CNC Operatörü: İş Görünüm ve Kariyer Bilgisi

CNC Operatörü İçin Görev Tanımı

Aynı zamanda bir CNC makinist olarak da bilinen bir CNC operatörü, bir CNC programcısı tarafından bilgisayar-sayısal kontrollü bir makineyi çalıştırmak için yaratılan planları uygular. Bu, makinenin ayarlanması ve belirli bir parçanın üretilmesi için geliştirilen program tarafından belirtilen doğru kesici takımlarla yüklenmesi ile yapılır. Bir CNC operatörünün çalışması, çeşitli endüstrilerden gelen siparişleri doldurmak için oluşturulan çok sayıda hassas kesim parça ile sonuçlanır. CNC operatörleri işleme veya programlama konusunda da deneyime sahip olabilir.

EğitimMesleki programlar, adaylık, iş başında eğitim
İş YetenekleriMekanik yetenek, bilgisayar bilgisi, sorun giderme, problem çözme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Yıllık 39.230 Türk lirası (bilgisayar kontrollü takım tezgahı operatörleri, metal ve plastik)
İş Büyümesi (2016-2026)*%1 (değişiklikten küçük veya az) (bilgisayar kontrollü takım tezgahı operatörleri, metal ve plastik)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bazı CNC operatörleri mesleki veya stajyerlik programı ile sertifikalandırılmıştır; Ancak, giriş seviyesi çalışan olarak işe alınmak ve iş başında eğitim almak, CNC işletmeciliğinde bir kariyere başlamanın en yaygın yoludur. Bir kez istihdam edildiğinde, sürekli eğitim endüstride yeni yazılımlar ve makinelerdeki güncellemeler neredeyse sabit olduğu için hayati öneme sahiptir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

CNC işletiminde kariyer yapmayı düşünenlerin mekanik yetenekleri ve hassas işlem gerektiren makinelerle çalışma istekleri olmalıdır. Planları okuyabilmek ve bilgisayarlara dair temel bir anlayışı da faydalı olacaktır. Makineler düzgün çalışmadığında sorun gidermek için bir CNC operatörü sık sık çağırılır ve bu nedenle bu tür problem çözme zorluğundan zevk almalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

BLS, metaller ve plastiklerle çalışan CNC operatörlerinin, alanın 2016 ve 2026 arasında %1 oranında büyümesini bekleyebileceğini bildiriyor (çok az veya hiç değişmeden). Mayıs 2017’de, BLS bilgisayar kontrollü takım tezgahı operatörleri (metal ve plastik) arasındaki yıllık ortalama kazancı 39.230 TL olarak bildirmiştir.

En Popüler:  Dijital Video Editör: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Benzer Meslekler

Size hitap edebilecek bir CNC operatörüne benzer diğer işler şunlardır:

Toolmaker

Bir araç üreticisi, metal veya plastik parçalarının, kesme veya biçimlendirme gibi, değiştirilmesi gereken yerlerde imalatta kullanılan araçları oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım programlarını kullanır. Ayrıca takım üreticileri yaptıkları aletleri de test ederek gerekli parçaların üretilmesini sağlar, böylece üretilen parçaların planları üzerindeki özellikleri karşılar. Ayrıca takım üreticileri gerektiğinde otomatik, manuel ve CNC takım tezgahlarını hazırlayabilir, kullanabilir ve parçalayabilir. Bu kariyere giden yollar, adaylıktan meslek lisesi sonrası mesleki veya teknik üniversite programlarına ve meslek içi eğitime kadar değişebilir. Araç üreticileri gönüllü endüstri sertifikası alabilir ve istihdam edilebilirliğin artırılmasına yardımcı olabilir.

BLS’ye göre, makinistlerin ve takım ve kalıpçıların istihdamının 2016-2026’dan %1 oranında artması bekleniyor. Fırsatların bol kalması beklenmektedir, çünkü sahaya emeklilikten ayrılacağından daha az sayıda takım üreticisinin girmesi beklenmektedir. BLS, araç ve kalıp üreticileri tarafından kazanılan ortalama ücretinin 2017 yılında 52.480 TL olduğunu bildirdi.

Değirmenci

Bir değirmenci ayrılır ve karmaşık endüstriyel makineleri bir araya getirir. Millwrights ayrıca, bu makinelerde, gerektiğinde parçaları değiştirmek veya yağlamak gibi bakım görevlerini yerine getirmeye yetkilidir. Çalışan değirmenciler genellikle bir endüstri diploması derecesine sahiptir veya bir lise diploması kazandıktan sonra 4 yıllık bir stajyerlik eğitimi almışlardır. Millwrights, 2016-2026 arasındaki ortalamadan daha iyi iş büyümesini dört gözle bekleyebilir; BLS, istihdamda %10 artış öngörüyor. BLS ayrıca, üreticilerin 2017 yılında ortalama yıllık 53.980 liralık maaş kazandığını tahmin ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu