Devlet Mülkiyet Denetçileri Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Devlet Mülkiyet Denetçisi için Görev Tanımı

Devlet mülkiyeti müfettişleri, kanalizasyon ve su sistemlerini, binaları, barajları ve otoyolları devlet kanunlarına ve standartlarına uygun olduklarından ve halkın kullanımı için güvenli olduklarından emin olmak için inceler. Denetimler inşaat veya tadilat sırasında ve mülkün ömrü boyunca periyodik olarak yapılabilir. Bir devlet mülkiyeti müfettişi ayrıca, ürünlerin ve yapıların sözleşme sözleşmelerini ve şartlarını yerine getirmesini sağlar.

Eğitim Şartları Lise diploması inşaatta kayda değer deneyime sahip
İş YetenekleriKod ve tüzükleri okuyun, ürünleri ve yapıları değerlendirin, sözlü ve yazılı iletişim becerileri, araştırma becerileri, iyi değerlendirme
Yıllık Ortalama Maaş (Mayıs 2017)*İnşaat ve yapı denetmenleri için 59.090 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*%10 inşaat ve yapı müfettişleri

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Genel olarak bina ve inşaat denetçileri genellikle lise diplomasına ve inşaat veya ilgili diğer alanlarda önemli deneyime sahiptir. Bireysel işverenler, bina veya inşaat teknolojisi, mimarlık veya mühendislik alanında bir sertifika programı, kurs veya ortak bir derece tamamlayan adaylar için tercihte bulunabilirler. Eğitim büyük olasılıkla işte gerçekleşecek; Bireysel devletler, denetçilerin sertifikalı veya lisanslı olmasını isteyebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Devlet mülkiyeti denetçileri karmaşık kodları ve tüzükleri okuyabilmeli ve bunları ürünleri ve yapıları değerlendirmek için kullanabilmelidir. Hem sözlü hem de yazılı iletişim becerileri oldukça arzu edilir. Araştırmacı beceriler ve iyi kararlar adil ve doğru raporlar sunmak için gereklidir.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu, tüm inşaat ve inşaat denetçilerinin yaklaşık %39’unun 2016’da yerel veya diğer hükümetler için çalıştığını bildirdi. Genel olarak, denetçiler, 2016 ve 2026 arasındaki işlerde ortalamadan %10 veya daha hızlı bir büyüme bekleyebilirler. Mayıs 2017 itibariyle inşaat ve inşaat müfettişleri ortalama yıllık 59.090 Türk lirası ücret; yerel yönetimler tarafından istihdam edilenler 58.670 TL kazandılar.

En Popüler:  Kontrol Paneli Operatörü: Görev Tanımı ve Gereksinimleri

Benzer Meslekler

Bir hükümet mülk denetçisine benzer meslekler aşağıdakileri içerir:

Gayrimenkul Değerleme ve Değerleme Uzmanları

Gayrimenkul değerleme uzmanları ve değerlendiriciler bina ve arazinin kalkınma, sigorta, satış veya diğer amaçlar için ne kadar değerli olduğunu hesaplar; 2016’da yaklaşık %30’u yerel yönetimlerde çalıştı. Giriş seviyesi istihdam ve lisans gereklilikleri mülk türüne veya durumuna göre değişebilir. Ancak ilgili alanda bir önlisans derecesi içerebilir. BLS tarafından bildirildiği üzere, Mayıs 2017’de yıllık ortalama 54.010 Türk lirası maaş kazanan eksper ve değerlendiriciler için ülke genelinde istihdamda ortalama %14 veya daha hızlı bir artış bekleniyor.

İnşaat mühendisleri

İnşaat mühendisleri, su ve atık su arıtma tesislerinin, havaalanlarının, köprülerin, yolların ve diğer yapıların tasarlanması, inşa edilmesi ve bakımı dahil çeşitli mesleki sorumluluklara sahiptir. Asgari eğitim gereklilikleri arasında inşaat mühendisliği veya mühendislik teknolojisinde lisans programının tamamlanması; daha ileri pozisyonlar yüksek lisans derecesi gerektirebilir. BLS’ye göre, Mayıs 2017’de istihdam edilen inşaat mühendislerine ortalama yıllık 84.770 TL maaş verildi. 2026 yılına kadar inşaat mühendisleri, kısmen altyapı gelişmeleri ve onarımlarındaki artıştan dolayı ülke genelinde işlerde %11 veya ortalamanın üzerinde bir hızdan yararlanacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu