Bina Otomasyon Mühendisi: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Bina Otomasyon Mühendisi İçin Görev Tanımı

Bina otomasyon mühendisleri, aydınlatma, sıcaklık ve su ısıtma gibi özellikleri kontrol eden otomasyon sistemlerinin kurulumunu ve bakımını denetler. Ayrıca kırılmış otomasyon sistemlerini de tamir ediyorlar. Görevler arasında maliyet tahminlerini sağlamak, sistemleri tasarlamak ve kablo tesisatı yapmak, yazılım parametrelerini kontrol etmek ve sistemlerin kullanımında eğitim personeli bulunmaktadır. Bina otomasyon mühendisleri, kendi alanlarında gelişen teknoloji konusunda güncel kalmalıdır.

Eğitim Şartları Lisans, mühendislik, elektrik mühendisliği veya endüstri mühendisliği alanlarında gerekli, iş tecrübesi yerine geçebilir
İş Yetenekleri Güçlü iletişim, sorun giderme, matematik becerileri, CAD yazılımı bilgisi
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Elektrik ve elektronik mühendisleri için ₺ 97,970, endüstri mühendisleri için ₺ 85.880
İş Büyümesi (2016-2026)*Elektrik ve elektronik mühendisleri için %7, endüstri mühendisleri için %10

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Bir bina otomasyon mühendisi olmak için mühendislik, elektrik mühendisliği veya endüstri mühendisliği lisans derecesi gerekir. Bununla birlikte bazı işverenler lisans derecesi için birkaç yıllık iş tecrübesinin yerini alabilir. Dersler genellikle bilimi ve matematiği vurgular ve teknoloji fiziğini, ısıtma ve soğutma sistemlerini ve malzeme bilimini içerebilir. Eğitime ek olarak, bazı işverenler bina bakımı veya proje yönetimi konularında iş deneyimi gerektirir.

İstenen Yetenekler

Bina otomasyon mühendisleri, müşteri isteklerini ve tercihlerini yorumlayabilmek ve müşteriler ile inşaat mühendisleri arasında aracı olarak hizmet edebilmek için güçlü iletişim ve müşteri hizmetleri becerisine sahip olmalıdır. Ayrıca tasarım veya kurulum sorunlarını gidermek için teknik becerilere ve projeleri bütçelendirmek ve yönetmek için matematik becerilerine ihtiyaç duyarlar. Bina otomasyon mühendisleri, sistem şemalarını tasarlamak için CAD yazılımı ile çalışabilme yeteneğine sahip olmalı ve HVAC sistemlerinde rahat olmalıdırlar.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), bina otomasyonu mühendisleri, geniş elektronik/elektrik mühendisleri veya endüstri mühendisleri kategorisine girmektedir. Her iki mühendislik alanında da iş büyümesinin 2016-2026 yılları arasında artacağı öngörülmektedir. BLS’ye göre, elektrik mühendisliği veya elektronik mühendisleri için ortalama yıllık maaş Mayıs 2017’de 97.970 TL iken, endüstri mühendisleri aynı zamanda 85.880 TL kazandı.

En Popüler:  Klinik Eczacı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Benzer Meslekler

Elektrik alanında çalışmak için bu diğer seçenekleri göz önünde bulundurun:

Elektrikçi

Bir elektrikçi, konut ve ticari elektrik sistemlerini kurar, bakımını yapar, test eder ve onarır. Elektrikçiler devrelerde, aydınlatma armatürlerinde, kablo tesisatında ve ilgili elektrikli bileşenlerde çalışmak için özel araçlar, planlar ve Ulusal Elektrik Kuralları ve yerel düzenlemeler hakkındaki bilgilerini kullanırlar. Staj uygulamaları yaygındır. Ancak bazı istekli elektrikçiler, lise sonrası mesleki eğitimi tamamlar. Elektrikçiler genellikle devlet lisansı almak zorundadır. BLS, elektrikçiler için işlerin 2016-2026’dan %9 artacağını tahmin ediyor; kurum ayrıca, elektrikçilerin 2017 yılında 54.110 ₺ ortalama para kazandığını da bildirdi.

Maliyet Tahmincisi

Maliyet tahmin edicileri, belirli bir inşaat veya üretim projesinin maliyetinin ne kadar olacağı konusunda değerlendirme yapmak için bir projenin bileşenleri hakkında bilgi toplar. Örneğin, maliyet tahmin edicileri, hammadde, işçilik ve harcanan zamanın maliyetine dayanarak bir maddenin maliyetini hesaplayabilir. Bir lisans derecesi ve güçlü matematik becerileri genellikle istihdam için gereklidir; Gönüllü mesleki sertifikalandırmada olduğu gibi önceki deneyimler – inşaatta olduğu gibi – oldukça değerlidir. BLS’ye göre, maliyet tahmincisi işlerinin 2016-2026’dan %11 artması bekleniyor ve bu meslekte 2017’de ortalama 63.110 Türk lirası maaş ödendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu