Biyoloji Öğretmeni: Görev ve Gereksinimler

Biyoloji Öğretmenleri İçin Görev Tanımı

Lise biyoloji öğretmenleri, özel ve devlet okullarındaki lise öğrencilerine biyoloji temellerini öğretiyor. Laboratuvar deneyleri ve diğer bilimsel araştırmalar dahil ilgi çekici müfredatlar geliştiriyorlar; Ayrıca dersler sunar ve öğrenci performansını değerlendirir. Lise biyoloji öğretmenleri de sınav hazırlama ve derecelendirme, velilerle öğrenci performansı üzerinde çalışma ve öğrenci davranışlarını denetlemekten sorumludur.

Lise biyoloji öğretmenleri, standart testler hazırlamak için fakültelerinin geri kalanıyla birlikte takımlar halinde çalışırlar. Tüm öğrenciler için okullarının politika ve düzenlemelerinin planlanması ve uygulanmasına katılırlar. Lise öğretmenleri genellikle yılın on ayında çalışır. Ancak bazıları yaz aylarında çalışır. Ek olarak, lise öğretmenleri okul saatleri öncesi ve sonrasında kulüp ve okulla ilgili diğer faaliyetler için uygun bulunmayı planlamalıdır.

EğitimLisans eğitim biyoloji
İşin GereklilikleriMüfredat geliştirme, ders verme, öğrenci performansını değerlendirme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*59.170 ₺ (tüm lise öğretmenleri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (tüm lise öğretmenleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Lise biyoloji öğretmenleri genellikle, eğitim vurgusu veya önemsiz olmak üzere 4 yıllık bir Biyoloji Bilim Lisans derecesine sahiptir. Bir biyoloji programındaki eğitim vurgusuyla verilen dersler arasında matematik, kimya, öğretim yöntemleri ve fizik yer alabilir. Devlet lisesi biyoloji öğretmenleri, öğrettikleri devlet tarafından lisanslanmalıdır. Özel okullar lisans gerektirmeyebilir.

İstenen Yetenekler

Lise biyoloji öğretmenleri, öğrencilerinin görevlerini devam ettirebilmeleri ve meşgul olmaları gerekir. Öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli öğretim yöntemleri kullanmaları gerekir. İki dilli olmak, lise biyoloji öğretmenine iş piyasasında bir avantaj sağlayabilir.

İstihdam ve Maaş Durumu

Lise öğretmenleri, BLS’ye göre, Güney ve Batı’da beklenen en yüksek talebe göre, 2016 ve 2026 arasında ortalama %8’lik bir iş artışı bekleyebilirler. Ek olarak, BLS lise öğretmenleri için ortalama yıllık maaşın 2017’de 59.170 ₺ olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Okul Sonrası Öğretmeni

Normalde kendi alanlarında en az bir yüksek lisans derecesi talep eden bu eğitimciler, lise dışındaki öğrencilere çeşitli mesleki ve akademik konularda ders verirler. Birçoğu araştırma yapar, kitap ve profesyonel yazılar yayınlar.

BLS, genel olarak bu seviyedeki öğretmenler için, genel olarak 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %15’lik bir istihdam artışı öngörmüştür. BLS kayıtlarına göre, yüksek lisans öğretmenleri, 2017’de ortalama yıllık 76.000 TL kazanmıştır ve biyolojik bilimler öğretenlere 78.240 TL kazandırılmıştır..

Biyolojik Teknisyen

Biyoloji veya benzeri bir alan ve laboratuvar deneyimi lisans derecesi ile, bu teknisyenler laboratuvar deneyleri ve testlerinde tıbbi ve biyolojik bilim insanlarına yardımcı olur. Mayıs 2017’den itibaren, biyolojik teknisyenler yıllık ortalama 43.800 liralık maaş alıyorlar ve BLS’ye göre 2016-2026’dan ortalama iş büyümesinin %10’dan daha hızlı olmasını bekliyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu