Bilgisayar Servis ve Onarım Teknikeri Kariyer Bilgisi

Bilgisayar Bakım ve Onarım Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Bilgisayar bakım ve onarım teknisyenleri, bilgisayar kullanıcısı ile iletişim kurarak, tanılama sınaması gerçekleştirerek ve onarımlar yaparak masaüstü ve dizüstü bilgisayarları korur. Bilgisayar virüslerini algılayabilir ve temizleyebilir, yazılımı güncelleyebilir, güvenlik duvarları ve güvenlik programları yükleyebilir, bilgisayar belleğini yükseltebilir veya İnternet ve ağ bağlantılarını bağlayıp yapılandırabilir. Ayrıca kabloları ve donanımları bağlayarak, yazılım yükleyerek ve bir müşterinin evinde veya ofisinde İnternet bağlantısı kurarak yeni satın alınan bilgisayarları kurabilirler. Bilgisayar bakım ve onarım teknisyenleri bağımsız danışmanlar, mağaza çalışanları ve bilgisayar onarımı konusunda uzmanlaşmış şirketler veya hemen hemen her sektördeki şirketlere şirket içi teknik destek olarak çalışabilirler.

Eğitim Önlisans derecesi veya sertifika
İş Yetenekleri Analitik beceri, iletişim, matematik, teknik beceri
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 37.710 Türk lirası (tüm otomatik vezne, bilgisayar ve ofis makine tamircisi)
İş Büyümesi (2016-2026)* %-2 (tüm otomatik vezne, bilgisayar ve ofis makine tamircileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Bilgisayar bakım ve onarım teknolojisi kariyerleri genellikle bilgisayar teknolojisi veya elektronik gibi ilgili bir alanda bir sertifika programının önlisans derecesini veya tamamlanmasını gerektirir. Bazı işverenler, başvuru sahipleri en az bir yıl boyunca bilgisayar onarımında çalıştılarsa lise diplomasını veya GED’yi kabul edeceklerdir.

Sertifika Gereksinimleri

CompTIA A + sertifikası birçok işveren tarafından da istenmektedir. Tamir becerilerini ve pratik bilgiyi kapsayan iki sınavı geçen 500 saatlik deneyime sahip teknisyenler için kullanılabilir.

İstenen Yetenekler

Bilgisayar servis ve tamir teknisyenleri, bilgisayar teknolojisi ve elektronik ile ilgili güçlü analitik ve problem çözme becerilerine sahip olmalıdır. Bilgisayar donanımı konusundaki uzmanlığa ek olarak, temel yazılım paketleri ve işletim sistemleri hakkında güncel bilgiye sahip olmaları gerekir. İyi iletişim ve müşteri hizmetleri becerileri ve baskı altında çalışabilme becerisi çok önemlidir. Bilgisayar servis ve tamir teknisyenleri, iyi görüş ve el becerisi ile organize ve ayrıntı odaklı olmalıdır.

Kariyer Durumu ve Ekonomik Tahmini

Çalışma İstatistikleri Bürosu önümüzdeki birkaç yıl içinde bu alanda büyümenin azalması bekleniyor. BLS, 2016-2026 döneminde bilgisayar, otomatik vezne ve ofis makine tamircileri için %2 düşüş öngörüyor. Mayıs 2017 itibariyle, BLS bilgisayar tamir teknisyenleri için ortalama maaşın yıllık 37.710 TL olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

Bilgisayar servisi ve onarımı ile ilgilenen kişiler elektrik sistemleri veya genel bakım ve onarım dahil olmak üzere benzer iş alanlarını göz önünde bulundurabilirler.

Genel Bakım ve Onarım İşçisi

Genel bakım ve onarım işçileri, lisanslı bir elektrik teknisyeni veya tesisatçı gibi eğitimli bir uzmanın hizmetini gerektirmeyen genel makine ve ısıtma, soğutma, tesisat ve elektrik sistemi sorunlarını giderir ve bakımlarını yapar. Ayrıca kırılmış camlar ve boya işleri gibi ev bakım ve onarım işlerini de yürütmektedirler. İşverenler genellikle lise diplomasına sahip adayları tercih eder; iş başında eğitim yaygındır, tıpkı matematik ve elektriğin ilgili yüksek lisans sınıflarının tamamlanması gibi. Ruhsatlandırma ve sertifikasyon gereklilikleri iş sorumluluklarına ve bulunduğunuz yere göre değişiklik gösterir. BLS, bu alandaki işlerin 2016-2026’dan %8 artacağını tahmin ediyor; 2017 yılında bu kariyer için ortalama maaş 37.670 TL olarak bildirildi.

Elektrikçi

Bir elektrikçi stajyerlik programı veya teknik okul programını tamamlar ve ardından elektrik sistemlerini kurmak, bakımını yapmak ve onarmak için devlet lisansı alır. Elektrikçiler konut veya ticari işlerde çalışabilir; BLS, 2016 yılında yaklaşık %8’inin kendi işletmelerine sahip olduğunu bildirmektedir. BLS, elektrikçiler için işlerin 2016-2026’dan itibaren %9 oranında artacağını bildirmektedir. Elektrikçiler, 2017 yılında 54.110 TL ortalama maaş kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu