Dijital Film Prodüksiyon: Görev ve Kariyer Bilgisi

Dijital Film Yapımcısı İçin Görev Tanımı

Dijital film yapımcılığındakilerin genel görevleri arasında, dijital medya kullanarak bir filmin fiili yapımına giren tüm farklı öğelerin koordine edilmesi, sıralı finansmandan senaryo yazımına, düzenlemeye, aydınlatmaya, set tasarımına ve daha pek çok şey vardır. Dijital film yapım pozisyonları uzun metrajlı filmler, reklamlar, endüstriyel ve belgesel çalışmaları içerebilir. Film yapımının dışındaki dijital film yapım fırsatları nedeniyle, dijital film yapımcılarına duyulan ihtiyaç coğrafi olarak yalnızca New York ve Los Angeles, Kaliforniya’daki geleneksel film endüstrisi sıcak noktaları ile sınırlı değildir.

Eğitim Şartları Yok. Ancak bazı örgün eğitim yaygındır; Sertifika, önlisans ve lisans dereceleri mevcuttur
İş YetenekleriFilm, bütçeleme, liderlik ve iletişim ile çalışma konusunda bilgi ve deneyim
Ortalama Yıllık Maaş (Mayıs 2017)*Film ve video editörleri için 61.180 TL; Üreticiler ve yöneticiler için 71.620 TL
Kariyer Durumu (2016 – 2026)*Film ve video editörleri için %17 büyüme; Üreticiler ve yöneticiler için %12 büyüme

* Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Dijital film prodüksiyonuna girmek isteyenler için gerçekten resmi bir çalışma kursu yok; ancak, 1 yıllık bir derece olmayan profesyonel sertifika programı ile başlayarak yaygındır. Dijital film üretiminde bazı önlisans ve lisans programları var. Dijital film yapımcıları, senaryo yazarlığı, sinematografi, yönetmenlik, tasarım ve görüntü ve ses düzenleme gibi film yapımı unsurlarını çalışabilirler. Dijital film yapımcıları ayrıca, bir film yapmanın tüm gerekli ticari yönlerinin nasıl geliştirileceği, koordine edileceği ve uygulanacağı gibi, kendisini üretme yönlerini de inceleyebilir.

En Popüler:  Klinik Laboratuvar Yöneticisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Gereken Beceriler

Dijital film üreticileri, dijital film kameraları ve düzenleme yazılımı kullanımı konusunda sağlam bir çalışma bilgisine ve kapsamlı bir deneyime ihtiyaç duyarlar. Diğer önemli dijital film yapım becerileri, özellikle oyuncu kadrosu, mürettebat ve film stüdyosu personeli ve yöneticileriyle çalışmak söz konusu olduğunda bütçeleme ve üstün iletişim becerilerini içerir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, film ve video editörleri Mayıs 2017 itibariyle ortalama 61.180 liralık yıllık bir gelir elde ettiler. 2016’dan, tüm mesleklere oranla %17 daha fazla iş artışı bekleyebilirlerdi.

Öte yandan, dijital film prodüksiyonu da dahil olmak üzere çekim sürecinin birçok yönünü denetleyen yapımcılar, 2017’de yıllık ortalama 71.620 Türk lirası maaş kazandılar ve aynı on yılda %12 istihdam artışı bekleyebilirler. Maaşlar, dijital film yapımcılarının hareketli resimler, reklam, televizyon veya diğer tür projeler üzerinde çalışıp çalışmadığına göre değişmektedir. Dijital film üretiminde işler son derece rekabetçi. Mesleğin ne kadar uzman olduğu ve işin çoğunun geçici niteliği nedeniyle öne geçmek zordur.

Benzer Meslekler

Bu alandaki diğer kariyer seçenekleri şunlardır:

Multimedya Sanatçısı ve Animatör

Sanat veya bilgisayar grafikleri lisans derecesine sahip olan bu sanatçılar ve animatörler, televizyon, video oyunları ve filmler de dahil olmak üzere medya formları için görsel efektler ve animasyonlar yaratmaya çalışmaktadır. Ortalama istihdam artışının %8 olması, 2016’dan 2026’ya kadar tahmin edildi. 2017 itibariyle bu uzmanlar yıllık ortalama 70.530 TL kazandılar.

Yayın ve Ses Mühendisliği Teknisyeni

Genellikle bir ön lisans derecesini veya sertifikasını alan bu teknolojiler, ses kayıtları, filmler, konserler ve yayınlar için kullanılan teknik ekipmanları kuruyor ve işletiyor. BLS, 2016’dan 2026’ya kadar olan ortalama iş büyümesini %8 olarak tahmin etti ve 2017’de yıllık ortalama 42.650 Türk lirası maaş kaydetti.

En Popüler:  İşletme Müdürü Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu