Baş İdari Görevlisi: Görev Görevleri, Gereksinimler ve Kariyer Bilgileri

CAO Nedir?

Bir Baş idari görevli (CAO) bir işletmenin günlük faaliyetlerini denetleyen ve nihayetinde yönettiği departmanların performansından sorumlu üst düzey bir yöneticidir. Tüm endüstrilerde ve hem kar amacı gütmeyen hem de halka açık sektörlerde bulunan bu yönetim uzmanları, işletmelerin verimli çalışmasını sağlama konusunda uzmandır.

Lisans düzeyiLisans; yüksek lisans derecesi genellikle gerekli
Derece Alan Sektöre iş veya alan
Lisans/ BelgelendirmeGönüllü işletme sertifikaları mevcuttur
DeneyimÖnemli endüstri deneyimi gerekli
Önemli beceriler Önceliklendirme, karar verme, problem çözme, iletişim, sunum ve kişilerarası beceriler; uzman iş, yönetim ve analitik yetenekler; çok dilli bir artı
İş Büyümesi (2018-2028) %6 büyüme (üst düzey yöneticiler için)
Ortalama Yıllık Maaş (2018)189.600 TL (baş yöneticiler için)

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Baş İdare Görevlisi Görev Tanımı

Bir baş idari memur, en sık baş yürütme memuruna (CEO) rapor veren üst düzey bir yöneticidir. CAO, bir işletmenin günlük işlemlerini yönetir ve bazen baş işletme görevlisi olarak adlandırılır. Bu pozisyonun kapsamı büyük ölçüde işletmenin ve faaliyet gösterdiği sektörün büyüklüğüne bağlıdır. Bununla birlikte bir CAO genellikle finans, satış, insan kaynakları ve pazarlama dahil olmak üzere çok sayıda iş kolunu yönetir.

CAO sonuçta her birimin performansından sorumludur ve şirketin CEO’su ve yönetim kuruluna rapor vermelidir. Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak, CAO yüzlerce kişiyi yönetiyor olabilir. Bir CAO’nun hayatındaki bir hafta aşağıdaki gibi görevleri içerebilir:

 • Bölüm yöneticilerine eğitim liderliği sağlamak
 • Şirketin stratejik planını geliştirmek ve uygulamak
 • İdari politikanın gözden geçirilmesi
 • Bütçe geliştirme ve uygulama
 • Pazarlama çabalarını denetlemek
 • Finansal raporlar hazırlamak
 • Motive edici satış personeli

Baş Yönetici Gereksinimleri

Bu pozisyon için eğitim gereksinimleri endüstriler arasında farklılık gösterir; Bazı şirketler işletmenin faaliyet gösterdiği alanda bir lisans veya ileri derece derecesi talep ederken, bazıları ise daha genel bir işletme çalışması gerektirecektir.

Bir derece seçeneği, İşletme Bilimi Lisans (BSBA)’dir. Bu lisans diploması programı dört yıllık üniversitelerde bulunur. Mezunlar, işletme yönetimi becerilerine sahip olacak ve herhangi bir sektörde yönetimde çalışmaya hazır olacaklar. Dersler problem çözme ve karar vermeye odaklanır ve iyi iletişim becerileri yoğun bir şekilde vurgulanır. Öğrenciler, bir işi yürütmenin kilit öneme sahip tüm önemli işlevlerine maruz kalacaklardır.

Işletme dalında lisans öğrencileri, gibi konularda ders almayı bekleyebilir:

 • Kalite kontrol ve yönetimi
 • Örgütsel davranış
 • Ekonomik ilkeler
 • Finansal ve yönetim muhasebesi
 • Pazarlama yönetimine giriş
 • İş kanunu

İşletme Yüksek Lisans başka bir seçenektir. MBA, uzun zamandır herhangi bir sektördeki üst düzey yöneticiler için altın standart olmuştur ve çoğu yönetici pozisyonu için bir gerekliliktir. MBA programlarının çoğu, öğrencilerin lisansüstü eğitimine başlamadan önce pratik çalışma deneyimi kazanmalarını tercih eder. Ancak bazıları doğrudan üniversiteden öğrenci kabul eder. Bu iki yıllık programlar, özel bir endüstriye veya arzu edilebilecek belirli bir yönetim becerisine göre özelleştirilebilir ve uyarlanabilir veya tüm işletmeler için geçerli olan genel bir lisansüstü program olarak alınabilir. MBA programları genellikle yoğundur ve ders dışı bir çalışma süresi gerektirmektedir.

Genel bir işletme MBA programında öğrenciler gibi sınıflar alabilir:

 • Yönetim için analitik araçlar
 • Maliyet analizi planlaması ve kontrolü
 • Değişim yönetimi
 • Stratejik insan kaynakları
 • Çatışma ve müzakere
 • Kültürlerarası yönetme

Gereken derece ne olursa olsun, işletme eğitiminde sağlam bir arka plan herhangi bir CAO için bir zorunluluktur. Önemli bir endüstri deneyimi de gereklidir.

Baş Yönetici Kimlik Bilgisi

Kimlik doğrulama genellikle gerekli olmamakla birlikte, kullanılabilir durumdadır ve genellikle işverenler tarafından değerlidir. Sertifikalı Profesyonel Yöneticiler Enstitüsü, Sertifikalı Yönetici (CM) kimlik bilgilerini sunar. CM ataması sahipleri, küresel yönetim, sosyal sorumluluk, girişimcilik, muhasebe uygulamaları ve finansal yönetim dahil olmak üzere yönetimin tüm yönleriyle bilgilerini göstermiş olacaklar.

Baş İdari Görevli Maaş ve Kariyer Bilgileri

Pozisyonlarının prestiji CAO’nun yüksek maaşlarına izin veriyor. Ancak bu seviyedeki rekabet şiddetli. Maaş ve iş güvenliği genellikle CAO’nun yönettiği şirketin performansına dayanır. Üst düzey yöneticiler için istihdam artışının %6 ile 2018-2028 arasındaki ulusal ortalama kadar hızlı olması beklenirken, açılışlar yeni şirketlerin kurulmasından ya da mevcut kuruluşların genişlemesinden ortaya çıkmıştır. Birleşmeler bu nedenle büyümeyi olumsuz yönde etkileyecektir. Gittikçe artan küresel ticaret alanında, yeni bir şirkette terfi veya yönetici pozisyonu ararken dillerle yeterlilik yararlı olacaktır. Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2018’de yıllık yönetici ortalama maaşını 189.600 TL olarak bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu