Biyoistatistikci: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Biyoistatistikçiler, canlıları etkileyen sorunların nedenlerini belirlemek için verileri analiz eder. Biyoistatistikçi olmak isteyenlerin, giriş seviyesindeki herhangi bir pozisyon için en az bir lisans derecesi kazanmaları gerekir. Daha yüksek pozisyonlar için bir yüksek lisans veya doktora derecesi gerekir.

Genel Bilgiler

Biyoistatistik uzmanları, tedavilerin, çevresel koşulların ve diğer faktörlerin canlılar üzerindeki etkilerini analiz ederek biyomedikal alanda akademisyen olarak çalışmaktadır. Ortak istihdam yerleri arasında devlet kurumları, eğitim kurumları ve ilaç şirketleri bulunmaktadır. Her ne kadar lisans derecesi bazı durumlarda yeterli olsa da, bu profesyonellerin çoğu biyoistatistik alanında veya matematik veya biyoloji gibi ilgili bir alanda yüksek lisans veya doktora derecesine sahiptir.

Eğitim Şartları Giriş seviyesi için lisans derecesi; ileri çalışma için yüksek lisans veya doktora derecesi
İstenen Yetenekler Matematik, konuşma, yazma, problem çözme ve eleştirel düşünme becerileri
Öngörülen İş Büyümesi2014-2024’ten itibaren tüm istatistikçiler için %34*
Yıllık Ortalama Maaş (Ocak 2016) Yıllık 77.860 Türk lirası**

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu, *

Biyoistatistikçi İş Tanımı

Biyoistatistik uzmanları kamu veya özel sektördeki sağlıkla ilgili konularda çalışabilirler. Bu, bir devlet kurumu için araştırma yapmayı veya bir ilaç firması tarafından yeni bir çalışma için istatistiksel parametreleri ayarlamayı içerebilir. İşler genellikle bir ofis ortamında gerçekleştirilir. Ancak alana kadar uzanabilir.

Görevler

Araştırma veya eczacılık biyoistatistik uzmanlarının günlük görevleri genetik verilerin analizini ve hastalığın oluşumunu içerebilir. Bu bilgi, ilaç tedavilerini değerlendirmek için klinik deneylerin geliştirilmesinde kullanılabilir. Akademik ve devlet biyoistatistik uzmanları, riskleri ve etkileri anlamak için çevresel kimyasallara ve koşullara maruz kalan nüfus verilerini gözden geçirebilirler. Örneğin, petrol sızıntılarının çevre üzerindeki etkisini analiz etmeleri gerekebilir.

En Popüler:  Endüstriyel Boru Tesisatçısı Maaşları, Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Biyoistatistikte Bir Kariyere Başlamak

Bir lisans derecesi, biyoistatistik alanına girmek için yeterlidir; bununla birlikte, Çalışma İstatistikleri Bürosu, ileri çalışmanın genellikle Biyoistatistik, Matematik veya İstatistik alanında Master of Science (Yüksek Lisans) veya Felsefe Doktoru (Doktora) gerektirdiğini belirtmektedir. Biyoistatistik lisans derecesi vermeyen bir okula gitmek isteyen biyostatistler, istatistik veya uygulamalı matematik alanında lisans derecesi tamamlamayı düşünebilirler. Programlar, popülasyon örnekleri geliştirme, bilgisayar modelleme ve veri analizi konularında kurs içerebilir.

MS. ve Doktora Müfredatlar genellikle biyomedikal bir çalışmanın tasarımı ve tamamlanması da dahil olmak üzere daha spesifik ve ileri dersler sunar. Öğrencilerden yöntemlerini belirlemeleri ve çalışma bulgularını sunmaları gerekebilir.

Biyoistatistik için Kariyer ve Maaş Bilgisi

BLS’ye göre, farmasötik alanın sürekli büyümesi, biyoistatistikçilere olan talebin büyük bir kısmını oluşturacaktır. Büro, bir bütün olarak istatistikçiler için iş sayısının 2014 ve 2024 arasında %34 oranında artması beklendiğini bildirdi. PayScale Biyostatistler, Ocak 2016’da ortalama 77.860 TL kazandılar. Çoğu işçi yılda 55.657 ile 120.360 TL arasında yıllık maaş aldı.

Araştırma, biyoistatist olmanın önemli bir parçasıdır ve istekli biyoistatistlerin de bilime ve canlıların çevreleriyle nasıl etkileşime girdiğine bir ilgisi olmalıdır. Biyoistatistik uzmanları tarafından yapılan araştırmalar tıbbi araştırmaları ilerletebilir veya hükümete sağlıkla ilgili kararlarda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu