Broker Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir komisyoncu asistanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve komisyoncu asistanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Bir komisyoncu asistanı, emlak sektöründe giriş seviyesi bir pozisyondur. Randevuları planlamak, müşterileri selamlamak, telefonları cevaplamak ve büro görevlerini yerine getirmek dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli görevlerde lisanslı brokerlere yardımcı olurlar.

Broker asistanları genellikle aracılık firmalarının yüzüdür – müşteriler ve potansiyel müşterilerle günlük olarak doğrudan etkileşime girerler ve hatta anlaşmaları kapatmaktan veya yeni işleri güvence altına almaktan sorumlu olabilirler.

Broker Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Bir komisyoncu asistanı, genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • İhtiyaçlarını ve hedeflerini belirlemek için müşterilerle görüşme yapmak, ardından onları uygun aracıya veya komisyoncuya yönlendirmek
 • Belirtilen tercihlere göre hangi mülklerin müşterilere hitap etme olasılığının daha yüksek olduğunu belirlemek için emlak listelerini incelemek
 • İhtiyaçlarına uygun mülkleri bulmak için müşterilerle birlikte çalışmak ve müşteriler adına fiyat pazarlığı yapmak
 • Süreçteki herhangi bir değişiklik veya gecikme hakkında onları bilgilendirmek için işlem süreci boyunca müşterilerle iletişim kurmak
 • Sözleşmelerin imzalanması, tapuların kaydedilmesi ve yerel yönetimlerle formların doldurulması gibi işlemlerle ilgili evrakları yönetmek
 • Müşteri iletişim bilgilerinin ve işlemlerinin veritabanlarının bakımı
 • Tüm tarafların doğru bilgilere erişimini sağlamak için işlemde yer alan tapu şirketleri ve diğer aracılarla koordinasyon sağlamak
 • Gösteriler planlayarak, açık davetler düzenleyerek ve potansiyel alıcı ve satıcılardan gelen soruları yanıtlayarak acentelere destek sağlamak
 • Listeler, gösterimler ve her bir işlemle ilgili diğer ayrıntılar hakkında diğer acenteler ve brokerlerle iletişim kurmak

Broker Asistanı Maaşı Ne Kadar?

Broker asistanlarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 34.000 TL (83.10 TL/saat)

Komisyoncu asistanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, on yılda genişlemeye devam etmesi beklenen gayrimenkul sektörü tarafından yönlendirilecek. Ancak otomasyon ve teknoloji bu alandaki yeni işlerin sayısını sınırlayabilir. Emlak komisyoncuları işlerini yürütmek için daha fazla teknoloji kullandıklarından, daha az komisyoncu asistanına ihtiyaç duyulabilir.

Dipnot: Broker Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Broker Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir komisyoncu asistanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu komisyoncu asistanının en az lise diploması veya eşdeğeri vardır. Bazı komisyoncu asistanları, gayrimenkul veya ilgili bir alanda lisans mezuniyeti kazanmayı seçer. Gayrimenkulde bir derece kazanmak, komisyoncu asistanlarının daha geniş bir endüstri yelpazesinde istihdam kazanmasına yardımcı olabilir.

En Popüler:  Apartman Kiralama Acentesi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Broker asistanları genellikle amirlerinden veya yöneticilerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin politikalarını ve prosedürlerini, kullandıkları yazılımı ve görevleri tamamlamak için en iyi uygulamaları öğrenmeyi içerebilir. Eğitim ayrıca, görevleri kendi başlarına tamamlayacak kadar rahat olana kadar başka bir komisyoncu asistanını veya çalışanını izlemeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir komisyoncu asistanı rolü için sertifikalar gerekli olmasa da, bir iş bulmak ve kazanç potansiyelini artırmak için faydalı olabilirler.

Broker Asistanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Broker asistanlarının başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Organizasyon: Aracıların genellikle gün boyunca tamamlaması gereken birçok görevi vardır. Bu yüzden asistanların güçlü organizasyon becerilerine sahip olması önemlidir. Müşteri bilgilerini, evrak işlerini ve diğer önemli belgeleri takip etmek için organizasyon becerilerinizi kullanabilirsiniz. Düzenli olmak, bilgileri hızla bularak ve görevleri verimli bir şekilde tamamlayarak zamandan tasarruf etmenize de yardımcı olabilir.

İletişim: Brokerler genellikle müşterilerle şahsen ve telefon üzerinden çalışırlar. Bu yüzden bir komisyoncu asistanı için mükemmel iletişim becerileri önemlidir. Ayrıca diğer personel ve müşterilerle e-posta yoluyla iletişim kurabilirsiniz. Bu yüzden profesyonel e-postalar yazabilmelisiniz.

Detaylara dikkat: Brokerlar genellikle aynı anda birden fazla müşteriyle çalışırlar. Bu yüzden ayrıntılara mükemmel bir dikkat göstermeleri onlar için önemlidir. Programlarını düzenli tutarak ve görevlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip olmalarını sağlayarak onlara yardımcı olabilirsiniz. Dosyalarını düzenli tutarak ve görevlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip olmalarını sağlayarak da onlara yardımcı olabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Brokerların genellikle gün boyunca birden fazla müşterisi ve randevusu vardır. Bu yüzden asistanların görevlerine öncelik vermeleri ve zamanlarını etkin bir şekilde yönetmeleri önemlidir. Bu durum komisyoncuların bir karar vermek için ihtiyaç duydukları bilgilere sahip olmalarını ve müşterilerin komisyoncu ile doğru zamanda görüşebilmelerini sağlamayı içerebilir.

Problem çözme: Brokerler, finansal sorunlarına çözüm bulmak için genellikle müşterilerle birlikte çalışır. Mesela bir müşterinin kredi puanı düşükse, bir komisyoncu asistanı bir borç veren bulmalarına yardımcı olabilir veya kredi puanlarını iyileştirmek için onlarla birlikte çalışabilir. Broker asistanları ek olarak ihtiyaçları için doğru finansal ürünleri bulmak için müşterilerle birlikte çalışır.

Broker Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Broker asistanları, menkul kıymetler sektöründe, broker-dealer firmalarının arka ofisinde çalışırlar. Hücrelerde veya küçük ofislerde çalışırlar ve çeşitli finansal veritabanlarına erişmelerini sağlayan bilgisayar terminallerine sahiptirler. Broker asistanları genellikle haftada kırk saat çalışırlar. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya müşterilerden gelen son dakika isteklerini yerine getirmek için daha uzun saatler çalışmak zorunda kalabilirler. İş stresli olabilir ve komisyoncu asistanları aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmeli ve baskı altında iyi çalışabilmelidir. Ayrıca müşterilerin mali işleri hakkında gizliliği koruyabilmeleri gerekir.

Broker Yardımcısı İçin Mesleki Gelişme

İşte komisyoncu asistanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Broker asistanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Otomotiv Satış Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Brokerlerin Müşteri Hizmetlerine Odaklanması Gerekecek

Emlak piyasası daha rekabetçi hale geldikçe, komisyoncuların rekabette öne geçmek için müşteri hizmetlerine odaklanması gerekecek. Bu durum müşterilerine mükemmel müşteri hizmeti ve desteği sunabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Broker asistanları, müşterilere destek sağlayarak ve olabilecek soruları veya endişeleri konusunda onlara yardımcı olarak bu konuda önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, mükemmel müşteri hizmeti sunarak komisyoncu şirketi için olumlu bir imaj yaratmaya da yardımcı olabilirler.

Gayrimenkul Danışmanının Yükselişi

Emlak konsiyerjinin yükselişi, ev alıcıları ve satıcıları arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bu eğilim, bir ev bulmaktan satış fiyatını müzakere etmeye kadar her konuda yardımcı olabilecek profesyonel bir emlakçıyı kişisel asistan olarak kullanmayı içerir.

Emlak konsiyerj trendi büyüdükçe, komisyoncu asistanlarının pazarlama, satış ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda becerilerini geliştirmeleri gerekecek. Ayrıca müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir ekibin parçası olarak etkin bir şekilde çalışabilmeleri gerekecektir.

Gayrimenkulde Teknolojinin Kullanımı

Aracılar ve acenteler verimliliklerini artırmanın yollarını aradıkça, gayrimenkulde teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Bu eğilim, pazarlama, müşteri iletişimi ve mülk yönetimi dahil olmak üzere endüstrinin birçok farklı alanında teknolojinin kullanımının artmasına yol açmaktadır. Bu teknolojilere aşina olan komisyoncu asistanları, aracı kurumların bunları tam potansiyellerinden kullanmalarına yardımcı olabilecekleri için yüksek talep göreceklerdir.

Nasıl Broker Asistanı Olunur?

Bir komisyoncu asistanı olarak bir kariyer, ayağınızı gayrimenkul sektörünün kapısına götürmenin harika bir yolu olabilir. Bir komisyoncu asistanı olarak, işin tüm yönleri hakkında bilgi edinme ve deneyimli profesyonellerle çalışma fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, doğru zaman geldiğinde merdiveni tırmanmanıza yardımcı olacak değerli bir deneyim kazanacaksınız.

Bir komisyoncu asistanı olmak için gayrimenkul sektörü hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmanız ve müşterilerle etkin bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir. Ayrıca bağımsız çalışabilmeli ve detay odaklı olmalısınız.

Dipnot: Bir Broker Asistanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Çoğu komisyoncu asistanı, müşteri hizmetleri veya idari roller gibi giriş seviyesi pozisyonlarda işe başlar. Sektör hakkında deneyim ve bilgi sahibi olduklarında, muhasebe müdürü veya satış görevlisi olarak terfi ettirilebilirler. Daha fazla deneyimle, komisyoncu asistanları sonunda kendileri lisanslı komisyoncular olabilir. Bazı komisyoncu asistanları, kendi aracı kurumlarını kurmayı da seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu