Bina Bakım Teknisyeni: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimleri

Bina Bakım Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Bina bakım teknisyenleri ticari ve endüstriyel binaları temizler, onarır ve bakımlarını yapar. Bakım ihtiyaçlarını belirlemek ve değerlendirmekten sorumludurlar ve gerektiğinde onarımları yapabilirler veya dış kaynak olarak kullanabilirler. Bina bakım teknisyenlerinin ortak görevleri arasında resim, marangozluk ve küçük elektrik işleri sayılabilir. Ayrıca alçıpan ve çimento yüzeyleri yerleştirebilir veya gerektiği şekilde başka görevler de yapabilirler.

EğitimGenellikle meslek içi eğitim yoluyla elde edilen. Ancak lise diploması alınması önerilir.
İş YetenekleriTemel inşaat, elektrik, sıhhi tesisat ve marangozluk becerileri, İngilizce yazarken ve konuşurken akıcılık ve matematik anlayışı
Yıllık Ortalama Maaş (Mayıs 2018)*Saatte 18.42 Türk lirası
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (Genel bakım ve onarım işçileri)

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bina bakım teknisyenleri genellikle becerilerini gayrı resmi olarak veya iş başında eğitim yoluyla kazanırlar. İstihdamdan önce lise diploması veya Genel Eğitim Geliştirme (GED) eşdeğeri alınması önerilir. Bir teknik okulda veya meslek yüksekokulunda 1 yıllık veya 2 yıllık bir programdan daha ileri düzeyde eğitim almak iş olanaklarını artırabilir; ilgili kurslar, elektrik sistemleri, sıhhi tesisat, ağaç işleri veya temel bilgisayar teknolojisindeki konuları içerebilir. Bir ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) teknisyeni veya bir elektrikçi olarak önceden edinilen deneyim, bina bakımında bir iş ararken de yararlı olabilir.

İstenen Yetenekler

Bina bakım teknisyenleri temel inşaat, elektrik, su tesisatı ve marangozluk becerilerine sahip olmalıdır. Konuşma, okuma ve yazma ile ilişkili olanlar gibi bir matematik anlayışı ile birlikte İngilizce dil becerileri de önemlidir.

İstihdam ve Maaş Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, bina bakım teknisyenleri de dahil olmak üzere genel bakım ve onarım işçileri için iş fırsatlarının ülke genelinde %8 veya ortalamadan hızlı bir şekilde 2016’dan 2026’ya kadar artması bekleniyor. BLSe göre, bu alanda çalışan işçiler için 2018 Mayıs, saatte 18.40 liraydı.

Benzer Meslekler

Bina bakımıyla ilgili kariyerler şunlardır:

Marangozlar

Marangozlar, girişler, merdivenler, çerçeveler ve çatılar dahil olmak üzere çeşitli iç ve dış ahşap yapılar inşa eder ve onarır. Eğitim genellikle, işyerinde veya bir meslek okulunda bir stajyerlik eğitimi ile gerçekleştirilir. BLS, marangozlar için istihdam beklentilerinin, diğer tüm mesleklere kıyasla ortalama oran kadar hızlı bir şekilde, 2016-2026 arasında ülke genelinde %8 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Mayıs 2017’de istihdam edilen marangozlar, ortalama saatlik bir ücret karşılığında 21.70 TL aldı.

Elektrikçiler

Elektrikçiler, devre kesiciler, hatlar, transformatörler ve teller dahil olmak üzere ticari ve konut iletişim ve güç sistemlerinin kurulmasından ve korunmasından sorumludur. Yüksek diploma veya GED’li elektrikçi adayları, stajyerlik ve teknik okullar aracılığıyla eğitim alabilirler; ek şartlar genellikle bir devlet sınavında geçen bir puan ve bir lisans içerir. BLS tarafından bildirildiği üzere, elektrikçiler için iş fırsatlarının ülke genelinde %9 oranında veya ortalama olarak 2016 ve 2026 arasında daha hızlı artması bekleniyor. Mayıs 2017’de, elektrikçilere saat başına 26.01 Türk lirası ücret ödendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu