CNC Programcısı: Bir CNC Programcısı Olmak İçin Kariyer Bilgisi

CNC Programcıları için Görev Tanımı

Bilgisayar için programlar oluşturdukları sayısal olarak denetlenen makinelerin adını taşıyan bir CNC programcısına ayrıca sayısal araç ve işlem kontrol programcıları da denir. CNC programcıları, uçakları, otomobilleri ve diğer endüstriyel makineler gibi şeyleri CNC makinelerini metal veya plastik kesmeye ve biçimlendirmeye yönlendiren programlar geliştirir ve çalıştırır. CNC programlayıcıları genellikle başka bir siparişe geçmeden önce çok sayıda parçayı üretir ve bazen daha küçük lotlar veya tekil ürünler üretirler. CNC programcıları, kesin kesim ürünleri ile sonuçlanan programları oluşturmak için planları ve 3 boyutlu bilgisayar tasarımlarını kullanır.

EğitimÖnlisans derecesi, meslek eğitimi veya meslek eğitimi ile ilgili stajyerlik eğitimi
İş YetenekleriDetaylara dikkat, bağımsızlık, mekanik yetenek, yönergeleri takip etme, bilgisayar okuryazarlığı
Ortalama maaş52.550 TL (2017) Bilgisayarın sayısal kontrollü tezgahları için programcılar, metal ve plastik
Kariyer Durumu 16 %büyüme (2016-2026) bilgisayar için sayısal kontrollü takım tezgahı programcılar, metal ve plastik

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Artan sayıda topluluk kolejleri CNC programcılığı konusunda eğitim programları sunmaktadır. Havacılık ve gemi yapım endüstrilerinde çalışmayı ümit eden öğrenci CNC programcıları için 2 yıllık bir derece avantajlı olabilir; Ancak, iş başında eğitim, stajyerlik ve mesleki eğitim çoğu pozisyon için yeterli kabul edilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

CNC programlamada kariyer yapmayı düşünenler mekanik olarak eğimli olmalı ve elektronik ve bilgisayarların temellerini anlamalıdır. Ayrıntılara dikkat etme ve kesin yönleri takip etme becerisi, bağımsız olarak çalışabilme becerisi olduğu gibi bir CNC programcısı için hayati öneme sahiptir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, metal veya plastiklerle çalışan bir CNC programcısının ortalama yıllık maaşı Mayıs 2017’de 52.550 liraydı. BLS, metal ve plastik için CNC takım tezgahı programcılarının iş büyümesini görmeyi bekleyebileceğini bildirdi. Tüm meslekler için ortalamanın çok üzerinde olan 2016-2026 arasında %16.

Benzer Meslekler

İlgili işler şunlar olabilir:

Makinist

Bir makinist, planları, şemaları veya diğer planları temel alan belirli parçaları üretmek için kullanılan torna tezgahları ve taşlayıcılar gibi makineleri kurar, çalıştırır ve indirir. Makinistler CNC makineleri üzerinde manuel ve otomatik makineler üzerinde de çalışabilirler. Ayrıca tamamlanmış parçaları kalite ve özelliklere uygunluk açısından kontrol ederler.

Makinistler bu alana çeşitli şekillerde girebilirler – iş başında eğitim, stajyerlik veya 2 yıllık teknik kolej veya meslek okulu programları aracılığıyla. Endüstri sertifikaları da mevcuttur. Makinistlerin iş sayısının 2016-2026 arasında %2 artması bekleniyor. Ajans ayrıca, makinistlerin 2017’de yıllık ortalama 42.600 Türk lirası maaş kazandığını bildirdi.

Montajcı

Bir montajcı imalat endüstrisinde çalışır, parçaları veya tüm ürünleri elle veya özel alet veya makinelerle bir araya getirir; Bir montajcı uçak parçaları, elektronik parçalar veya motorlar gibi şeyler üzerinde çalışabilir. Görevleri, planları okumak, parçalara uyacak şekilde küçük değişiklikler yapmak ve kalite kontrol sorunlarını bildirmek olabilir. Bu iş genellikle bir lise diploması gerektirse de, bazı işverenler daha uzmanlaşmış montaj işleri için bir ortaklığın derecesini tercih edebilirler. İş başında eğitim tipiktir. Endüstri sertifikası da alınabilir.

Montajcılar ve imalatçılar 2016-2026 arasında %14’lük bir istihdam düşüşü bekleyebilir; Bu meslek, yapılan montaj işinin türüne göre değişmekle birlikte, 2017 yılında ortalama 31.850 TL maaş ödemesi yapmıştır. BLS, uçak yapı montajcılarının 2017 yılında ortalama 53.510 TL kazandığını, zamanlama cihaz montajcılarının da aynı yıl 34.800 TL kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu