Cam Üfleyici: İş Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Cam Üfleyicinin Görev Tanımı

Cam üfleme, aslında şişe ve sofra yapımında kullanılan eski bir sanattır. Modern zamanlarda cam üfleme için bilimsel uygulamalar vardır. Ancak teknik daha çok dekoratif objeler oluşturmak için kullanılır. Ayrıca cam ustaları veya gaffle olarak da adlandırılan cam üfleyiciler, erimiş camı toplamak, yaratıcı süreç boyunca 2.400 Fahrenheit derecesine kadar tekrar ısıtmak ve nihai ürünü yavaş yavaş soğutmak için fırının üç ayrı aparatını veya bölmesini kullanır. Geleneksel olarak, şişeler, özellikle parfüm için küçük şişeler ve saplı bardaklar gibi sofralar için cam üfleme kullanılmıştır. Elle şişirilmiş stemware hala cam üfleme sanatçıları için popüler bir çıkış noktasıdır; dekoratif laboratuvarlar ve kimya laboratuvarları gibi bilimsel ortamlarda kullanılan cam eşyalar, bu yetenek için başka kullanım alanlarıdır.

EğitimCam üfleme konsantrasyonuyla güzel sanatlar derecesi mevcut
İş YetenekleriSabır, sıcağa tolerans ve tehlikeli bir çalışma ortamı
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Kalıpçılar, şekillendiriciler ve küçük tekerlekler için 31.950 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Kalıpçılar, şekillendiriciler ve tekerlekler için %-2 (düşüş)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Cam üfleme ABD’de belirli okullarda, sanat stüdyolarında ve sanat galerilerinde öğretilmektedir. Aday cam üfleyiciler, cam üfleme teknikleri içeren cam konsantrasyonuyla lisans güzel sanatlar programları bulabilirler. Bir cam üfleme uzmanı altında eğitim veya kredisiz dersler veya cam üfleme konusunda atölye çalışmaları da cam üfleyicilerin becerilerini geliştirebilecekleri yöntemlerdir.

İstenen Yetenekler

Cam üfleme, çok özel bir beceri setini içerir. Tehlikeli koşullarda sabır, ısı toleransı ve çalışma isteği gerektirir. Cam üfleme tekniği, erimiş camın yanı sıra, dekorasyon ve bilimsel gösterim için çeşitli araçların, metallerin ve boyaların kullanılmasını içerir.

Kariyer ve Maaşlar

Kariyer genellikle öğretmenlik ve sanatsal çalışmaları içerir ve maaşlar hobiden usta ustalara kadar çeşitlilik gösterir. Bilimsel ortamlar için kullanılan cam eşyalar genellikle bu duruma göre fiyatlandırılıyor. Bu nedenle American Scientific Glassblowers Society’ye göre belirli bir ortalama maaş yok. Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre metal ve plastik hariç ve cam üfleyiciler de dahil olmak üzere kalıpçılar, şekillendiriciler ve tekerlekler, Mayıs 2017’de yıllık ortalama 31.950 TL kazanmıştır. Kalıpçılar, şekillendiriciler için iş büyümesinin %-2 olduğu tahmin edilmektedir.

Benzer Meslekler

Makine operasyonundaki kariyerlerde bu seçenekleri göz önünde bulundurun:

Matbaa Operatörleri

Matbaa operatörleri, fleksografi, gravür, tipo baskı ve ofset litografi işi yapan matbaa işleri hazırlar ve işletir; Matbaa operatörleri de bu işleri tamamlayan makinelerin bakımından genellikle sorumludur. Ayrıca dijital, elektrostatik ve mürekkep püskürtmeli baskı işleri yapan plakasız baskı makineleri de var. Matbaa operatörleri lise diplomasına sahip bir iş bulabilir; iş başında eğitim alıyorlar. BLS’ye göre, matbaa operatörleri için iş sayısının 2016-2026’dan %10 düşmesi bekleniyor. Matbaa operatörleri ortalama maaş 2017 yılında 35.760 TL, BLS bildirdi.

Makinist

Makinistler özel metal parçaların üretimi için tezgahları işletiyor; bu tezgahlar bilgisayarla sayısal olarak kontrol edilebilir veya manuel veya otomatik olarak çalıştırılabilir. Makineleri, gerekli parçaların yapılmasını sağlayarak, üretilen parçaların parça planlarında belirtilen özelliklere uygun olmasını sağladılar. Bir makinist işine hazırlanmak için, bir lise sonrası eğitim programını veya bir stajyerlik eğitimini tamamlayabilir veya iş başında eğitim alabilirsiniz. Gönüllü sertifikasyon programları çalışan makineciler için de mevcuttur. Makinistlerin işlerinin, 2016-2026 arasında %1 oranında büyümesi bekleniyor. Ajans ayrıca makineciler için ortalama maaşın 2017’de 44.110 TL olduğunu da bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu