Bilgi Teknolojisi Kariyerleri: Görev Tanımları ve Eğitim Gereksinimleri

Bilgi teknolojisindeki bir kariyer, asgari eğitim gereksinimi olarak bir lisans derecesini zorunlu kılma eğilimindedir. Ancak bu işten işe değişebilir. Kariyer alanında, sistem analisti, programcı veya destek uzmanı olmak gibi çeşitli yollar vardır.

Genel Bilgiler

Bilgi teknolojisi (IT), bilgisayar programlama, teknik destek ve sistem analizi dahil olmak üzere birçok kariyeri kapsayan geniş bir alandır. Eğitim Şartları kariyer hedeflerine göre değişmekle birlikte, bilgi teknolojisindeki çoğu iş en az lisans derecesi gerektirir.

KariyerSistem analizcisiProgramcıDestek Uzmanı
Eğitim ŞartlarıLisansLisans veya OrtakOrtak veya eşdeğeri deneyim
Diğer gerekliliklerLisansüstü derecesi (ilerleme için)belgelemebelgeleme
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)%21*%8*%12*
Ortalama Yıllık Maaş (2015)85.800 TL*79.530 TL*48.620 TL – 62.250 TL*

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Sistem analizcisi

Bilgisayar sistemleri analistleri, işletmelere bilgisayar ihtiyaçlarını çözmede yardımcı olur. İşletmenin gereksinimlerini ve mevcut kaynakları değerlendirdikten sonra, işletmenin benzersiz çıkarlarına hizmet etmek için uyarlanmış bilgisayar sistemleri ve ağları planlar. Bu, mevcut yazılımları değiştirmeyi veya şirket işlevlerini yönetmek için yeni yazılım oluşturmayı içerebilir. Birçok sistem analisti, muhasebe ve finansal sistemler gibi belirli bir istihdam alanı ile ilişkilendirilen bilgisayar sistemlerinde uzmanlaşarak rekabet gücünü korur.

Eğitim Şartları

Birçok giriş seviyesi sistem analisti için, bir bilgi teknolojisi alanında lisans derecesi kabul edilebilir. Daha teknik ya da bilimsel ortamlarda çalışanlar, bilgisayar bilimi ya da mühendislik gibi daha teknik yönelimli bir dereceye ihtiyaç duyabilirler. Bir iş ortamında kariyer yapmak isteyen potansiyel analistler için, işletme veya bilgilerdeki bir geçmiş tercih edilebilir. Yüksek lisans derecesi, üst düzey analist pozisyonları ararken yardımcı olabilir.

En Popüler:  Aktivite Asistanı: Mesleki Görünüm ve Kariyer Bilgisi

Maaş ve Kariyer Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Mayıs 2015 itibariyle bilgisayar sistemleri analistleri yıllık ortalama 85.800 TL kazanıyor. Sistem analistleri için potansiyel iş olanaklarının mükemmel olması ve BLSnin 2014-2024’ten itibaren %21’de ABD’deki tüm mesleklerin ortalama oranından daha hızlı büyümesi beklenmektedir.

Bilgisayar programcısı

Bir bilgisayar programcısının asıl sorumluluğu, C++ ve Python dahil olmak üzere çeşitli programlama dillerinde yazılım tasarlamaktır. Yazılım kodunun yanı sıra, programcılar istikrarı sağlamak için kodun test edilmesinde ve rafine edilmesinde rol oynarlar. Bir programcı ayrıca grafiksel bir kullanıcı arayüzü (GUI) tasarlayabilir, böylece program tüm olası izleyiciler için kullanılabilir. Programcıların diğer genel görevleri arasında önceden yazılmış bilgisayar programlarının güncellenmesi, değiştirilmesi ve genişletilmesi vardır. Kodlama sürecinin öğelerini otomatikleştirmek için genellikle yazılım araçlarını kullanırlar.

Eğitim Şartları

Her ne kadar bir lisans derecesi genellikle işverenler için tercih edilse de, bir önlisans derecesi veya belirli sertifikalar bazı pozisyonlar için kabul edilebilir. Tecrübe de önemli bir faktördür. Şu anda bir lisans derecesi programında olan öğrenciler staj yerlerini arayarak özgeçmişlerini geliştirebilirler. Pek çok programcı, kendi yazılımını hobi olarak ya da kişisel kullanım için deneyimleyebilir. Bilgisayar programcıları, Oracle gibi ürünün sahibi olan kuruluş aracılığıyla genellikle belirli programlar ve diller için sertifika alabilir.

Maaş ve Kariyer Genel Görünümü

BLSa göre, bilgisayar programcıları Mayıs 2015’ten itibaren yıllık ortalama 79.530 TL maaş alıyorlar. BLS, 2014 ve 2024 yılları arasında programcıların iş fırsatlarında %8’lik bir düşüş öngörerek, bazı ülkelerdeki işlerin dış kaynaklardan kaynaklanması nedeniyle büyüme potansiyeli azalmıştır.

Bilgisayar Destek Uzmanı

Bir bilgisayar destek uzmanı, okullar, devlet kurumları ve özel sektör işletmeleri dahil olmak üzere birçok farklı organizasyon türüne teknik yardım sağlar. Genellikle, bir bilgisayar destek uzmanı bir yardım masası servis alanında veya bir çağrı merkezi çalışma ortamında çalışacaktır. Bir bilgisayar destek uzmanının asıl görevi, bir kullanıcı tarafından çağrılan veya e-posta ile gönderilen teknik sorunlara cevap vermektir. Kullanıcıya sorunu çözme konusunda rehberlik edebilir, sorunu değerlendirmek ve düzeltmek için otomatik yazılım tanılamayı çalıştırabilir veya yerinde düzeltmesi için bir uzman gönderebilir.

En Popüler:  Hukuk Yönetici Asistanı: Görev ve Kariyer Bilgisi

Eğitim Şartları

Bir destek uzmanı işi için gereken eğitim işveren ve sağlanan teknik destek seviyesine göre değişebilir. Bazı işler yalnızca bir sertifika veya önlisans derecesine ihtiyaç duyabilirken, daha derinlemesine bir destek lisans derecesi gerektirebilir. Bazı durumlarda, yeterli bilgisayar deneyimi örgün eğitimin yerini alabilir.

Maaş ve Kariyer Genel Görünümü

BLS, bilgisayar destek uzmanlarını ağ destek uzmanı ve kullanıcı destek uzmanı kategorilerine ayırır. 2015 yılının Mayıs ayında, bir bilgisayar ağı destek uzmanının ortalama yıllık maaşı, BLS’ye göre yılda 62.250 liraydı. Aynı yıl, BLS verileri bilgisayar kullanıcı destek uzmanlarının yıllık ortalama 48.620 TL maaş kazandığını göstermiştir. Genel olarak bilgisayar destek uzmanları için iş fırsatlarının 2014 ve 2024 yılları arasında %12 oranında artması beklenmektedir.

Birinin bilgi teknolojisine hangi yoldan girdiğine bakılmaksızın, lisans derecesi gerekir. Sistem analistleri, en yüksek iş büyümesini ve yukarıda tartışılan kariyer yollarının ortalama yıllık maaşını görüyorlar. Sonuçta, artan eğitim ve deneyim, tüm kariyer alanlarında iş olanaklarını artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu