, ses seviyelerini düzenleme ve karıştırma geleneksel ses mühendisliği görevlerinin ötesine geçer. Örnekler arasında ses efektleri kaydetmek veya oluşturmak için bir DAW benzeri Pro Tools kullanabilirsiniz; vokal, gitar, bas, klavye ve diğer enstrümantal unsurlardan gelen analog sesleri değiştirmek veya DJ ritimleri oluşturmak için döngüler veya sıralayıcılar kullanın.

Eğitim Şartları Sertifika programı, önlisans derecesi
İş Yetenekleri Şarkı söyleme veya enstrüman yeterlilik, kayıt teknolojisini kullanma, DAW platformlarını kullanma
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 55.810 Türk lirası (ses mühendisliği teknisyeni)
Kariyer Durumu (2016-2026)* %6 (ses mühendisliği teknisyenleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Özellikle müzik kayıt okulları kayıt, ses veya ses mühendisliği sertifikaları sunar; Bu müfredat iki haftadan iki yıla veya dört yıla kadar sürebilir veya kuruma bağlı olarak kendinden geçmiş bir programda bile tamamlanabilir. Bazı okullar belirli DAW platformlarında sertifikalandırır. Bir Associate of Science derecesi genellikle iki yıl sürer. Ancak genellikle diğer müzik disiplinleri veya kurslarla birlikte sunulur. Sertifika sınıfları akustik, elektronik ve mühendisliğe odaklanır; dijital müzik prodüksiyonu programları genellikle bu öğretimin eğlence alanlarına veya kendi müzikal uğraşlarına nasıl uygulanacağını öğretir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Herhangi güvenilir bir kursa Apple Logic, Reason, Ableton Live veya Pro Tools gibi DAW platformlarını kullanma ve Neve, SSL (Solid State Logic) veya Digidesign dahil olmak üzere kayıt konsolları kullanma talimatı verilecek. Her ne kadar şarkı söylemek veya bir müzik aleti çalmak gerekli olmasa da, bu büyük bir artı.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016 yılında 17.000 kişinin ses mühendisliği teknisyeni olarak çalıştığını söylüyor. BLS ayrıca, bu mesleğin 2026 yılına kadar ortalama iş büyümesi 6 %olacağını öngörüyordu. BLS’ye göre, Mayıs 2017’de ses teknisyenleri tarafından kazanılan ortalama yıllık maaş 55.810 liraydı. Büyük sanatçılarla çalışan mühendisler (ve muhtemelen albüm kredisi olan) yapımcı olarak) CD başına onbinlerce TL artı telif hakkı kazanabilir. Kayıt okulları, özellikle Los Angeles, CA kayıt endüstrisi başkentinde büyük metropol alanlarda olma eğilimindedir.

Benzer Meslekler

Ses ve Görüntü Ekipmanı Teknisyeni

Ses ve görüntü ekipmanı teknisyeni olarak çalışan kişiler, konferanslar, spor etkinlikleri ve sunumlar gibi özel etkinlikler için mikrofonlar, hoparlörler, ses ve miksaj panoları, kayıt cihazları, projektörler, ekranlar, monitörler ve aydınlatma sistemleri gibi ilgili ekipmanları kuruyorlar. BLS, birçok ses ve video ekipmanı teknisyeninin kendileri için çalıştığını bildiriyor. Lise diploması asgari örgün eğitim şartıdır. Ancak bazı lise sonrası mesleki eğitim veya önlisans programları da mevcuttur. BLS, bu alandaki işlerin 2016-2026’dan %13 artacağını tahmin ediyor. Ajans ayrıca, ses ve video ekipmanı teknisyeni işlerinin 2017 yılında ortalama 42.190 Türk lirası ücret ödediğini bildirmiştir.

Kamera Operatörleri

Kamera operatörleri bir prodüksiyon stüdyosunda, sahada veya film setlerinde çalışabilir. Hareketli görüntüleri özel kameralarla kaydederler. Genellikle filmlerde, TV şovlarında, müzik videolarında ve canlı haberlerde yönetmenler ve editörlerle çalışırlar. Televizyonda çalışmak ve ardından iş başında eğitim almak için yayıncılıkta lisans derecesi veya kamera çalışmasında ders içeren ilgili bir alan gerekebilir. Filmde çalışmak isteyen kamera operatörleri için prodüksiyon asistanı olarak önceki deneyim ve ardından kamera operatörleri için kamera asistanı istihdam için ortak bir yoldur. Kamera operatörleri için işlerin 2016-2026 arasında %7 oranında artması bekleniyor. 2017 yılında ortalama maaşlarını 53.550 ₺ kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu