BT Analisti: BT Analisti Olmak İçin Görev ve Gereksinimler

BT Analisti için Görev Tanımı

Sistem analisti olarak da adlandırılan bir BT analisti, kurumsal verimliliği optimize eden bilgi sistemleri tasarlar ve uygular. Bu süreç, BT analistine pazarlama araştırması verilerini yakalamak gibi geniş bir amaç sağlayan yöneticilerle başlar. BT analisti, hem yönetimi hem de son kullanıcıları mümkün olan en düşük maliyetli ve verimli şekilde karşılayan bir sistemi geliştirmek için modelleme, bilgi mühendisliği ve maliyete dayalı muhasebe kullanır. Onaylandıktan sonra, BT analisti, tasarımın zamanında yapılmasını ve bütçe dahilinde kalmasını sağlamak için programcıları, kodlayıcıları ve ekipman satıcılarını yöneterek uygulamasını denetler. BT analisti ayrıca sistemin hatalarını ayıklar ve hatasız olmasını sağlar.

Eğitim Lisans bilgisayar bilimi veya ilgili alanda
İş Yetenekleri Güçlü analitik beceriler, problem çözme yetenekleri, mükemmel kişilerarası beceriler, güncel teknolojilerin bilgisi
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 88.740 TL (tüm bilgisayar sistemleri analistleri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %9 büyüme (tüm bilgisayar sistemleri analistleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çoğu işveren, adayların sektörle ilgili bir alanda en az bir lisans derecesine sahip olmasını tercih eder. Teknik bir alandaki işler için, bilgi bilimi, bilgisayar bilimi veya mühendislik dereceleri gerekirken, işletme ortamları genellikle yönetim bilgi sistemlerinde bir derece gerektirir. Giderek artan oranda işverenler, MBA ve bilgi sistemlerinde yoğunlaşma olanları arıyorlar. Ticari ve kişilerarası beceriler hayati öneme sahip olduğu için, bilgisayar programcılığı ve diğer bilgi teknolojisi alanlarındaki dersleri tamamlamış teknik olmayan derecelere sahip mezunlar da potansiyel işverenlerin ilgisini çekmektedir.

İstenen Yetenekler

Bir BT analisti, güçlü analitik becerileri ve problem çözme yeteneklerini proje yönetimi becerileri ile birleştirmelidir. Mükemmel kişilerarası beceriler, bazen yönetimin, teknik personelin ve son kullanıcıların bazen farklı ihtiyaçlarını uzlaştırmak için çok önemlidir. Bir BT Analisti, en son teknolojiden ve bir kuruluş için yeteneklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanılabileceğinin de farkında olmalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, BT analistlerini içeren bilgisayar analistlerinin istihdamının 2016’dan 2026’ya kadar %9 artacağını bildiriyor, çünkü işverenler üretkenliği ve verimliliği artırmak için sürekli gelişen teknolojiler kullanıyor. İleri derecede bilgisayar bilimi veya MBA sistemlerinde yüksek lisans derecesine sahip olanlar için en iyi fırsatlara sahip olmak gerekir. BLS’ye göre, BT analistleri de dahil olmak üzere bilgisayar sistemleri analistlerinin ortalama yıllık kazancı Mayıs 2018 itibariyle 88.740 liraydı.

Benzer Meslek

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Bilgi Güvenliği Analisti

Bir şirketin hangi bilgisayar güvenliğini ölçtüğünü belirleyen bir kariyer ilginç seslere sahipse, bilgi güvenliği analisti olmayı düşünün. Bu analistler bilgisayar güvenlik ihlallerini araştırıyor, güvenlik prosedürleri ve politikaları oluşturuyor ve yürütüyor, koruma ekipmanı ve yazılımı kuruyor, zayıf alanlar bulmak için senaryolar yürütüyor, mevcut teknoloji tehditlerini araştırıyor ve faaliyetleri belgeliyor.

Bilgi güvenliği analisti olarak iş bulmak için, bilgisayar alanında lisans derecesi ve ilgili iş deneyimi gerekmektedir. İş İdaresi yüksek lisans dereceleri bazen işverenler tarafından da tercih edilmektedir. Bilgi güvenliği analistlerine olan talebin artması, BLS’ye göre alanın 2016 ve 2026 arasında %28 oranında artmasına neden olacak. Bu güvenlik uzmanları, bir 2018 BLS raporunda görüldüğü gibi yıllık ortalama 98.350 TL ücret almalıdır.

Bilgisayar Ağı Mimarı

Ağ iletişim sistemlerinin tasarımıyla ilgilenenler için, bilgisayar ağı mimarı olmak iyi bir kariyer hareketi olabilir. Ağ mimarları, yönlendiriciler, sürücüler ve güç sistemleri gibi hangi teknolojiye ihtiyaç duyulduğunu belirler ve ardından sistemi tasarlar, kabloların ve diğer destekleyici ekipmanların nereye yerleştirildiğini gösterir. Ayrıca ortaya çıkan teknolojik gelişmeleri araştırır, yönetime öneriler sunar ve bilgi güvenliği sorunlarını araştırırlar.

Diğer bilgisayar kariyerlerinde olduğu gibi, bilgisayar bilimlerinde lisans derecesi, bilgi sistemleri veya ilgili bir alan genellikle gereklidir ve birçok şirket tarafından yüksek lisans derecesi tercih edilir. BLS’nin 2018 istatistiklerine dayanarak, ülke genelinde bilgisayar ağı mimarları olarak 152.000’den fazla kişi istihdam edildi ve bu işçiler ortalama kazançlarda 109.020 TL aldı. BLS bu alanın 2016-2026 yıllarında %6 oranında artmasını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu