Dermatolog: İş Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Görev Tanımı

Lisans düzeyiTıp Doktoru (M.D.)
Derece Alan Biyolojik bilimler (lisans derecesi için) sonra tıp fakültesi
Lisans/ BelgelendirmeTüm eyaletlerde gerekli lisans; yönetim kurulu sertifikası isteğe bağlı
Deneyim1 yıllık staj, 3 yıllık ikamet
Önemli beceriler Şefkatli ve sabırlı; iyi iletişim, organizasyon ve problem çözme becerileri; detay odaklı ve elle hassas
İş Büyümesi (2014-2024)*%14 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2016)**204.072 ₺

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu, PayScale

Dermatologlar insan vücudunun en büyük organının hastalıklarını teşhis ve tedavi eden ve hastalara sağlıklı ve çekici bir cilt elde etmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan tıbbi doktorlardır. Hasta ziyaretleri sırasında dermatologlar tıbbi geçmişleri alır ve anormallikleri veya maligniteleri tespit etmek için bir dermoskop veya büyütücü veya aydınlatılmış bir cihaz kullanır. Hastalıkları tanımlamak ve uygun tedavileri belirlemek için biyopsi gibi tanı tekniklerini kullanabilirler. Uzmanlık alanları kozmetik dermatolojiyi; pediatrik dermatolojive dermatopatoloji veya deri hastalıklarının incelenmesi.

Dermatolog Nasıl Olunur?

Eğitim Şartları

Aday dermatologlar önce İngilizce, matematik, inorganik ve organik kimya, fizik ve biyoloji dersleri alarak lisans derecesi almalıdırlar. Daha sonra, ilk iki yılı insan anatomisi ve fizyolojisi, mikrobiyoloji, patoloji ve tıp etiği alanlarında çalışarak geçirecekleri tıp fakültesini tamamlamak zorundadırlar.

Son iki yıl boyunca, doktorların gözetiminde hastane hastalarıyla çalışacaklar. Tıp fakültesinden mezuniyet, bir yıllık staj, üç yıl tıbbi olarak ikamet eden eğitim, bir devlet lisans sınavı ve Amerikan Dermatoloji Kurulunca (ABD) sertifika almaya hak kazanan öğrenciler tarafından izlenir..

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Dermatologlar duygusal olarak kararlı olmalı, başkalarına hizmet etmeyi motive etmeli, uzun saatler çalışabilmeli ve yaşam boyu öğrenmeye katılmaya istekli olmalıdır. Hastalar için şefkat ve iyi iletişim, organizasyon ve problem çözme becerileri çok önemlidir. Dermatologlar ayrıca tedaviler konusunda endişeli olan bireyler veya küçük çocuklarla ilgilenirken ayrıntılı bir şekilde yönlendirilmiş, el ile hassas ve sabırlı olmalıdırlar.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, genel olarak doktorlar ve cerrahlar için kariyer fırsatlarının 2014’ten 2024e kadar ülke genelinde %14 oranında büyüme gösterdiği tahmin ediliyor. Payscale’a göre, dermatologlar Ocak 2016 itibariyle yıllık ortalama 204.072 türk lirası maaş kazandılar.

Dermatolojinin kendileri için doğru kariyer olup olmadığından emin olmayan öğrenciler, şiropraktör ve diş hekiminin ilgili kariyerleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirler.

Benzer Meslekler

Şiropraktörler

Şiropraktörler Kemikler, kaslar ve sinirler ile ilişkili olabilecekler de dahil olmak üzere, nöromüsküler iskelet ağrıları çeken hastalarla çalışın. Sırt ve boyun rahatsızlığını hafifletmek için kullanılan tedaviler arasında fiziksel manipülasyonlar ve spinal ayarlamalar yer alır. Alanda çalışabilmek için bir Kayropraktik Doktoru (D.C.) ve bir devlet lisansı gerekmektedir.

BLS’ye göre, şiropraktörler için istihdam olanaklarının 2014 ve 2024 yılları arasında ülke genelinde %17 oranında artması bekleniyordu. Ocak 2016’dan itibaren, şiropraktörlerin Payscalea göre yıllık ortalama 58.730 TL kazandığını

Dişçiler

Dişçiler diş etleri, dişleri veya diğer ilgili özellikleri ile ilgili sorunları olan hastaları inceleyin ve tedavi edin. Ayrıca hastalara beslenme ve ağız hijyeni hakkında bilgi sağlayarak ağız ve dişle ilgili koşulları ve hastalıkları önlemek için proaktif olarak çalışırlar. Özellikle biyoloji, kimya ve diğer bilimler derslerini içeren 4 yıllık bir lisans derecesini tamamlayan mezunlar, akredite diş hekimliği okullarına başvurabilir ve devlet lisansı için gereken şartları yerine getirmeye başlayabilir.

2014-2024 yılları arasında BLS, diş hekimleri için ülke çapında mesleklerde %18 büyüme öngörmüştür. Diş hekimleri, Payscaleun Ocak 2016’daki rakamlarına göre yıllık ortalama 123.940 liralık yıllık maaş aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu