Bir Teklif Seçmek: En İyi Seçimi Yapmanın İpuçları

Bir iş teklifini kabul etmeye karar vermeden önce, şirket hakkında güçlü bir fikre sahip olduğunuzdan ve işin gerektirdiği şeylerin yanı sıra işin kişisel ve finansal hedeflerinizi ne kadar iyi destekleyebileceğinden emin olmalısınız. Karar veremiyorsan, uzatma isteyebilirsin.

İş Tekliflerini Değerlendirme

Birden fazla iş teklifi olan şanslı iş arayanlardan biriyseniz, bir karar verme zamanı geldiğinde çok şanslı hissetmeyebilirsiniz. İşler arasında seçim yapmak, iş arama sürecinin en zor kısmı olabilir. Ancak, şirket hakkında bilgi edinmek, kendi önceliklerinizi şirket ile karşılaştırmak ve seçeneklerinizi değerlendirmek kararınıza yardımcı olabilir.

Şirket hakkında bilgi edinin

Mülakatınızdan önce şirket hakkında biraz araştırma yapmış olabilirsiniz. İş arayanlar, bu alanda olabildiğince fazla tecrübe kazanmaya çalışmalı ve başvurdukları şirket hakkında bilgi araştırmalıdır. Bir teklifi diğerine karşı tartabilmeniz için iş, organizasyon ve teklif detayları hakkında yeterince bilgi edindiğinizden emin olmalısınız. Aşağıdakiler dahil, bir şirket hakkında bilgi edinmenin çeşitli yolları vardır:

 • Şirket web sitelerini ziyaret etmek
 • Mevcut şirket çalışanlarıyla konuşmak
 • Röportajınızı yapan temsilciye danışmak
 • Şirketin insan kaynakları temsilcisiyle görüşme

Araştırma Genel İş Bilgisi

Bazı durumlarda, iş başvurusunda bulunanlar, sadece farklı bir şirkette aynı işi değil, tamamen farklı işleri düşünebilirler. Bu durumda, belirli bir kariyerden ne beklenebileceği hakkında zengin bilgi sağlayabilecek Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) web sitesini kullanmak isteyebilirsiniz. Okul profillerinde ele alınan konuların bazıları şunlardır:

 • İşin Gereklilikleri
 • Çalışma ortamı bilgisi
 • Beklenen ödeme
 • İş görünüm
 • Profesyonel sertifika seçenekleri
 • İlerleme seçenekleri

Önceliklerinizi Yansıtın

Bir şirkette, bir işte ve bir kariyerde aradığınız şeylerin bir listesini yapın. Önceliklerinizin kağıt üzerinde düzenlenmesi, genellikle gelecek işleri ilk işinizde görselleştirmenize yardımcı olur. Bu listeyi yaptıktan sonra, her bir teklifin ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi nasıl karşılayabildiğini görün. İşte bir öncelik listesi oluşturmanıza yardımcı olmak isteyebileceğiniz iki ana soru:

 • Mesleki hedefleriniz nelerdir?
 • Seni ne mutlu edecek?

İstihdam Paketleri düşünün

Her işveren tarafından sunulan ücret ve sosyal hakların dikkate alınması önemlidir. Aday çalışanlar, şirket tarafından sunulan maaş veya saatlik ücretleri ve sağlık ve diş sigortası gibi sosyal yardımları dikkatlice değerlendirmelidir. Ayrıca zaman taahhüdünün (tam zamanlı veya yarı zamanlı) mevcudiyetlerinin uygunluklarına denk geldiğinden emin olmaları gerekir.

Eklenti İste

Birçok şirket bir hafta içinde bir teklif hakkında karar vermenizi istiyor. Ancak, teklifler genellikle koşullu olarak kabul edilir, yani sizin özel şartlarınıza bağlıdır. Özellikle önümüzdeki haftalarda mezun olamayacaksanız, şirketlerden uzantı talep etmeyi düşünün. Bir uzatma istemek, teklifi dikkatlice değerlendirmek ve teklifin şartlarını görüşmek için size zaman kazandırır. Bir uzantı istediğinizde, makul olduğundan emin olun. Şirketin cömertliklerinden yararlanmaya çalıştığını düşünmesini istemezsin.

Bir iş teklifini kabul edip etmemeye karar verirken, işin niteliği, şirketin sunduğu tazminat ve gelecek için kişisel hedefleri dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu