Bilgisayar Kurulum Teknisyeni Kariyer Bilgileri

Bilgisayar Kurulum Teknisyeni için İş Tanımı

Bilgisayar kurulum teknisyenleri, küçük bağımsız işletmelerden büyük şirketlere kadar değişen boyutlarda müşteriler için bilgisayar ağları tasarlar ve oluşturur. Ofis için bir ağ oluşturulduktan sonra, bilgisayar kurulum teknisyenleri gerekli tüm bilgisayar donanım ve yazılımlarını yükler ve bilgisayarların ofis ağında birbirleriyle iletişim kurabildiğinden emin olun.

EğitimÖnlisans istihdam sağlayabilir. Ancak şirketler genellikle lisans diplomasına sahip olanları işe alır
İş YetenekleriProblem çözme, el becerisi, mükemmel iletişim, donanım kurulumu
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticileri için 81.100 Türk lirası
İş Büyümesi (2016-2026)*Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticileri için %6

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bazı şirketler, bilgisayar bilimi ile ilgili bir alanda sadece 2 yıllık bir ön lisans derecesine sahip bilgisayar kurulum teknisyenlerini işe alırken, çoğu işveren, 4 yıllık bir lisans derecesine sahip olan başvuru sahiplerini işe almaktadır. Bilgisayar kurulum teknisyeni olmak isteyen öğrenciler bilgisayar bilimi, ağ yönetimi, matematik ve yazılım tasarımı gibi dersler almalıdırlar. Ayrıca birçok işçi bilgisayar kurulumunun uzmanlık alanlarında sertifikalıdır.

Gereken Beceriler

Bilgisayar kurulum teknisyenlerinin güçlü problem çözme becerilerine sahip olmaları ve yüksek düzeyde el becerisine sahip olmaları gerekir. Ayrıca iyi iletişimciler olmalı ve bilgisayar donanımı yüklemeyle ilgili fiziksel görevleri tamamlayabilmelidirler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre bilgisayar kurulum teknolojisindeki işlerin 2016 ve 2026 arasındaki ulusal ortalama kadar hızlı büyümesi beklenmektedir. Lisans derecesine sahip iş başvurusunda bulunanların nispeten kolay iş bulabilmeleri gerekir. Bilgisayar kurulum teknisyenleri gibi ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticileri için ortalama maaş, işverene, yere ve deneyime bağlı olarak Mayıs 2017’de 81.100 TL olarak yayınlandı.

Benzer Meslekler

Aşağıda bilgisayar desteği alanındaki bazı diğer seçenekler yer almaktadır:

Bilgisayar Destek Uzmanı

Bilgisayar sistemlerini sürdürmek ve teknik sorunları olan kullanıcılara yardım etmek isteyenlere bilgisayar desteği uzmanı olmayı düşünmeliler. Bu bilgisayar uzmanları ağları ve bilgisayar donanımlarını giderir, yazılım yükler, yazıcı ve diğer donanımları ayarlar, aygıtları onarır ve kullanıcılara bilgisayar talimatı verir. Bilgisayar teknolojisindeki bir önlisans veya ders istihdam için gerekli olan tüm olabilir. Ancak, daha büyük, daha teknolojik olarak daha karmaşık organizasyonlar, bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahip çalışanları arar. BLS, 2016-2026 yıllarında bilgisayar destek personelinin istihdamının %11 oranında artacağını ve bunun sonucunda 88.800 yeni iş yaratıldığını öngörmektedir. 2017 yılında, bu uzmanlar, BLS tarafından bildirildiği üzere, ortalama olarak 52.810 TL kazandılar.

Bilgisayar Sistemleri Analistleri

Bir organizasyonun bilgi teknolojisi sistemini tasarlamak ve incelemek ilginç görünüyorsa, bir bilgisayar sistemleri analisti olmak doğru kariyer hareketi olabilir. Sistem analistleri hangi teknolojiye ihtiyaç duyulduğunu belirlemek için yönetime danışır ve ardından bu ihtiyaçları karşılayacak bir sistem tasarlar. Ayrıca maliyetleri analiz eder, kurulumu yönetir, işlevsellik testlerini gerçekleştirir ve kılavuzlar ve diğer eğitim kılavuzları oluştururlar. Bu mesleğe girmek için, bilgisayarla ilgili bir alanda lisans derecesi kazanmak en iyi seçenektir. Ancak işletme gibi diğer ana dallar yeterli olabilir. Daha teknik olarak gelişmiş şirketler yüksek lisans derecesi gerektirebilir. 2017 yılının Mayıs ayındaki BLS verileri, sistem analistlerinin ortalama maaşını 88.270 TL ‘da gösteriyor. BLS ayrıca 2016-2026’dan itibaren ortalama %9’luk iş artışı olarak bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu