Biyomedikal Mühendisi: Görev ve Kariyer Gereksinimleri

İş Tanımı

Biyomedikal mühendisliği biyolojik ve tıbbi sorunların çözülmesine odaklanan bir mühendislik alt uzmanlığıdır. Biyomedikal mühendisleri mühendislik şirketleri, hastaneler, tıbbi tedarik şirketleri ve tıbbi teknoloji firmaları için çalışmaktadır. Biyomedikal mühendislerinin ortak görevleri arasında cihaz ve prosedürleri tasarlamak ve değerlendirmek, araştırma yapmak ve tedavi tekniklerini değerlendirmek yer almaktadır. Biyomedikal mühendislerinin çoğu tıbbi görüntüleme ve biyomalzemeler gibi ilgili alanlarda uzmanlaşmıştır.

Biyomedikal Mühendisi Olun

Lisans düzeyiLisans; yüksek lisans derecesi ortak
Derece Alan biyomedikal eğitim ile elektrik veya mekanik mühendisliği
Lisans/ BelgelendirmeTüm eyaletlerde gerekli lisans
Deneyim Lisans için gerekli
Önemli beceriler Analitik ve detay odaklı; güçlü matematik, fen ve teknoloji becerileri
İş Büyümesi (2014-2024) %23 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2015)₺ 86.220

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları

Bir lisans derecesi, biyomedikal mühendisliği alanına girmek için temel bir gerekliliktir; birçok biyomedikal mühendisinin, biyomedikal eğitimine ek olarak, elektrik mühendisliği veya makine mühendisliği gibi bir mühendislik uzmanlığında da bir geçmişi vardır. Sizi bir biyomedikal mühendisi olarak bir kariyere hazırlayacak olan 4 yıllık bir mühendislik programındaki ortak kurslar arasında biyomedikal enstrümantasyon, biyomekanik, tıp için fizik, terapötik tıbbi cihazlar ve biyokimyasal mühendislik bulunmaktadır. Birçok işveren biyomedikal mühendislerinin yüksek lisans derecesine sahip olmasını bekler.

Lisans Gerekliliği

Biyomedikal mühendislerinin ayrıca 50 eyalette de lisanslanması gerekir; lisanslama, genellikle akredite edilmiş bir lisans programının tamamlanmasını, belirli bir süre çalışmayı ve bir dizi sınavı geçmeyi gerektirir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Biyomedikal mühendisi olarak başarılı olmak için hem analitik hem de detay odaklı olmalısınız ve biyoloji ve kimyada güçlü olmalısınız. Güçlü matematik, fen ve teknoloji becerileri de biyomedikal mühendisliğinde başarılı bir kariyer için kritik öneme sahiptir.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Biyomedikal mühendisleri için istihdam durumu mükemmel. Çalışma İstatistikleri Bürosu ndan elde edilen veriler, bu alanda istihdamın 2014-2024 arasında %23 oranında artması beklendiğini. Ancak yalnızca lisans derecesine sahip olan adaylar için rekabetin sert olacağını gösteriyor. Biyomedikal mühendisleri için ortalama yıllık kazanç 2015 yılında 86.220 liraydı.

Benzer Meslekler

Takip etmeyi düşündüğünüz başka ilgili kariyerler de var. Bunlar makine mühendisi ve hekimi içerir.

Makine Mühendisi

Makine Mühendisleri Problemlere mekanik ve termal çözümler bulmak için mühendislik prensiplerinin teorik ve pratik uygulamalarını kullanır. İstihdam, makine mühendisliği alanında lisans derecesi veya yakından ilgili bir alan gerektirir; ABET onaylı bir programdan alınan bir derece, iş olanaklarını artırabilir ve genellikle eyalet lisans şartlarının bir parçası olarak da gereklidir. Halk için çalışan makine mühendislerinin, eğitim, iş deneyimi ve testlerin bir kombinasyonunu gerektiren bir lisansa sahip olmaları gerekir. Makine mühendisleri ayrıca profesyonel sertifika alabilirler.

BLS, makine mühendisleri için istihdamın 2014-2024 döneminde %5 oranında artmasını bekliyor. BLS’ye göre ortalamaücret 2012 yılında sanayiye göre değişiyor; makine mühendisleri için ortalama maaş 83.590 liraydı.

Doktor

doktorlar hastalık veya yaralanma yaşayan hastaları görmek; hastaları muayene eder, tanı koyar ve tıptan cerrahiye kadar değişebilen tedaviler yaparlar. Doktorlar ayrıca hastalara önleyici sağlık hizmetleri sunar ve hastalıkları veya yaralanmaları önlemek için atabilecekleri adımlar konusunda tavsiyelerde bulunur.

Bir hekimin lisans derecesi, 4 yıllık tıp derecesi (Tıp Doktoru veya Osteopatik Tıp Doktoru) ve 3-8 yıl ikametgah eğitimi vardır. Devlet lisansı da gereklidir; Gereksinimler arasında bir lisans sınavıdır. Bir uzmanlık alanındaki kurul sertifikası ek konaklama eğitimi ve sınav gerektirir.

BLS, doktor işlerinin 2014-2024’ten %14 artacağını tahmin ediyor. BLS, 2015 yılında doktorların yıllık ortalama ücretlerinin 197.700 Türk lirası olduğunu bildirmiştir. BLS, aynı zamanda uygulama alanlarına göre değişen doktorların ortalama ücretlerini de bildirmektedir. Aile ve pratisyen hekimler, yıllık ortalama 192.120 TL, iççiler ise yıllık ortalama 196.520 TL kazandılar.

Biyomedikal mühendisleri biyolojik ve tıbbi problemleri çözmeye odaklanır ve en azından lisans derecesine sahip olmaları ve devlet lisansı almaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu