Bilgi Sistemleri Mühendisi: Maaş, Gereksinimler ve Kariyer Bilgisi

Sistem mühendisliği alanında lisans derecesi ile donanmış, ilgilenen kişiler bilişim sistemleri mühendisliği alanında kariyer yapabilirler. Bilgi sistemleri mühendisliğindeki pozisyonlar hem kamu hem de özel sektörde mevcuttur ve çeşitli uzmanlıklara odaklanabilir. Sertifikalandırma ve yüksek lisans derecesi gibi ek eğitim, yavaş büyüyen bir alanda rekabet avantajı sağlayabilir.

Genel Bilgiler

Bilgi sistemleri mühendisleri, veri toplayan, işleyen, saklayan ve sunan bilgisayar sistemlerini tasarlar, uygular ve sürdürür. Devlet kurumları ve özel şirketler dahil olmak üzere birçok endüstri ve alan bu uzmanlardan yararlanmaktadır. Bilgi sistemleri mühendisleri genellikle sistem mühendisliği veya benzeri bir bilgisayarla ilgili disiplin alanında lisans derecesine sahiptir. Ek olarak, bu kariyer alanındaki bazıları zorunlu olmamakla birlikte, Sertifikalı Bilgi Sistemleri Güvenliği Profesyonel (CISSP) sertifikası almaktadır.

Eğitim Şartları Lisans sistem mühendisliği veya ilgili bir disiplin
Diğer gereklilikler CISSP sertifikası (isteğe bağlı)
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %11 (tüm bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri için)
Yıllık Ortalama Maaş (2019)** TL 74.433 (IT sistem mühendisi için)

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **PayScale

Bilgi Sistemleri Mühendisi için Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu bilgi sistemleri mühendisleri için maaş bilgilerini rapor etmemektedir. Ancak, PayScale BT sistemlerinin mühendislerinin çoğunun 2019 itibariyle yılda 50.178 ile 112.910 TL arasında kazandığını, basının da 74.430 TL kazandığını bildirdi.

Bilgi Sistemleri Mühendisi İçin Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Bazı işverenlerin yüksek lisans derecesini tercih etmelerine rağmen, Sistem Mühendisliği Bilim Lisansı veya eşdeğer bir disiplin, bilgi sistemleri mühendisliği için asgari eğitim şartıdır. Bir bilgi sistemleri mühendisliği lisans programı, matematik ve işletme kurslarını bilgisayar bilimi, sistem mühendisliği ve mimariyle harmanlamaktadır. Öğrenciler tasarım ve geliştirme kavramlarının yanı sıra veri tabanları, ağ güvenliği ve sinir ağları için yönetim ve test teknikleri ile tanıştırılır. Lisans veya lisansüstü olsun, pek çok derece program, öğrencilerin bağımsız araştırma projeleri üzerinde çalışmasını gerektirir.

En Popüler:  Kodlama Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Sertifika Bilgileri ve Gereksinimleri

Zorunlu olmamakla birlikte, bazı profesyoneller, uzmanlıklarına referans vermek için sertifika almaya devam eder. Sertifikalı Bir Bilgi Sistemleri Güvenliği Profesyoneli Olmak (CISSP) 4 aşamalı bir süreçtir. Sertifika sınavına girebilmek için minimum miktarda iş deneyimi veya derece ve iş deneyimi kombinasyonu gerekir. Sınavı geçmenin yanı sıra, adayların onaylanması ve mesleki deneyim ve uzmanlığı doğrulamak için bir denetim sürecinden geçmeleri gerekir. Profesyoneller Bilgi Sistemleri Güvenlik Mimarisi Profesyonel (ISSAP), Bilgi Sistemleri Güvenlik Mühendisliği Profesyonel (ISSEP) ve Bilgi Sistemleri Güvenlik Yönetim Profesyonel (ISSMP) dahil olmak üzere CISSP görevlendirmesinin ardından ek bilgiler alabilirler.

Bilgi Sistemleri Mühendisi İçin Kariyer Bilgisi

Bilgi sistemleri mühendisliği, matematik, işletme ve bilgisayar bilimlerini içeren çok disiplinli bir alandır. Bilgi sistemleri mühendisleri, öncelikle veri için kullanılan sistemleri tasarlar, geliştirir, test eder ve bakımlarını yapar. Bilgi sistemleri, coğrafi bilgi sistemleri, görüntü metrolojisi işleme veya iletişim ağları dahil olmak üzere birçok biçimde olabilir. Bilgi sistemleri mühendisleri, savunma ajansları, medikal endüstriler veya finans kuruluşları dahil olmak üzere kamu ve özel sektörde çalışmaktadır.

Birçok farklı konuyu kapsayan bir alan olarak, en iyi bilgi sistemleri mühendisleri güçlü işletme, matematik ve bilgisayar bilimi becerilerine sahiptir. Aynı zamanda mükemmel iletişim, problem çözme ve organizasyon becerilerine sahip olmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu