Biyo-Mühendisler: İş Görüşü ve Biyo-Mühendis Olmak Hakkında Bilgi

Biyo-Mühendisler İçin Görev Tanımı

Bio-Engineers, insan yaşamını geliştirmek, genişletmek ve iyileştirmek için kullanılan çeşitli tıbbi aletler geliştirmektedir. Mühendisler sürekli böbrek makineleri, yapay uzuvlar, kalp kapakçıkları ve kalp pilleri gibi cihazları geliştirmek için yöntemler araştırıyor ve geliştiriyorlar. Biyo-mühendisler yalnızca bu aygıtları ve araçları geliştirmek için laboratuvarlarda çalışmakla kalmaz, aynı zamanda zamanlarının çoğunu yeni fikirleri araştırmak, geliştirmek ve test etmek için harcarlar. Bu makinelerin insan vücudu üzerinde düzgün çalışmasını sağlamak için, biyo-mühendisler birlikte nasıl çalıştıklarını anlamak için insan organlarını ve dokusunu inceler.

Eğitim Yüksek lisans; ruhsat ve sürekli eğitim gereklidir
İş Yetenekleri İletişim becerileri, analitik beceriler, araştırma yeteneği, takım çalışması, detay odaklı düşünme
Ortalama maaş* 88.550 Türk lirası (2018)
Kariyer Durumu * %7 (2016-2026)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Biyo-mühendis olmak isteyen bireylerin mühendislik, tıp veya ilgili alanlarda yüksek lisans derecesi tamamlamaları gerekmektedir. Öğrenciler biyoloji, fizyoloji, elektronik, mekanik ve kimya mühendisliği içeren sınıflara odaklanmalıdır. Çalışma İstatistikleri Bürosu, bir biyo-mühendis olarak lisans almak için, başvuru sahiplerinin derecelerini tamamlamış olmaları, en az dört yıllık iş deneyimi yaşamasını ve bir devlet sınavını geçmelerini önerir. Biyo-Mühendisler kariyeri boyunca yeni teknikler çalışmaya ve geliştirmeye devam etmelidir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Biyo-Mühendisler ayrıntılı odaklı olmalı ve güçlü yaratıcı ve analitik becerilere sahip olmalıdır. Mühendislerin araştırma ve geliştirme becerilerine sahip olmaları ve bağımsız olarak veya bir ekip içinde çalışabilmeleri gerekir. Biyo-Mühendislerin mükemmel yazılı ve sözlü yeteneklere sahip olarak etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Biyo-mühendisler hastanelerde, araştırma merkezlerinde ve devlet kurumlarında iş fırsatları bulabilirler. Önümüzdeki yıllarda, yaşlanan nüfus ve sağlık sektöründeki iyileşme talebi nedeniyle kariyer fırsatları %7 artacak. Mayıs 2018’de, biyomedikal mühendisleri (biyo-mühendislerle aynı iş görevine sahip olan) ortalama yıllık 88.550 liralık yıllık maaş aldı.

Benzer Meslekler

Bu alanda ilgili kariyer olabilir:

Elektronik mühendisi

Her türlü elektronik ekipmanı oluşturmada kariyer yapmak isteyenler için, elektronik mühendisliği alanında kariyer yapmak doğru seçenek olabilir. Elektronik mühendisleri askeri, bilimsel, ticari, tıbbi ve diğer endüstri faaliyetlerinde kullanılan elektrikli ürünleri tasarlar. Müşterilerle buluştuktan sonra, bu mühendisler şemaları hazırlar, maliyet tahminlerini yürütür, performans testlerini gerçekleştirir, iyileştirmeler önerir ve gelecekteki ürün geliştirme üzerinde çalışırlar.

Giriş seviyesi pozisyonlar genellikle elektrik mühendisliği veya ilgili bir çalışma alanında lisans derecesine sahip adaylar için kullanılabilir. Profesyonel Mühendis lisansı almak, iş ararken de rekabet avantajı sağlar. Bilgisayar bilimi olmayan elektronik mühendisleri, iş olanaklarının 2016-2026 yıllarında %4 oranında artmasını bekleyebilir. Ancak sözleşmeli işçilik gereksinimlerini karşılayan mühendislik firmalarında birçok pozisyon bulunmalıdır. Bu mühendisler için ortalama yıllık maaş, BLS tarafından 2018’de 102.700 türk lirası olarak ölçülmüştür.

Tıbbi Ekipman Tamircisi

Oldukça teknik tıbbi cihazların tamiri ve bakımı ilginç görünüyorsa, tıbbi ekipman tamircisi olmayı düşünün. Biyomedikal cihaz teknisyenleri olarak da bilinen bu profesyoneller, tıbbi görüntüleme makineleri, elektrikli tekerlekli sandalyeler, defibrilatörler ve kalp monitörleri gibi elektronikleri tanılar ve düzeltir. Ekipman tamircileri, parçaları değiştirir, tamir kayıtlarını tutar, yazılımı yeniden programlar ve yeni cihazlar ayarlar.

Biyomedikal teknolojide ön lisans derecesi kazanmak genellikle en çok nasıl istihdam kazanacağını ve bazı donanım uzmanlıklarının lisans derecesini gerektirebilir. Profesyonel sertifika ayrıca rekabet avantajı sağlayabilir. 2018’de bildirildiği üzere, BLS’nin bu alanda 46.000’den fazla kişinin çalıştığını tahmin ettiği ve %4’lük istihdam artışının 2016 ve 2026 arasında tahmin edildiği tahmin edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu