Cilt Bakım Teknisyeni: Görev Tanımı ve Gereksinimleri

Cilt bakım teknisyenleri, hastaneler, doktor muayenehaneleri veya kişisel bakım mağazaları gibi çeşitli ortamlarda çalışabilir. Bir cilt bakım teknisyeni olarak pratik yapmak için uygun devlet lisansı gerekir ve lisansı devam ettirmek için genellikle sürekli eğitim gereklidir.

Genel Bilgiler

Cilt bakım teknisyenleri, cilt bakımı tedavileri ve tekniklerini kullanarak spa merkezlerinde, salonlarda ve doktor muayenehanelerinde sağlık ve güzellik uygulamaları sunar. Öğrenciler bu becerileri diploma, sertifika ve önlisans programları yoluyla kazanabilirler. Diğer kariyerler bu programlar öğrencileri estetisyen, masaj terapisti, dermatolog ve cilt bakımı uzmanları için hazırlayabilir.

Eğitim Şartları Devlet onaylı diploma, sertifika veya önlisans programı
LisansDevlet lisansı gerekli
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)Cilt bakımı uzmanları için %11*
Ortalama Yıllık Maaş (2018)Cilt bakımı uzmanları için 31.290 TL*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Cilt Bakım Teknisyeni İş Tanımı

Cilt bakım teknisyenleri, yaşlanma ve güneş hasarının neden olduğu rosacea, dehidrasyon ve kırışıklıklar da dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarını iyileştirmek için dermabrazyon ve yüz temizliği gibi yüz bakımı ve cilt bakımı uygulamalarını gerçekleştirir. Müşterilere cilt bakımı uygulamaları ve çözümleri hakkında değerlendirme yapar ve tavsiyelerde bulunur, böylece dermatologlara ihtiyaç duyulur. Cilt bakım teknisyenlerinin iş sorumlulukları arasında çalışma alanlarını ve büyüteçli lambalar gibi aletlerin temiz ve steril olmasını içerir. Ayrıca müşterilerin tekrar ziyaretler için ihtiyaçlarını ve tercihlerini kaydedebilirler. Cilt bakım teknisyenleri serbest meslek sahibi olabilirler; bu da satış ve pazarlama, envanter yönetimi ve defter tutma gibi işle ilgili görevler gibi ek görevler gerektirebilir.

Cilt Bakım Teknolojisinde Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, cilt bakımı uzmanlarının 2018’de yılda ortalama 31.290 TL kazandı. Ancak, işverene bağlı olarak ücretler dalgalanmaktadır. Örneğin, doktor muayenehanelerinde çalışan profesyoneller o zamanlar ortalama 43.880 TL, kişisel bakım hizmetleri sektöründe çalışanlar ortalama 35.740 TL, genel tıp ve cerrahi hastanelerinde çalışanlar ise 46.000 TL yıllık ortalama maaş alıyorlardı. BLS, cilt bakım uzmanlarının, ortalama büyüme oranından çok daha hızlı olacağını tahmin etti ve 2018 ve 2028 arasındaki işlerde %11’lik bir artış olacağını öngördü.

En Popüler:  Anaokulu Öğretmeni Kariyer Bilgisi

Bir Cilt Bakım Teknisyeni Olmak için Gereksinimler

Eğitim ve Lisanslama

Bir cilt bakım teknisyeni genellikle devlet lisansı için kozmetik şemsiyesinin altına düşer. Bütün devletler eğitim gereksinimlerini ve kozmetikçiler ve estetikçiler için ruhsat almayı zorunlu kılar. Bazı durumlarda, tek bir kozmetik lisans gereklidir. Ancak birçok eyalette cilt bakım teknisyenleri için ayrı lisans gerekir. Sürekli eğitim, lisansı korumak için ortak bir gerekliliktir. Anatomi ve fizyoloji, cilt bakım tedavileri ve teknikleri, güvenlik ve temizlik protokolleri, eczacılık, iş becerileri, satış ve pazarlama dersleri devam eden eğitim gereksinimlerine yönelik olarak uygulanabilir.

İlerleme Fırsatları

İlerleme isteyen cilt bakım teknisyenleri, tıbbi estetik uzmanı olmak için çeşitli teknik okullar ve topluluk kolejleri aracılığıyla eğitim programlarına katılabilir. Bu sertifika programları genellikle bir yıl veya daha az sürer ve öğrencilere kimyasal kabukları, mikro dermabrazyon, cilt analizi ve epilasyon teknikleri gibi gelişmiş prosedürleri öğretir.

Bir cilt bakım teknisyeni çeşitli ayarlarda çalışır. Bu nedenle ücretlerin çalışma ortamına bağlı olarak nasıl değiştiğini düşünmek iyi bir fikir olabilir. Bir cilt bakım teknisyeni olma eğitimini ve lisansını anlamak, bunun sizin için doğru kariyer olup olmadığını belirlemede önemli bir adımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu