Buldozer Teknisyeni: Kariyer Bilgisi ve Gereksinimleri

Buldozer Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Buldozer mekaniği ve teknisyenleri, inşaat projelerinde büyük miktardaki araziyi temizledikleri için dayak alan özel araçları tamir etmek, onarmak ve bakımını yapmak için çalışmaktadır. Buldozer mekaniği ve teknisyenleri mekaniğin tekniğini bilir ve bu becerileri oldukça karmaşık olan buldozerleri içeren sorunları çözmek için uygular. Büyük madencilik şirketleri, inşaat firmaları, devlet kurumları ve birden fazla ekipmana sahip olacak kadar büyük olan diğer şirketler buldozer teknisyenleri için ana işverenlerdir; İş zaman zaman kaybedilen zamanı en aza indirmek için sahada yapılır.

EğitimSertifikalandırma, ticaret okulları, topluluk kolejleri, adaylıklar
İş YetenekleriMekanik yetenek, sorun giderme, bilgisayar ve elektronik bilgisi
Yıllık Ortalama Maaş (2017)49.440 Türk lirası (Ağır Vasıta ve Mobil Ekipman Servis Teknisyenleri)
İş Büyümesi (2016-2026) %8 (Ağır Vasıta ve Mobil Ekipman Servis Teknisyenleri)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Buldozer mekaniği ve teknisyenleri işe alan çoğu firma, başvuru sahiplerinin ağır ekipman veya dizel onarımı konusunda akademik bir programdan mezun olmalarını gerektirir; öğrenciler temel mekanik, elektronik, kaynak ve teknik yazı konularında ders almayı bekleyebilirler. Bunlar genellikle iki yıla kadar dayanır ve ticaret okullarında ve topluluk kolejlerinde bulunur. Pek çok ağır ekipman tamir programı, öğrencilerin, buldozer mekaniği ve teknisyenleri için iyi sonuç veren, ticarette stajyerlik yapmasını gerektirir; Gönüllü sertifikalar, Ulusal Otomotiv Servis Mükemmelliği Enstitüsü’nden alınabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Buldozer teknisyenleri mekanik yeteneklere, karmaşık makinelerle çalışma deneyimine ve sorun giderme becerisine sahip olmalıdır. Buldozer mekaniği ve teknisyenleri de güçlü okuma anlama becerilerine, özellikle de planları ve teknik el kitaplarını sindirme yeteneğine sahip olmalıdır. Çalışmalarında kullanılan bilgisayar ve elektroniklerle rahat olmalılar. İletişim becerileri, buldozer mekaniği ve teknisyenler için inşaat işçileri, proje yöneticileri, müşteriler ve süpervizörler için de faydalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

BLS, ağır taşıt ve mobil ekipman servis teknisyenleri için, 2016 ve 2026 yılları arasında ortalama %8 oranında artış beklemekte olup, ağır inşaat faaliyetlerinin en iyi olduğu bölgelerde iş beklentileri en iyisidir. BLS ayrıca, ağır vasıta ve mobil ekipman servis teknisyenleri için ortalama yıllık maaşın, Mayıs 2017’de 49.440 TL olduğunu ve bölgeye ve deneyime bağlı olarak ücretin değişdiğini belirtti.

Benzer Meslekler

Dizel Servis Teknisyeni ve Mekanik

Bu teknisyenlerin ve makinistlerin birçoğu, dizel motor onarım işlerini, dizel motorlu diğer tamir araçlarını, otobüsleri ve diğer araçları emniyete almak için endüstri sertifikalarına ek olarak ikincil programları tamamlar. BLS’ye göre, bu meslekte çalışmak için 2016-2026 arasında ortalama %9’luk bir artış (ortalama) bekleniyor. 2017 yılının Mayıs ayından itibaren, BLS’ye göre dizel servis teknisyenleri ve tamirciler yılda ortalama 46.360 TL kazandılar.

Otomotiv Servis Teknisyeni ve Tamircisi

Meslek içi eğitim de dahil olmak üzere okul öncesi eğitim programları, teknisyenler ve teknisyenlerin hafif kamyonları ve arabaları tamir edip inceledikleri bu kariyere girmenin en iyi yoludur. BLS, 2016-2026 yıllarında ortalama istihdam artışının %6 kadar hızlı olmasını bekliyordu. BLS’ye göre, otomotiv servis teknisyenleri ve tamircilerinin 2017’de yılda ortalama 39.550 liralık maaşları vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu