Bilgisayar Mühendisleri: Kariyer Bilgisi ve İş Tanımı

Görev Tanımı

Bir Bilgisayar mühendisiAyrıca yazılım mühendisi olarak adlandırılan bilgisayarlarımızı çalıştıran yazılımı geliştirmek, test etmek ve değerlendirmekten sorumludur. Yeni bilgisayar oyunlarının ve iş uygulamalarının geliştirilmesinde ya da tamamen yeni işletim sistemlerinin tasarımında yardımcı olabilirler. Bir bilgisayar mühendisi aynı zamanda bir organizasyonun bilgisayar sistemini kurmaktan ve yönetmekten ve teknik destek sağlamaktan sorumlu olabilir. Bir bilgisayar mühendisi genellikle bir ekibin parçası olarak ofis veya laboratuvar ortamında çalışır ve geleneksel bir çalışma programına sahiptir.

Bilgisayar Mühendisi Olmak

Lisans düzeyi Lisans derecesi veya daha yüksek
Derece Alan Yazılım mühendisliği veya bilgisayar bilimi
Lisansı/Sertifikası Gönüllü sertifikalar mevcut
Deneyim Tercihli
Önemli beceriler Güçlü analitik, çoklu görev ve iletişim becerileri; Detaylara dikkat
İş Büyümesi (2014-2024) %17 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2015)98.260 Türk lirası (bilgisayar yazılımı uygulama mühendisleri için)
105.570 Türk lirası (bilgisayar yazılım sistemleri mühendisleri için)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, bilgisayar mühendisliği alanında çalışanların genellikle lisans derecesi veya daha yüksek olduğunu bildirmiştir. Yazılım mühendisliği veya bilgisayar bilimleri lisans dereceleri başlamak için ortak bir yerdir. Öğrencinin bilgisayar mühendisini hazırlamak için verilen kurs, veritabanı tasarımı, sistem analizi, eleştirel düşünme ve teknik yazı gibi konuları içerecektir. Bilgisayar teknolojisi sürekli değişen bir alan olduğu için, sürekli eğitim, bilgisayar mühendisliğinde başarılı bir kariyer için hayati öneme sahiptir.

Bilgisayar mühendisliği alanında kariyer yapmaktan hoşlanan insanlar genellikle güçlü analitik becerilere sahiptir ve bir kerede birçok işe odaklanabilirler. Bilgisayar mühendisleri bazen müşterilerle ve müşterilerle çalışmak zorunda olduklarından, bilgisayarla ilgili bilgileri meslekten olmayan terimlerle ifade etme becerisine de değer verilir.

Kariyer ve Ekonomik Durum

BLS, bilgisayar yazılımı mühendislerinin, 2014-2024 döneminde ortalama istihdam artışının %17’den daha büyük olduğunu göreceğini öngörmüştür. Mayıs 2015’te, Büro ortalama yıllık maaşını bildirmiştir. Bilgisayar yazılımı uygulama mühendisleri 98.260 liraydı; ilk 10 %153.710 ya da daha fazla kazandı. Beklenen iş artışı Bilgisayar yazılımı sistemleri mühendisi %17 aynı dönemde aynı dönemde tahmin edilmektedir. Bununla birlikte Mayıs 2015’te bildirilen ortalama ortalama ücret, 105.570 TL’den biraz yüksektir ve ilk %10’luk kazanç 159.850 TL’dir.

Benzer Meslek

Bilgisayar mühendisliği alanında kariyer yapmak geniş bir alandır ve birçok alternatif kariyer yolu sunar. Yazılım programları ve sistemleri için kod oluşturmak üzere mühendisler ve geliştiricilerle çalışmak isteyenler, Bilgisayar Programlama. Yazılım geliştiricilerin planlarını ve işletim şemalarını inceledikten sonra, programcılar bitmiş ürünü üretmek için özel araçlar ve programlama dilleri kullanırlar. Ayrıca hataları tespit etmek ve onarmak için mevcut ürünleri analiz eder ve test ederler.

Bilgisayar programlama mesleğine girenlerin çoğu bilgisayar bilimi alanında lisans derecesi alıyor. Bununla birlikte bazı dilimler için programlama dilleri bilgisi ve bir önlisans derecesi yeterli olabilir. Staj yapmak, birçok işveren tarafından istenen değerli iş deneyimini kazanmanın bir yoludur. Halen BLS, 2014-2020 yılları arasında programcıların iş fırsatlarında %8’lik bir düşüş öngörüyor. Bu profesyoneller için ortalama yıllık maaş, BLS rakamlarında görüldüğü gibi 2015 yılında 79.530 liraydı.

Bir iletişim ağının kurulumunu tasarlayıp denetliyorsa, merak uyandırıcı Bilgisayar ağı mimarı iyi bir kariyer seçeneği olabilir. Hangi ekipmanın gerekli olduğunun belirlenmesinin yanı sıra, ağ mimarları ağ verilerini güvenceye almanın, ekipman yerini seçmenin, yönetime planları iletmenin ve kuruluşa fayda sağlayabilecek teknolojik gelişmeleri keşfetmenin yollarını bulur.

Bilgisayar mühendisliği, bilgi sistemleri veya ilgili bir programda lisans derecesi alanında bazı iş fırsatları açabilir. Ancak bazı işverenler işletme yüksek lisans derecesi ile aday arıyor. BLS verilerine göre, bilgisayar ağı mimarları için 2014-2024 yılları arasında %9’luk istihdam artışı bekleniyor. BLS tarafından Mayıs 2015’te bildirildiği üzere, ağ mimarları yıllık ortalama 100.240 Türk lirası maaş kazandı.

Bu sektördeki bir başka olası kariyer yolu da Bilgisayar donanımı mühendisi. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kariyer bilgisayarları ve yönlendiricileri, bellek kartlarını, merkezi işlem birimlerini, video ses kartlarını, ağ bileşenlerini vb. Oluşturan bilgisayar parçalarını oluşturan çeşitli bölümleri oluşturmaya, geliştirmeye ve değerlendirmeye odaklanıyor. fikirlerinizi test eden bir laboratuvar binasında çalışır; ancak bu endüstrinin imalatında veya montajında ​​da yer alabilirsiniz.

Bununla birlikte sektörün ilerleyen yazılıma odaklanmasından dolayı, BLS bilgisayar donanımı mühendislerinin 2014-2024 dönemindeki ortalama istihdam artışının %3’ünden daha yavaş olacağını görüyorlardı. Mayıs 2015’te, Büro ortalama bilgisayar donanım mühendislerinin yıllık maaşının 111.730 TL olduğunu ve ilk %10’unun 167.100 TL veya daha fazla kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu