Bir Elektrik Mühendisi Ne Yapar?

Elektrik mühendisleri, mühendislik prensiplerini ve uygulamalarını göz önünde bulundurarak elektrik ekipmanı geliştirir ve tasarlar. Bu, otomobillerde ve uçaklarda kullanılan ekipmanları içerir; güç üretimi; iletişim sistemleri; motorlarve radar ve navigasyon sistemleri. Ayrıca bu ekipmanın üretimini denetler ve düzgün çalıştığından emin olmak için testler gerçekleştirir.

Elektrik Mühendisi Görevleri ve Sorumlulukları

Bu iş genellikle aşağıdaki görevleri yerine getirme yeteneğini gerektirir:

 • Elektrik gücü kullanarak ürünler geliştirin veya iyileştirin
 • Elektrikli ürünler için üretim, inşaat ve montaj standartları ve spesifikasyonlarının geliştirilmesine yardımcı olun
 • Belirli standartları ve kodları karşıladıklarından emin olmak için elektrikli ürünleri, bileşenleri ve uygulamaları değerlendirin
 • Performans, güvenilirlik ve uygunluk testi yapın
 • Ekipman ve proses sorun giderme konusunda yardımcı olun

Elektrik mühendisleri genellikle işlerini yapmak için mühendislik ve tasarım yazılımı ve ekipmanı kullanırlar. Ayrıca bazen büyük projelerde çapraz fonksiyonlar ekibinin bir parçası olarak çalışıyorlar.

Elektrik Mühendisi Maaş

Bir elektrik mühendisinin maaşı yere, deneyime ve işverene bağlı olarak değişebilir. Mayıs 2018 itibariyle, maaş aralığı aşağıdaki gibidir:

 • Ortalama Yıllık Maaş: 96.640 TL
 • En İyi %10 Yıllık Maaş: 153.240 TL

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2018

Eğitim Şartları ve Nitelikler

Eğitim ve lisanslamanın ötesinde, bazı pratik iş tecrübelerine sahip olmak, staj veya benzeri bir program aracılığıyla iş adaylarına avantaj sağlayabilir.

 • Eğitim: Elektrik mühendisi olmak için ABET onaylı bir programdan elektrik mühendisliği veya elektrik mühendisliği alanında lisans derecesi almanız gerekecektir. ABET, mühendislik, mühendislik teknolojisi, bilgisayar ve uygulamalı bilim dalında lisans, yüksek lisans ve yüksek lisans programlarına kredi veren profesyonel bir dernektir. Yalnızca kuruluşların standartlarını karşılayan programlar bu atamayı alır. Sınıf çalışmasına ek olarak, laboratuvar ve saha çalışmasını da tamamlamanız gerekecektir.
En Popüler:  Bir Sonraki İşinizde Nasıl Başarılı Olunur?

Mühendislik Yaz Kampları

ABD’deki K-12 öğrencileri için eğitimlerine atlamalarına yardımcı olmak için bir dizi mühendislik yaz kampı mevcuttur. Kamplar çeşitli üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından sunulmaktadır. Mühendislik Eğitim Hizmeti merkezi, eyaletlere göre bu mühendislik kamplarının bir listesini sunar ve sürekli olarak günceller.

 • Lisanslama: Giriş seviyesindeki bir işte çalışmak için Profesyonel Mühendis (PE) lisansına ihtiyacınız olmasa da, daha sonra bu kimlik bilgilerini almak isteyebilirsiniz. Doğrudan kamuya hizmet sunmanın yanı sıra diğer mühendisleri denetlemenizi sağlayacaktır.
 • Sınavlar: Lisanslı olmak için, Mühendislik sınavı ve Profesyonel Mühendislik sınavında iş tecrübesine ve başarı notuna ihtiyacınız olacak. Mezuniyetten hemen sonra eski sınav için oturabilir ve deneyim kazandıktan sonra son sınav için bir kez daha oturabilirsiniz.

Elektrik Mühendisi Becerileri ve Yeterlilikler

Eğitim ve öğretiminiz zorunludur. Ancak belli yumuşak becerileriniz yoksa, bu meslekte başarılı olamazsınız. Onlar:

 • İletişim: Fikirleri meslektaşlarınıza ve müşterilerinize iletmek için mükemmel konuşma ve yazma becerilerine ihtiyacınız var. Üstün dinleme becerileri, müşterilerin ihtiyaçlarını anlamanıza ve onlardan ve iş arkadaşlarından geri bildirim almanıza olanak sağlar.
 • Problem çözme: Sorunları tanımlayabilmeli ve olası çözümler üretebilmelisiniz. O zaman, seçeneklerinizi değerlendirmek ve en iyisini seçmek için eleştirel düşünme becerilerini kullanmalısınız.
 • Aktif öğrenme: Bir elektrik mühendisi olarak, yeni bilgiler edinme ve bunları işinize dahil etme yeteneğine ihtiyacınız vardır.
 • Analiz: Elektrikli ürünler, bileşenler ve uygulamaların yanı sıra kendinizin ve başkalarının performanslarını değerlendirebilmeli ve gerektiğinde iyileştirmeler yapabilmelisiniz.

İş Hakkında

Çalışma İstatistikleri Bürosu, elektrik mühendislerinin istihdamının 2026 yılına kadar yüzde 7 artacağını tahmin ediyor. ABD’deki tüm meslekler için büyüme ortalaması aynı.

Çalışma alanı

Elektrik mühendisleri genellikle bir ofiste çalışır ancak aynı zamanda sorunları araştırmak veya yeni görevler için bilgi toplamak üzere farklı türdeki siteleri ziyaret ederler.

En Popüler:  Özel Mülakat Soruları

Çoğu elektrik mühendisleri aşağıdaki endüstrilerde çalışmaktadır: mühendislik hizmetleri; elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı; yarı iletken ve diğer elektronik bileşen üretimive navigasyon, ölçme, elektromedikal ve kontrol araçlarının imalatı.

Çalışma programı

Elektrik mühendisliği işleri genellikle tam zamanlıdır. Kesin saatler işverene bağlı olarak değişecektir.

Benzer İşleri Karşılaştırma

Elektrik mühendisliği yapmakla ilgilenen kişiler aşağıda sıralanan kariyerlerle ilgili olarak ortalama maaşlarıyla ilgilenebilirler:

 • Mimari ve mühendislik müdürü: 137.720 TL
 • Havacılık mühendisi: 113.030 TL
 • Biyomedikal mühendisi: 88.040 TL
 • Bilgisayar donanımı mühendisi: 115.120 TL

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu