Davranış Çalışmaları Profesör: İstihdam Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Davranışsal Çalışmalar İçin Kariyer Tanımı Profesör

Davranış çalışmaları profesörleri dersler sunar, sınavlar ve ödevler hazırlar. Ayrıca öğrencilerin notlarını derecelendirmek gibi idari işlerden de sorumludurlar. Davranış çalışmaları profesörleri ilgili araştırmalarda güncel kalmalı ve meslektaşlarının çabalarını desteklemelidir. Davranışsal çalışmaların çoğu profesörler kolejlerde veya üniversitelerde çalışmaktadır. Daha büyük araştırmalara ve bölüm bütçelerine sahip büyük kurumlardaki pozisyonlar daha rekabetçi olma eğilimindedir.

Eğitim Davranış çalışmaları veya ilgili bir alanda doktora derecesi
İş Yetenekleri Güçlü konuşma, yazma ve araştırma becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 76.000 Türk lirası (yüksek lisans öğretmenleri, tüm konular)
73.080 Türk lirası (lise sonrası öğretmenler, sosyoloji)
İş Büyümesi (2016-2026)* %15 (yüksek lisans öğretmenleri, tüm konular)
%10 (lise sonrası öğretmenler, sosyoloji)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Davranış çalışmaları profesörlerinin davranış çalışmaları, psikoloji veya sosyoloji gibi bir alanda doktora yapmış olması gerekir. Doktora, programa ve öğrencinin isteklerine bağlı olarak genellikle iki ile beş yıl sürer. Davranış çalışmaları doktora programında dersler sosyoloji, araştırma yöntemleri, kültür ve zihinsel sağlık, müdahale stratejileri ve sağlık iletişimi içerebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Davranışsal araştırmalar profesörler dersler oluşturabilmeli, ders sunabilmeli ve akademik çalışmalarda öğrencilere rehberlik edebilmelidir. Ayrıca davranışsal çalışmalar profesörlerin güçlü araştırma ve yazma becerilerine sahip olmaları gerekir. Konferanslarında ve diğer etkinliklerde akranlarının önünde konuşmak için gereken güvenin yanı sıra araştırmalarını finanse etme ve akademik makalelerini yayınlama konusunda da kararlı olmaları gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, tüm derslerin ortaöğretim sonrası öğretmenlerinin işlerinin 2016’dan 2026’ya kadar %15 artması bekleniyor. Ortaöğretim sonrası eğitim kurumlarında ders veren sosyoloji profesörleri için ortalama yıllık maaş, Mayıs 2017’de 73.080 liraydı. Tüm ortaöğretim öğretmenleri için ortalama maaş 76.000 liraydı.

Benzer Meslekler

Davranış çalışmaları alanındaki benzer kariyerlere şunlar dahildir:

Sosyolog

Alanda çalışmayı tercih eden davranışsal çalışmalar profesörleri öğretmek yerine, sosyolojik araştırmalarda bir kariyer keşfetmek isteyebilirler. Sosyologlar genellikle belirli bir cinsiyet, din veya yaş grubu gibi belirli bir grup insanı inceler. Okul öncesi öğretmenleri gibi, sosyologların da doktora yapmaları gerekir. Mayıs 2017’de BLS, sosyologların yıllık ortalama 79.650 TL maaş kazandığını bildirdi. BLS, bu alandaki işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %1 artacağını öngörmektedir.

Sosyal hizmet uzmanı

Bir toplum hizmeti sunmak isteyen davranışsal araştırmalarla ilgilenenler, sosyal hizmet uzmanı olarak bir kariyeri tercih edebilirler. Bu uzmanlar, insanların boşanma veya işsizlik gibi zor zamanlarda problem çözmelerine veya rehberlik etmelerine yardımcı olur. Çoğu sosyal hizmet uzmanı, yalnızca bir lisans derecesine, davranışsal bozuklukları teşhis ve tedavi eden klinik sosyal hizmet uzmanları yüksek lisans derecesine ihtiyaç duymaktadır. Devlete bağlı olarak, sosyal görevlilerden devlet lisansı almaları gerekebilir.

2017 yılında, BLS tüm sosyal hizmet uzmanları için ortalama yıllık maaşın 47.980 TL olduğunu bildirdi. BLS’ye göre, sosyal hizmet uzmanları için iş sayısının 2016’dan 2026’ya kadar %16 artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu