Caterer: İş Tanımı ve Profesyonel Bir Caterer Olma Hakkında Bilgi

Bir Caterer’ın Görev Tanımı

Yiyecek ve içecek firmaları, restoranlar, yemek servisi şirketleri için etkinlikler, etkinlikler, düğünler, toplantılar ve benzeri diğer toplantılar için yiyecek ve hizmet sağlamak üzere çalışır. Birçok restoran da yemek hizmeti vermektedir ve çalışanları birden fazla rol alabilir. Yiyecek-içecek firmalarının ortak görevleri arasında yemek hazırlamak ve servis yapmak, masaları ayarlamak ve temizlemek, personel barları, akşam yemeklerinin ihtiyaçlarına katılmak ve istendiği gibi diğer görevler vardır.

EğitimBelirli bir eğitim geçmişine gerek yok. Ancak lise diploması önerilir
İş YetenekleriGüçlü müşteri hizmeti becerileri, temel matematik becerileri, yiyecek işleme ve hazırlık bilgisi.
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*3590 ₺ (aşçılar, özel ev)
İş Büyümesi (2016-2026)* %6 artış (aşçılar, özel evler için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir yemek şirketi olarak çalışmak herhangi bir özel eğitim gerektirmez. Bununla birlikte bir lise diploması, bu alanda istihdam edilebilirliğinizi geliştirecektir. İngilizce’yi okuyup, yazabiliyor, konuşabiliyor ve anlayabiliyorsanız, yemek servisi sektöründe iş bulmanıza da yardımcı olacak.

İstenen Yetenekler

Bir catering şirketi olarak başarılı olmak için güçlü müşteri hizmetleri becerilerine ihtiyacınız olacak. Temel matematik becerileri ve güvenli yiyecek taşıma ve hazırlama tekniklerinin bilgisi, yiyecek içecek sağlamadaki başarınız için de kritik öneme sahip olacaktır.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Çalışma İstatistikleri Bürosu ‘ya göre, hazırlayıcılar dahil olmak üzere, aşçılara yönelik istihdam olanaklarının 2016-2026’dan itibaren %6 artması bekleniyor. 2018 yılında, bazı yiyecek içecek tedarikçileri de dahil olmak üzere, özel evlerde pişirilen aşçıların ortalama yıllık maaşı 37.590 liraydır.

Benzer Meslekler

Bu kariyer alanında göz önünde bulundurulması gereken diğer seçenekler:

Yiyecek Hazırlama İşçisi

Yiyecek hazırlama işçileri, üst düzey mutfak ya da restoran personeli tarafından mutfakta temel ancak önemli görevleri yerine getirir. Tencere, tava, mutfak eşyaları ve yiyecek hazırlama alanlarını temizleyebilirler. Sebzeleri kesmek veya soymak, çeşniler hazırlamak ve pişirmeden önce etleri kesmek gibi yiyeceklerin hazırlanmasını daha verimli hale getiren işleri yapabilirler. Gıda hazırlığı çalışanları ayrıca sağlık ve gıda güvenliği standartlarının karşılanmasını sağlar. İşverenlerin yiyecek hazırlama işçileri için herhangi bir eğitim gereksinimi yoktur; bu çalışanlar iş başında eğitimi almaktadır. BLS, yemek hazırlığı işçilerinin işlerinin 2016-2026 arasında %8 artacağını tahmin ediyor. Ajans ayrıca, gıda hazırlığı çalışanlarının 2017 yılı itibariyle yıllık 22.730 liralık yıllık maaş kazandığını bildirmektedir.

Yemek Servis Müdürü

Yemek servisi yöneticileri, bir yemek servisi kuruluşunun mutfak ve yemek odası operasyonlarını koordine eder ve denetler. Personel işe alımı ve eğitimden sorumludurlar. Yiyecek ve malzemeleri takip eder, gerektiğinde yeniden sıralarlar. Yemek servisi yöneticileri ayrıca bordro gibi finansal kayıtları takip eder ve müşteri şikayetlerini ele alır. Genelde asgari bir lise diploması gerekir ve bazı işverenler bazı kolej deneyimleri veya gönüllü mesleki sertifikaları olan adayları işe almayı tercih eder. Bu alandaki iş sayısının 2016-2026 arasında %9 artması bekleniyor. Yemek servisi yöneticileri için ortalama maaş 2017 itibariyle 52.030 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu