Davranış Bilimci Kariyer Bilgisi

Davranış Bilimcisi İçin Görev Tanımı

Davranış bilim adamları, insanların davranışlarının gelişimlerini ve başkalarıyla ilişkilerini nasıl etkilediğini inceler. Bu durum deneklerin davranışlarını gözlemleyerek araştırma yapmayı da içerir. Her ne kadar birçok alanda çalıştırılabilseler de, pek çok davranış bilimcisi danışman, sosyal hizmet uzmanı, düzeltme görevlisi veya kriminoloji uzmanı veya diğer sosyolog olarak çalışmaktadır.

Davranış danışmanı Sosyal hizmet uzmanı Sosyolog
EğitimLisansLisansYüksek lisans veya doktora derecesi
İş YetenekleriMüşterileri değerlendirin ve değerlendirin, müşterilerin ailelerine öğretinPolitika işçiliği, çok çeşitli insanlarla ilişki kurabilmeAraştırma yetenekleri, öğretme becerileri
Ortalama maaş2017 yılında 41.070 ₺* (madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları için)2017 yılında 47.980 ₺*2017 yılında 79.650 ₺*
İş Büyümesi (2016-2026)*%23 (madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları için)%16%1

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Gelecekteki bir davranış bilim insanının eğitim seviyesi, nihai kariyer hedefine bağlıdır. Fakat en azından bir lisans derecesi alana girmek için gereklidir. Ana dallar davranış bilimi veya danışmanlık veya sosyal hizmet gibi ilgili bir alanı içerebilir. Bir lisans derecesinin tamamlanması genellikle dört ile beş yıl alırken, eğitimlerine devam etmeyi seçenler yüksek lisans derecesi için iki ile üç yıl daha eğitim ve doktora için üç ile beş yıl daha ekleyebilirler. Potansiyel davranış bilimciler için kurslar sosyoloji, sosyal psikoloji, uyuşturucu ve davranış ve danışmanlık içerebilir.

Gereken Beceriler

Davranış bilimcileri, çeşitli insanlarla ilişki kurabilmeleri ve kaygılarını dinleyebilmeleri ile birlikte güçlü problem çözme ve arabuluculuk becerilerine sahip olmalıdırlar. Davranış bilim adamları aynı zamanda sosyal kampanyaları koordine edebilmeli ve ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için zanaat politikalarına yardımcı olabilmeli.

En Popüler:  Robotik Mühendisi Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Ekonomik Durum

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2016-2026 yıllarında davranışsal ve madde bağımlılığı danışmanı olarak çalışan davranış bilimcileri için iş fırsatlarını, %23 büyüme oranını önemli ölçüde artırdığını tahmin ediyor. MİB rakamlarına göre bu danışmanlar 2017 yılında 41.070 ₺ ortalama maaş aldı. MİB, sosyal hizmet uzmanlarının aynı dönemde %16’lık iş artışı yaşayacağını öngördü. MİB ayrıca, sosyal hizmet uzmanlarının 2017 yılında yıllık 47.980 türk lirası maaş kazandığını da bildirdi. ortalama maaşları 2017’de 79.000 TL civarındaydı.

Benzer Meslekler

Bu diğer kariyerleri akıl sağlığı konusunda düşünmek isteyebilirsiniz:

Ruh Sağlığı Danışmanı

Davranış bilimi alanıyla ilgili olarak ruh sağlığı danışmanları müşterilere danışır ve hangi konularda yardıma ihtiyaç duyduklarını bulur. Daha sonra danışman görüş ve önerilerde bulunurken müşteriyi düşüncelerini ve duygularını paylaşmaya teşvik eden bir tedavi kursu planlar. Bu danışmanlar aynı zamanda problem çözmede yardımcı olabilecek topluluk kaynaklarını bulmanıza da yardımcı olur. Bu alana giriş yapmak için, klinik eğitimi tamamlamanın ve bir lisans sınavını geçmenin yanı sıra genellikle danışmanlık, terapi, sosyal hizmet veya psikoloji alanında yüksek lisans derecesi gerekir. MİB’e göre zihinsel sağlık danışmanları, 2016-2026 yıllarında iş fırsatlarında %23 artış görmeli. MİB ayrıca madde kötüye kullanımı, davranış bozukluğu ve ruh sağlığı danışmanlarının 2017 yılında ortalama maaş kazandığını bildirdi.

Psikolog

Akıl sağlığı sorunlarından muzdarip insanlara daha karmaşık tedavi sağlamak isteyenler için, psikolog olmak düşünülmelidir. Psikologlar zihinsel hastalıkları ve beyin bozukluklarını teşhis etmek için bilimsel çalışmalar ve testler kullanırlar. Gözlem ve görüşme gibi araçları kullanarak, zarar verebilecek davranış kalıplarını belirler ve müşterilerini tutum ve inançlarını değiştirmeleri konusunda bilgilendirir. Okullarda ve kurumsal ortamlarda pratik yapan bazı psikologların bu alana girmek için sadece yüksek lisans derecesine ihtiyaç duymasına rağmen klinik ve danışmanlık psikologlarının doktora yapmaları gerekir. Bağımsız olarak çalışan psikologlar, uyguladıkları devlet tarafından da ruhsatlandırılmalıdır. Bu durum klinik saatleri tamamlamayı ve sınavı geçmeyi gerektirir. MİB tarafından 2017 Mayıs ayında bildirildiği üzere, danışmanlık, klinik ve okul psikologları yıllık 75.090 Türk lirası eşit ortalama maaş aldı. Bu tip psikologlar, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tahminlerine dayanarak, 2016 ve 2026 arasında istihdam artışını %14 olarak görmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu