Başlık Yazarı: İş ve Kariyer Bilgisi

Bir Başlık Yazarının Görev Tanımı

Altyazı yazarları, televizyon şovları ve filmler için diyalogları yazarlar ve genellikle ses efektlerinin sözlü sunumunu yaratırlar. Birçok tecrübeli altyazılı yazar, spor etkinlikleri veya haber programları gibi canlı programlama için diyalog ve ses efektleri, bazıları ise yabancı filmler ve televizyon programlarını İngilizce’ye çevirir.

EğitimÖnlisans derecesi veya sertifikası
İş YetenekleriDetay odaklı, dinleme becerileri, okuma becerileri, yazılı iletişim, mükemmel gramer becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*55.120 türk lirası (başlık yazarları dahil mahkeme muhabirleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)*%3 (başlık yazarları dahil mahkeme muhabirleri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

İşverenlerin çoğunluğu, akredite edilmiş mahkeme raporları veya kapalı altyazı programlarından alınan onaylı altyazı yazarlarını arar. Altyazı yazarlarının çoğu Sertifikalı Yayın Başlığı (CBC) kimlik bilgilerine sahiptir ve birçoğunun mahkeme raporlama veya stenografisinde bir sertifikası veya ortak derecesi vardır. Dilbilgisi, yazma, fonetik, bilgisayar teknolojisi ve söylem konularını öğreten kurslar, altyazı yazma alanına girmek isteyen insanlar için genellikle yararlıdır. Derslere ek olarak, öğrenciler stenotip makinelerini kullanarak uygulamalı eğitim kazanırlar.

CBC olabilmek için Ulusal Mahkeme Muhabirleri Birliğine üye olmanız ve CBC bilgi ve beceri testlerini geçmeniz gerekir. CBC’nizi korumak için sürekli eğitim birimlerini tamamlamanız gerekir.

İstenen Yetenekler

Başlık yazarlarının çok hızlı ve doğru bir şekilde yazabilmeleri ve küçük ayrıntılara dikkat edebilmeleri gerekir. Ayrıca yıldız dilbilgisine sahip olmalı ve en yeni altyazı ve kelime işlem yazılımlarına aşina olmaları gerekir. Film ve yayın anlayışı, altyazı yazarları için de faydalıdır.

En Popüler:  Büro İşçisi: Görev, Maaş ve Kariyer Bilgileri

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, sinema filmi ve video endüstrilerinde çalışan altyazı yazarlarını içeren mahkeme muhabirlerinin Mayıs 2017 itibariyle yıllık ortalama 55.120 türk lirası maaş kazandığını bildirdi. belirli bir maaş ödediğiniz için ödenen fiili miktar değişebilir. 2016-2026 yılları arasında tüm alanlarda mahkeme muhabirleri için %3’lük iş artışı bekleniyor.

Benzer Meslekler

Başlık yazımında eğitim sizi yorumlama ve tıbbi transkripsiyon gibi çeşitli meslekler için hazırlayabilir.

Tercüman

Normalde lisans derecesi gerektiren bu meslek, sözlü, yazılı ve imzalı bilgilerin bir dilden diğerine dönüştürülmesini içerir. BLS’ye göre 2016-2026 döneminden itibaren tercümanlar ve çevirmenler için ortalama %18’lik bir büyüme bekleniyordu. 2017’de, BLS ortalama yıllık maaş 47.190 TL olarak bildirildi.

Ecza reçetesi

Bu uzmanlar genellikle topluluk kolejlerinde veya meslek transkriptlerinde tıp transkripsiyonunda yüksek lisans eğitimi alırlar. İş, doktorların ve diğer sağlık sağlayıcıların seslerini dinlemeyi ve bunları yazılı formata dönüştürmeyi gerektirir. BLS, bu meslek için istihdamın 2016-2026 arasında %3 oranında azalacağını tahmin ediyor. BLS ayrıca 2017 yılında 35.250 ₺’lik yıllık bir ortalama maaş bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu