Davranış Terapisti: Mesleki Görünüm ve Kariyer Bilgileri

Davranışçı Terapistin Görev Tanımı

Davranışçı terapistler, davranışçı terapinin teorisi ve prensiplerini ve bu prensiplerin spesifik hastalıkların tedavisinde nasıl uygulanabileceğini inceler. Müşterilerle birlikte çalışarak rahatsızlık veren davranışlara alternatif tepkiler geliştiriyorlar. Davranış terapistleri anksiyete bozuklukları, duygudurum bozuklukları, öfke yönetimi sorunları, depresyon ve çeşitli bağımlılık ve fobilerden muzdarip müşterilerle çalışabilir. Davranış terapistleri yalnız veya grup uygulamalarında, hastanelerde, okullarda ve sosyal hizmet merkezlerinde çalışabilir.

Madde Bağımlılığı ve Davranış Bozukluğu Danışmanları Ruh Sağlığı Danışmanları Klinik ve Psikolojik Danışmanlık
Eğitim Bazı işler sadece lise diploması gerektirir, çoğu lisans derecesi gerektirir.Master Psikolojide Doktora
İş Yetenekleri Öğretme becerileri, kişilerarası beceriler, iletişim becerileri Şefkat, kişilerarası beceriler, sabır İletişim becerileri, gözlem becerileri, problem çözme becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* ₺ 43.300 ₺ 43.300 75.090 türk lirası (tüm klinik, danışmanlık ve okul psikologları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %23 büyüme %23 büyüme %14 büyüme (tüm klinik, danışmanlık ve okul psikologları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Davranışçı terapistler genellikle doktora veya Psy.D. psikolojisinde doktora derecesine sahiptir ve ilgili klinik iş tecrübesi ve mesleki sertifikaya sahiptir. Akıl sağlığı danışmanlarının yüksek lisans derecesine ihtiyacı var. Madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları, çoğu yüksek öğrenime sahip olsalar da lise diplomasına sahip bir iş bulabilirler. Devlete göre değişebilen lisanslama, tüm klinik psikologlar ve ruh sağlığı danışmanları için, bazı davranış bozuklukları ve madde bağımlılığı danışmanları için gereklidir.

Ulusal Bilişsel-Davranışçı Terapistler Derneği, Bilişsel-Davranışçı Terapi Sertifikaları Sertifikalı Bilişsel-Davranışçı Terapist ve Diplomat gibi, davranış terapistleri için çeşitli sertifikalar sunmaktadır. Sertifika ilgili bir alanda yüksek lisans veya doktora derecesi ve davranış terapisinde birkaç yıllık deneyim gerektirir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Davranışçı terapistler, liderlik ve takdir yetkisi dahil olmak üzere üstün kişilerarası becerilere sahip olmalıdır. Davranışçı terapistler, kendi uygulamalarını yürütmek istiyorlarsa iş becerilerine de ihtiyaç duyarlar. Davranışçı terapistler, kayıt tutma ve rapor yazma için mükemmel yazılı iletişim becerileri gerektirir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, zihinsel sağlık danışmanlarının ve madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanlarının istihdamının, geçmişte olduğundan daha fazla kişinin sağlık sigortasına sahip olması nedeniyle, 2016 ve 2026 arasında ortalamadan daha hızlı bir oranda büyümesi gerektiğini öngörmektedir. Psikologların da, özellikle hastanelerde, akıl sağlığı tesislerinde ve sosyal hizmet sağlayan kurumlarda, ortalamanın üzerinde bir hızda artması bekleniyordu.

Madde kötüye kullanımı, davranış bozukluğu ve zihinsel sağlık danışmanları ortalama 43.300 türk lirası maaş ve klinik ve danışmanlık psikologları, Mayıs 2017’de ortalama 75.090 türk lirası maaş almışlardır.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Okul ve Kariyer Danışmanı

Okul danışmanlığı veya benzeri bir alanda yüksek lisans derecesi kazanarak, bu danışmanlar öğrencileri okuldaki başarıya yönlendirir veya bireylerin eğitim programları ve kariyer hedeflerini seçmelerine yardımcı olur. Çoğu devlet okulu danışmanının lisans alması gerekiyor. Ancak şartlar eyaletten ülkeye değişiyor. Genel olarak yıllık ortalama maaş, 2017 yılında 55.410 TLolarak gerçekleşti ve sigorta şirketleri ve federal hükümet en yüksek maaşları alıyordu. BLS, bu alanda 2016-2026’dan itibaren ortalama %13 olan istihdam artışından daha hızlı olacağını da öngörüyor.

Rehabilitasyon Danışmanı

Rehabilitasyon danışmanları, fiziksel ya da duygusal engelli bireylere bağımsız yaşama arayışlarında yardımcı olur. Bu profesyonellerin rehabilitasyon danışmanlığı veya benzeri bir alanda en az yüksek lisans derecesi almaları gerekmektedir. İşlerde ortalamadan daha hızlı bir artış BLS tarafından öngörülmüştür, 2016’dan 2026’ya kadar %13’lük bir büyüme beklenirken, tüm mesleklerde %7’dir. Bu danışmanlar, 2017 yılında yıllık ortalama 34.860 türk lirası maaş kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu