BMW Uzmanı İş Tanımı ve Kariyer Bilgisi

BMW Uzmanları İçin Görev Tanımı

BMW uzmanları, BMW araçlarına rutin bakım yapar ve onarım için getirilen araçlardaki sorunları değerlendirir. Onarımları teşhis etmek için test ekipmanı ve ayrıca parça ve sistemleri test etmek için kullanırlar. BMW model arabalarda motorlar, şanzımanlar, direksiyon sistemleri ve elektronik bileşenler üzerinde çalışabilirler. Bir BMW uzmanının diğer görevleri arasında parça siparişi vermek, diğer tamircilere yardım etmek ve bakım ve onarımları belgelemek yer alabilir.

EğitimOtomotiv tamirinde diploma veya derece, BMW STEP programının tamamlanması
İş YetenekleriOtomotiv tamirinde arka plan, BMW’ye özel bakım, problem çözme becerileri ve iletişim becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2017)39.550 TL (tüm otomotiv servis teknisyenleri)
İş Büyümesi (2016-2026) %6 (tüm otomotiv servis teknisyenleri)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Bir BMW uzmanı olarak eğitim almaya hak kazanmak için önce bir öğrencinin, otomotiv tamirinde genellikle bir ile iki yıl süren bir diploma veya önlisans derecesi alması gerekir. Öğrenci daha sonra 12 hafta veya daha fazla sürebilen bir BMW Servis Teknisyeni Eğitim Programına (STEP) kaydolmalıdır. Potansiyel bir BMW uzmanı için kurslar, X3 veya X5 gibi belirli BMW modellerinin yanı sıra BMW motorları, frenler, elektrik ve yakıt sistemleri üzerine de odaklanabilir.

İstenen Yetenekler

BMW uzmanları, temel otomotiv tamirinde ve BMW’ye özgü bakım bilgisi ile güçlü bir geçmişe sahip olmalıdır. Onarılması gereken alanları gidermek için problem çözme becerisine sahip olmalıdırlar. BMW uzmanları ayrıca, diğer çalışanlarla sıklıkla işbirliği yaptıkları için iyi ekip üyeleri olmalıdır.

Ekonomik Durum

Çalışma İstatistikleri Bürosu, BMW mekaniği, BMW teknisyenleri ve BMW tamir uzmanları, endüstrilerinde ortalama bir büyüme bekleyebilirler. Tüm otomotiv servis teknisyenleri ve teknisyenleri için öngörülen iş büyümesi,  2016-2026 arasında %6’dır. BLS, tüm otomotiv servis teknisyenlerinin ortalama yıllık maaşını Mayıs 2017’de 39.550 Türk lirası olarak yayınladı.

Benzer Meslekler

Otomotiv Karoseri ve Cam Tamircisi

Otomobiller, motorlu taşıt kazaları veya diğer olayların bir sonucu olarak gövde hasarına ve cam kırılmasına maruz kaldığında, otomobil kaporta ve cam tamircileri parçaları ve pencereleri sabitler veya değiştirir, böylece araç gövdesinin doğru hizada olduğundan emin olun. Parçaları söküp takmak için özel aletler kullanırlar; bir işte veya bir ekibin parçası olarak yalnız çalışabilirler. Bu alanda çalışan kişiler oto kaporta işlerinde veya oto cam kurulum ve tamirlerinde uzmanlaşabilirler. İşverenler, lise diploması asgari eğitim şartı olmasına rağmen, sertifika veya önlisans programı gibi yüksek lisans eğitimi almış adayları tercih eder. Ulusal Otomotiv Hizmet Mükemmelliği Enstitüsü ve Oto Çarpışma Onarımı Sektörler Arası Konferansı, endüstri sertifikası sunan kuruluşlardan sadece ikisidir. BLS, bu alandaki işlerin 2016-2026’dan %8 artacağını tahmin ediyor; bu meslek, 2017’de ortalama 40.580 liralık ücret ödedi.

Dizel Servis Teknisyeni

Bir dizel servis teknisyeni, kamyon ve otobüsler gibi dizel motorlu araçlarda ortak servis ve bakım görevlerini yerine getirir. Ayrıca sorunları gerektiği şekilde tespit eder ve tanılar, parçaları gerektiği gibi onarır veya değiştirir. Dizel mekaniği lise mezunu olmasına rağmen, işverenler genellikle bir sertifikayla adayları tercih ediyor ya da dizel teknolojisindeki bir lisans derecesini tercih ediyorlar. Endüstri sertifikası, birkaç uzmanlık alanında Ulusal Otomotiv Servis Mükemmelliği Enstitüsü’nden temin edilebilir. Bazı durumlarda, ticari bir ehliyet de bir iş gereğidir. BLS, dizel servis teknisyenleri için ortalama iş büyümesini 2016-2026’dan %9’a kadar tahmin ediyor; Ayrıca dizel mekaniğinin 2017 yılında ortalama 46.360 TL’lik bir maaş kazandığını da bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu