BT Teknisyeni: İş Görünümü ve Kariyer Bilgisi

BT Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Bir BT teknisyeni, kullanıcıların bilgisayar donanımı ve yazılımıyla ilgili sorunlarını gidermek için genellikle şirketinin yardım masası tarafından gönderilir. İş istasyonları, yazıcılar, tarayıcılar, yazılım ve e-postaların yanı sıra ağ donanım ve çevre birimlerinin ekipmanlarını kurar, yapılandırır, bakımını yapar ve sorunlarını giderir. Ek olarak, BT teknisyenleri işletim sistemleriyle ilgili sorunları ele alır ve buna göre uygulamaları yükseltir ve değiştirir. Ayrıca Tech Republice göre virüsleri teşhis edebilir ve çözebilirler.

EğitimAsgari gereksinim, bir önlisansın bilgisayar bilimi veya bilgi teknolojisindeki derecesidir. Ancak bilgisayar bilimi alanında lisans derecesi tercih edilir.
İş YetenekleriTeşhis becerileri, sabır, uyum, empati, iletişim becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (Mayıs 2018)*50.980 Türk lirası ve 62.770 Türk lirası (Bilgisayar kullanıcısı destek uzmanları ve bilgisayar ağı destek uzmanları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %11 (Bilgisayar destek uzmanları)

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

BT teknisyeni, kesin görevleri ve iş gereksinimleri her bir pozisyonun niteliğine bağlı olan geniş bir iş tanımıdır. İşverenler, bu adayları, örgün eğitim ile en iyi şekilde kanıtlanan yeni teknolojiler öğrenme yeteneği olan kanıtlanmış adaylar aramaktadır. Çoğu işveren bilgisayar bilimleri veya bilgi teknolojilerinde en az bir ön lisans derecesini tercih eder, zorunlu olarak bilgisayar bilimleri alanında 4 yıllık üniversite diploması programları aracılığıyla en sağlam kariyer fırsatlarını sunar. Ne olursa olsun, BT teknisyenleri Microsoft Office Suite, MS Explorer ve ORACLE gibi yaygın olarak kullanılan iş uygulamalarında bilgi tabanına sahip olmalıdır. Pek çok BT teknisyeni, yerel kolejler tarafından sunulan sertifika programlarını, bir işletmenin sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için mevcut becerileri geliştirmek için iyi bir kaynak olarak görmektedir.

İstenen Yetenekler

Kesin tanılama becerilerine ek olarak, bir BT teknisyeni de sabır, uyum ve empati sahibi olmalıdır. Bazı kullanıcılar her zaman aynı hataları yapar ve diğerleri en basit bilgisayar görevlerini yerine getirebilmek için saatlerce özel ders gerektirir. Bu, teknolojiyi seven ama insanlardan nefret eden anti-sosyal meraklılar için bir konum değil; mükemmel insanlar ve iletişim becerileri önemlidir.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Aralarında BT teknisyenleri olan bilgisayar desteği uzmanlarından gelen talebin, 2016’dan 2026’ya kadar %11’lik bir büyüme göstermesi, tüm mesleklerin ortalamasından daha hızlı olması bekleniyor. Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre, bilgisayar sistemleri sürekli olarak gelişmiş teknoloji ile geliştirildiğinden ve sağlık sektörü bilgi teknolojisi sistemlerini giderek daha fazla kullandığından istihdam artmaya devam ediyor. BLS, bilgisayar uzmanlarının yıllık ortalama kazançlarının Mayıs 2018 itibariyle kullanıcı uzmanları için 50.980 TL ve ağ uzmanları için 62.770 TL olduğunu bildirdi. Ancak, ücret, deneyim, endüstri ve iş türüne göre büyük ölçüde değişmektedir.

Benzer Meslek

Bilişim alanıyla ilgili diğer kariyerler şunlardır:

Ağ yöneticisi

Ağ ekipmanlarını kurmak ve bakımını yapmak isteyenler ağ yönetiminde bir kariyeri dikkate almalıdır. Bu yöneticiler bilgisayar ihtiyaçlarını yönetimle tartışır, yeni bileşenleri bağlar veya mevcut makineleri yükseltir, sistem işlemlerini gözlemler, gerekli onarımları yapar, ağa erişim sağlar ve kullanıcılara yazılım ve donanım hakkında bilgi verir. Bu mesleğe girmek için genellikle bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda lisans derecesi gerekir. Ancak yalnızca teknik okul sertifikası olan çalışanlar iş bulabilir. BLS, 2016 ve 2026 yılları arasında bilgisayar sistemleri ve ağ yöneticileri için %6 iş artışı beklemektedir. 2018 Mayıs ayında, BLS, ağ yöneticilerinin ortalama yıllık maaşlarında 82.050 Türk lirası aldığını belirlemiştir.

Bilgisayar Sistemleri Analisti

Bir şirkette bilgisayar teknolojisinin performansını değerlendirmek ve değişiklik önermekle ilgilenenler için, bilgisayar sistemleri analisti olmak iyi bir kariyer seçeneği olabilir. Bir kuruluşun neye ihtiyaç duyduğunun anlaşılmasıyla, bilgisayar sistemleri analistleri mevcut ekipmanın hala etkili olduğuna karar verir, hangi masrafların olacağını belirler, yeni ekipman seçer, kurulum faaliyetlerini yönetir ve kullanıcı dokümantasyon kılavuzları oluşturur. Bu alanda çalışmak için lisans derecesi gereklidir ve liberal sanatlar, işletme ve bilgisayar bilimleri de dahil olmak üzere işverenler için çok çeşitli ana dallar kabul edilebilir. Analistlerin, çalıştıkları endüstri hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekebilir. BLS, bilgisayar sistemleri analistlerinin ortalama yıllık gelirinin 2018’de 88.740 TL olduğunu tahmin ediyor. Bu profesyoneller, BLS tarafından belirtildiği gibi, 2016-2026 yılları arasında istihdamda %9 büyüme sağlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu