Demiryolu Şefi: İş Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Demiryolu Şefi için Görev Tanımı

Demiryolu iletkenleri, yolcu trenleri veya yük trenleri üzerinde çalışabilir ve bir servis şefi, yolcu acentesi veya avlu şefi olarak kullanılabilir. Genel olarak, birkaç yıl demiryolu sektöründe çalışan demiryolu iletkenleri, lokomotif mühendisine terfi talep edebilir.

Demiryolu iletkenlerinin görevleri arasında yolcu biletlerinin veya tren ücretlerinin toplanması ve navlun ve tren ekiplerinin taşınmasını koordine etmek yer alıyor. Ayrıca nakliye belgelerini inceler ve varış ve ayrılış saatleri, biletler ve ücretler, tren hareketleri ve programlanmamış duraklamalar ve gecikmelerle ilgili kayıtları ve raporları tutarlar.

Eğitim Bazı işverenler kazanılmış sertifika gerektirir
İş Yetenekleri İletişim, el-göz koordinasyonu, liderlik, karar verme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 60.300 ₺ (tüm demiryolu iletkenleri ve avukatlar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %-2 (tüm demiryolu iletkenleri ve avukatlar)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Çoğunlukla, demiryolu endüstrisinde uygulamalı deneyim, bir demiryolu şefi için en iyi eğitimdir. Bazı tren şirketleri, bir teknik okul veya topluluk koleji tarafından sunulan resmi bir 5 veya 6 haftalık eğitim programını tamamlamak için demiryolu şefi olmak isteyenler talep ediyor. Bu programlar genellikle demiryolu iletken teknolojisinde bir sertifikaya yol açmaktadır. Sertifika programındaki kurslar çalışma kurallarını, emniyet, sinyalleri, demiryolu ekipmanlarını ve demiryolu iletken görevlerini içerir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Demiryolu iletkenleri güçlü mekanik, büro ve müşteri hizmetleri becerisine sahip olmalıdır. İyi konuşma, organizasyon ve karar verme yetenekleri de çok önemlidir. Demiryolu iletkenleri, tren ekipleriyle, mühendislerle, süpervizörlerle, yolcularla ve avlu ekipleriyle yakından çalıştığından kişiler arası beceriler önemlidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, demiryolu iletkenleri için istihdam olanaklarının 2016 ve 2026 arasında %2 oranında düşmesi bekleniyor. BLS, demiryolu iletkenleri ve avukatların yıllık ortalama maaşının Mayıs 2017’de 60.300 TL olduğunu bildirdi Bu durumda, demiryolu iletkenlerine seyahat edilen millere veya çalışılan saatlere göre ödeme yapılabilir; bu da daha yüksek ücretlerle sonuçlanabilir. Mayıs 2017’de en fazla demiryolu iletkeninin çalıştığı eyaletler arasında New York, Texas ve Pensilvanya vardı.

Benzer Meslekler

Toplu taşımayı içeren diğer işler arasında tren mühendisi ve otobüs şoförü bulunur:

Tren Mühendisleri

Lokomotif mühendisleri olarak da adlandırılan tren mühendisleri, trenlerini varış yerlerine güvenle sürmekten sorumludur. Bu işçiler genellikle bir iletken gibi yolcularla doğrudan temas halinde değildir. Ancak iletkenler ve fren operatörleri gibi diğer tren çalışanları ile yakın temas halindedirler. Bir iş mühendisi olmak için iş başında eğitim gereklidir. Ek olarak, lokomotif mühendisleri Federal Demiryolu İdaresi tarafından onaylanmalıdır. BLS’ye göre, lokomotif mühendisleri için iş büyümesinin 2016-2026 yıllarında %3 oranında düşmesi bekleniyor. Mayıs 2017’de, BLS lokomotif mühendislerinin ortalama 60.990 ₺ maaş kazandığını bildirdi.

Otobüs şoförleri

Demiryolunun müşteri-hizmet yönünü beğenen ancak taşımacılıkta iş açması daha muhtemel olanı tercih edenler otobüs sürücüsü olmayı düşünebilirler. Otobüs sürücüleri, okul otobüsleri, transit otobüsler ve tur otobüsleri dahil olmak üzere her türlü otobüsü işletmektedir. Bu işçilerden, kullanacakları otobüs türüne özgü eğitim almaları gerekebilir ve ticari bir ehliyet (CDL) almaları gerekir. BLS’ye göre, her türden otobüs şoförü için işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %6 artması bekleniyor. Mayıs 2017’de, BLS okul otobüsü sürücülerinin ortalama 31.060 ₺ maaş kazandığını, transit otobüs sürücülerinin ise ortalama 40.780 TL kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu