Bilgisayar Çizim Sorumlusu İş Bilgisi

Bilgisayar Çizim Uzmanlarının Görev Tanımı

Bir bilgisayar çizme uzmanı, iyi bilinen bir logo tasarlarken, sinema endüstrisinde bilgisayar animatörü olarak çalışan, en iyi bir üniversitede ders veren veya bir galeride sergileme veya satış için sanat üretebilir. Her durumda, bir bilgisayar çizme uzmanı, sanal bir sanat projesine, geleneksel bir sanatçının kağıda kurşun kalem uyguladığı gibi çeşitli yazılım programları uygular. Bir bilgisayar çizme uzmanı, sanatı birçok formatta işlemek için teknolojiyi kullanma uzmanlığına sahiptir. Bu uzmanlar bilgisayar grafikleri, bilgisayar destekli tasarım veya bilgisayar sanatlarını öğretmek gibi birçok farklı kariyer yolunu izleyebilirler.

Eğitim Önlisans giriş seviyesi pozisyonları için lisans, üst düzey pozisyonlar için lisans derecesi; öğretmenler bir yüksek lisans veya ek öğretim kimlik bilgilerine ihtiyaç duyacak
İş Yetenekleri Müşteri hizmetleri, kişilerarası beceriler, uyarlanabilirlik, sanatsal yetenek, mekanik yetenek
Yıllık Ortalama Maaş (2017) 52.870 Türk lirası (mimari ve sivil taslaklar), 70.530 Türk lirası (multimedya sanatçıları ve animatörler), 48.700 Türk lirası (grafik tasarımcılar)
Kariyer Durumu (2016-2026) %8 (mimari ve sivil taslaklar), %8 (multimedya sanatçıları ve animatörler), %4 (grafik tasarımcılar)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Önlisans derecesi, bilgisayar çizimleri alanında, grafik tasarımcı asistanları veya bilgisayar sanat teknisyenleri gibi giriş seviyesindeki çoğu pozisyon için gereklidir. Bir mimari çizim veya bilgisayar animatörü gibi bir bilgisayar çizme uzmanının izleyebileceği üst düzey işlerin çoğu için lisans derecesi gerekir. Bilgisayar çizimlerini öğretmek isteyenler, çalışmak istedikleri okula bağlı olarak ek bir öğretim belgesi veya yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyabilirler.

En Popüler:  İç Mimar: İş ve Kariyer Bilgileri

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Her durumda, bilgisayar çizme kariyerinde başarılı olmak için sanatsal ve mekanik yetenek ve sürekli değişen bilgisayar teknolojisiyle yüksek düzeyde konfor gerekmektedir. Ek olarak, müşterilerle, mühendislerle, müteahhitlerle ve bir bilgisayar çizim uzmanı olarak karşılaşacağınız birçok profesyonelle başarılı bir şekilde çalışmak için güçlü kişiler arası beceriler gerekecektir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Bir bilgisayar çizme uzmanı için fırsatlar, ekonomik görünümde olduğu gibi çeşitlidir. Çalışma İstatistikleri Bürosu, mimari taslak olarak çalışan bilgisayar çizme uzmanlarının, Mayıs 2017 itibariyle yıllık ortalama 52.870 TL kazandığını bildirdi. Multimedya sanatçıları ve animatörler olarak çalışanlar, 70.530 liralık ortalama maaş ve grafik tasarımcıları olarak çalışanlar ortalama 48.700 TL kazandı.

BLS, 2016-2026 yılları arasında mimari taslak hazırlama alanındaki işler için %8, grafik tasarım işleri için %4 ve multimedya/animasyon alanında %8 büyüme gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte grafik tasarımcıların yanı sıra bilgisayar sistemleri tasarım endüstrisinde çalışan multimedya sanatçılarının ve animatörlerin de BLS’ye göre daha fazla iş fırsatı bulmaları beklenmektedir.

Benzer Meslek

Ressam

Sanat yaratmak için hem geleneksel çizim araçlarını hem de bilgisayar teknolojisini kullanmak isteyen bireyler için, illüstratör olarak kariyer yapmak iyi bir seçim olabilir. Bu profesyoneller yayınlar, tebrik kartları ve ticari ürünler için sanat eserleri yaratır. İllüstratör’lar için resmi bir eğitim gereksinimi yoktur. Ancak bu sanatçıların birçoğu yeteneklerini geliştirmek, bir portföy oluşturmak ve yeni teknikler öğrenmek için güzel sanatlar derecesi almayı seçmektedir. BLS, illüstratörler de dahil olmak üzere güzel sanatçılar için iş fırsatlarında 2016 ve 2026 yılları arasında %7’lik bir artış öngördü. 2017 yılının Mayıs ayında, BLS bu sanatçıların yıllık ortalama 49.520 TL yıllık maaş aldığını belirledi.

Web Geliştiricisi

Web siteleri için görüntüler ve tasarımlar oluşturmak için bilgisayar yazılımı kullanıyorsanız, kulağa ilginç geliyorsa, web geliştiricisi olmak bir kariyer yapmalıdır. Web geliştiricileri, web sayfaları için içerik planlamak ve oluşturmak için tasarım ekibiyle birlikte çalışır. Programlama dillerini kullanarak, görüntüler, metinler, videolar ve diğer unsurları eklerler. Geliştiriciler ayrıca sorunları giderir ve site trafiğini analiz eder.

En Popüler:  Hukuk Yönetici Asistanı: Görev ve Kariyer Bilgisi

Eğitim Şartları işverene bağlıdır. Ancak genel olarak, bir web tasarımı alanındaki önlisans derecesi istihdam etmek için yeterlidir. Ancak, bazı şirketler bir bilgisayar bilimi derecesi ve tasarım dersleri gerektirebilir. 2016-2026 yıllarında web geliştiricileri için BLS tarafından tahmin edilen %15’lik bir artışla iş fırsatları iyi olmalı. Bu web sitesi uzmanları, 2017’deki BLS rakamlarına göre, 67.990 liralık ortalama gelir elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu