Çevreci: Kariyer Profili

Çevreciler çevreyi koruma görevini paylaşmaktadır. Öğretmen olarak doğa ile etkileşime giriyor ve tasarlıyorlar. Bu tutku içinde, birinin en iyi olduğu ve kullanmaktan zevk aldığı becerilere bağlı olarak izlenmesi gereken farklı yollar vardır.

Genel Bilgiler

Doğal kaynakları korumakla ilgilenen kişiler, çevrecilik alanında bir kariyer düşünmek isteyebilirler. Bir çevreci kendi başına bir kariyer olmasa da, çevrecilik alanında kariyer yapmak isteyen bireyler çevre bilimcileri, çevre lobicileri veya çevre eğitimcileri olarak çalışabilirler. Bu pozisyonların tümü, en azından bir yüksek lisans derecesi talep etmesine rağmen, bazı yüksek lisans eğitimini gerektiriyor.

KariyerÇevre BilimcileriÇevresel LobicilerOkul Sonrası Çevre Eğitimcileri
Eğitim ŞartlarıBazı giriş seviyesi pozisyonlar için gerekli lisans dereceleri; Birçok işveren lisansüstü derece bekleyebilirLisans; Çoğu lobici de hukuk diplomasına sahiptir.Doktora derecesi genellikle gereklidir. Ancak yüksek lisans derecesi bazı pozisyonlar için yeterli olabilir.
Diğer gerekliliklerBilgisayar ve bilgi sistemleri bilgisi çok değerlidirKâr amacı gütmeyen bir kuruluş veya politik kampanya için daha önce çalışılması önerilirOrtaöğretim seviyesindeki öğretmenlerin çoğunun araştırma yapması ve çalışmaları yayınlaması beklenmektedir
İş Büyümesi (2014-2024) %11 (tüm çevre bilim insanları ve uzmanları için)*N/A %9 (tüm yüksek lisans çevre bilimi öğretmenleri için)*
Ortalama maaş67.460 Türk lirası (2015)*105.385 ₺ (2016)**78.770 Türk lirası (2015)*

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Kariyer seçenekleri

Bir çevrecinin görevi, halkın doğal kaynakları nasıl kullandığımız ve çevremizle nasıl etkileşimde bulunduğumuz hakkında kararlar almasına yardımcı olmaktır. Araştırmalar, yayınlar ve lobicilik yoluyla, bu profesyoneller çevremizin mevcut ve gelecekteki durumu hakkında bilgi dağıtırlar.

Bir çevrecinin genel görevleri büyük ölçüde bireyin seçtiği kariyere bağlı olacaktır; Bazı çevreciler kirlenmeyi, çürümeyi veya kaynakların tükenmesini ölçen bilim insanları, bazıları ise çevre hukuku konusunda karar vermelerine yardımcı olan çevre lobicileridir. İşte tomurcuklanan çevreciler için üç kariyer hakkında bilgi.

En Popüler:  Teknik Destek Yöneticisi: Görev Tanımı, Gereksinimler ve Maaş Bilgileri

Çevre Bilimcileri

Çevre bilim adamları, çevreyi korumak ve onu kirlilikten ve diğer kirletici maddelerden korumak için en iyi yolları inceler. Giriş seviyesi çevre bilimcilerinin genellikle lisans derecesine sahip olmaları gerekir; Ancak, işverenler lisans derecesine sahip adayları tercih edebilir. Kolejler ve üniversiteler çevre bilimleri alanında lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunar. Ancak ileriye dönük çevre bilim insanları da biyoloji, fizik veya kimya gibi diğer bilimlerde önemli olabilirler. Çevre bilimleri programlarının müfredatı bitki biyolojisi, organik kimya, istatistik, ekoloji ve çevre politikası gibi dersleri içerebilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, çevre bilimcilerinin 2014-2024’ten itibaren %11lik iş artışı görmeleri bekleniyor. 2015 yılında ortalama yıllık maaşları 67.460 liraydı.

Çevresel Lobiciler

Çevresel lobiciler, yasa koyucuları çevresel konular ve politika konusunda ikna etmek için örgütler ve çıkar grupları adına çalışırlar. Politikadaki çoğu iş en az lisans derecesi gerektirirken, lobiciler de genellikle hukuk derecesine sahiptir. Mezunlar olarak, gelecekte tartışacakları çevre konularına dair kesin bir anlayışa sahip olmak için çevre bilimi veya ilgili bir büyük bölümü incelemeyi seçebilirler. Aday lobiciler, siyasetteki gelecekteki kariyeri için bir adım kazanmak için bir çevre örgütü veya politik kampanya için gönüllü olmayı düşünmek isteyebilirler. Çevre lobicilerine özgü maaş verilerini bulmak zor olsa da, Salary tüm lobiciler için 2016 ortalama yıllık maaşının 105.380 TL olduğunu bildirdi.

Çevresel Eğitimciler

Çevre eğitimcileri üniversite öğrencilerine çevre bilimleri ve ilgili konuları öğretir. Kolej seviyesinde öğretmenlik yapabilmek için, eğitimciler genellikle öğretecekleri alanda doktora derecesine sahip olmalıdırlar. Kalkınan çevre eğitimcileri genellikle çevre bilimlerinde doktora derecelerine sahip olsalar da, bir üniversitenin çevre bilimleri bölümünde, yerbilimleri veya biyoloji gibi ilgili bir bilim dalında lisansüstü derecesi kazanmaları durumunda ders vermeye hak kazanabilirler. BLS’ye göre, okul öncesi çevre fen bilgisi öğretmenlerinin ortalama maaşları Mayıs 2015 itibariyle 78.770 liraydı.

En Popüler:  Bilgisayar Çizim Sorumlusu İş Bilgisi

Çevre biliminde çalışmakla ilgilenen bireylerin seçilebilecek çeşitli kariyer yolları vardır. Çevre bilimciler teknik yönlere odaklanırlar, çevre lobicileri ikna edici ve enteresan olurken, okul sonrası çevre eğitimciler araştırma öğretir ve yürütürler. Her kariyer seçeneği ile maaş, iş görünümü ve eğitim gereksinimlerindeki farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu