Çevresel Kontrol Teknisyeni: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimleri

Çevresel Kontrol Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Çevre kontrol teknisyenleri, çevre koruma ve atık imhası için tüm yasal, düzenleyici ve kod gereksinimlerini karşıladıklarından emin olmak için kurumsal, endüstriyel, ticari ve resmi tesislerin denetlenmesine ve izlenmesine yardımcı olmak için çalışır. Çevresel kontrol teknisyenleri sık sık yerel ve federal devlet kurumları için çalışmaktadır. Ortak görevler arasında tesisleri denetlemek, atık suları analiz etmek; zemin drenajlarının, yerleşme odalarının, kum tuzaklarının ve diğer ekipmanların denetlenmesi; laboratuvar sonuçlarını gözden geçirmek; ekipman bakımı ve gerektiği gibi diğer görevler.

EğitimÖnlisans derecesi
İş YetenekleriGüçlü matematik ve fen becerileri, izleme/laboratuvar ekipmanı anlayışı
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*50.230 Türk lirası (çevre mühendisliği teknisyenleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %13 (çevre mühendisliği teknisyenleri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çevre kontrol teknisyeni olmak için, görevlerinizi başarıyla yerine getirmenize izin veren eğitim ve deneyim kombinasyonuna ihtiyacınız olacak. Genel olarak, çevre bilimi, uygulamalı bilim veya biyolojik bilim gibi bir alanda en az bir önlisans derecesine ihtiyacınız olacaktır. Bir çevre kontrol teknisyeni olarak sizi bir kariyere hazırlayacak olan 2 yıllık ortak programın ortak kursları arasında çevre bilimi, çevre jeokimyası, jeohidroloji, veri analizi, deniz sistemleri ve ekoloji bulunmaktadır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Çevre kontrol teknisyenleri güçlü matematik ve fen becerilerine sahip olmalı ve matematiksel ve istatistiksel hesaplamaları doğru bir şekilde yapabilmelidir. Çevre kontrolündeki bir kariyer için izleme ve laboratuvar ekipmanlarının nasıl kullanılacağının anlaşılması da gereklidir.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Çevre kontrol teknisyenlerini içeren çevre mühendisliği teknisyenleri için ekonomik görünüm iyidir. Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, bu alanda istihdam 2016-2026 yılları arasında %13 büyüyecek. Çevre mühendisliği teknikerleri için ortalama maaş Mayıs 2017 itibariyle 50.230 liraydı.

Benzer Meslekler

Bir çevre kontrol teknisyeni ile benzer kariyerlere şunlar dahildir:

Çevre Bilimi ve Koruma Teknisyeni

Bu teknikler normalde çevre sağlığı, halk sağlığı veya çevre bilimleri alanında 2 yıllık bir programı tamamlamak zorundadır. Çevre uzmanları ve bilim adamlarının gözetimi altında, kirlilik durumu ve çevre ile ilgili saha ve laboratuvar testleri yapıyorlar. 2016-2026 yılları arasında BLS tarafından ortalama %12’lik bir istihdam artışı öngörülmüş ve 2017’de yıllık ortalama 45.490 Türk lirası maaş bildirilmiştir.

Tehlikeli Maddeler (Hazmat) Temizleme İşçisi

Tehlikeli madde temizleme işçileri, nükleer atık, kurşun ve asbest gibi çeşitli tehlikeli malzemeleri de atar, ayrıca yanıcı veya toksik maddeleri temizler ve nötrleştirir. Lise mezunları bu kariyere girmek için en az 40 saatlik bir zorunlu eğitim tamamlar; belirli pozisyonlar ayrıca daha uzmanlaşmış eğitim veya lisanslama gerektirir. BLS, 2016’dan 2026’ya kadar mevcut pozisyonlarda ortalama %17’lik bir artıştan çok daha hızlı bir tahminde bulunuyor. Hazmat işten çıkarma işçileri, 2017 itibariyle yıllık ortalama 41.400 liralık bir maaş kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu