Bar Yöneticisi: Kariyer Bilgileri ve Gereksinimleri

Baro yöneticileri, personeli denetlemek ve envanteri korumak dahil olmak üzere birçok görevi yerine getirir. Sizi yemek servisi veya ağırlama yönetimi programları gibi bu kariyere hazırlamanıza yardımcı olacak birkaç önlisans ve lisans programı vardır. Yargı yetkisine bağlı olarak, gıda ile ilgili özel bir atama kazanılmalıdır.

Genel Bilgiler

İyi bar yöneticileri, barlar, kulüpler, restoranlar ve oteller de dahil olmak üzere çeşitli konaklama ortamlarında çalışan sosyal, ayrıntı odaklı bireylerdir. Restoran ve misafirperverlik yönetiminde derece bir avantaj olsa da, birçok bar yöneticisi kariyerlerine başlarken yalnızca giriş seviyesi restoran ve bar deneyimine güveniyor.

Eğitim Şartları Lise diploması veya dengi; önlisans veya lisans derecesi mevcut
Diğer gereklilikler Önceki ilgili deneyim; işveren ve eyalet şartlarına bağlı olarak lisanslama veya sertifikalandırma gerekebilir
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024) %5* (tüm yemek servisi yöneticileri için)
Yıllık Ortalama Maaş (2015) 48.690 ₺* (tüm yemek servisi yöneticileri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kariyer Bilgisi

Bir bar yöneticisinin çalışması, bir kuruluşun patronlara alkollü ve alkolsüz içecek servisini denetlemeyi, personeli denetlemeyi, envanteri korumayı ve birçok durumda çeşitli pazarlama ve tanıtım çabalarını denetlemeyi içerir. Bar yöneticileri, içecek servisi konusunda uzmanlaşmış bağımsız bir barda çalışabilir veya bir restoran veya otel gibi daha büyük bir mekana bağlı bir barı yönetebilir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2014-2024 yılları arasında yemek servisi yöneticileri için işlerin %5 oranında büyümesi beklendiğini bildirmiştir. Mayıs 2015 BLS verilerine göre, yemek servisi yöneticileri için ortalama maaş 48.690 liraydı.

Bar Yöneticisi Olmanın Gereklilikleri

Bireysel işverenlerin, bar yöneticileri için kendi eğitim gereksinimleri vardır. Birçok işveren bir iş adayının barmenlik ya da yemek servisi yönetimi konusundaki tecrübeleri hakkında daha fazla endişe duysa da, diğerleri yönetim, yemek servisi ya da barmenlik, alkollü içkiler ve şarabın çeşitli yönleri konusunda resmi eğitimi olan bir adayı işe almak isteyebilir.

Eğitim Seçenekleri

Akademik eğitim

Topluluk kolejleri ve meslek okulları, mezunların bar yöneticileri olarak iş bulmalarına yardımcı olabilecek, yemek servisi veya ağırlama yönetimi alanında önlisans programları sunmaktadır. Dört yıllık üniversiteler, restoran yönetimi ve misafirperverlik alanında lisans dereceleri sunar. Bu dereceler iş bulmak için mutlak bir zorunluluk olmasa da, özellikle büyük bir bar, restoran ya da otel zincirinde bir iş başvurusu yapıyorsanız, yardımcı olabilirler.

Mesleki Eğitim

Barmenlik okulları genellikle bar yönetimi eğitimini standart müfredatlarına dahil eder. Bazıları ayrıca şarap yönetimi, depolanması ve servisinde uzmanlaşmış eğitim de dahil olmak üzere barmenliğin ve yönetimin çeşitli yönleriyle devam eden eğitim kurslarının yanı sıra bar yönetiminde ayrı programlar sunmaktadır.

Deneyim

Bar yöneticilerinin çoğu, barmen veya sunucu olarak kendileri çalışırken, işi öğrenir. Bar yöneticisi olmak isteyen bireyler, bir bar ya da restoran ortamında çalışma deneyimi yaşarlarsa iş bulma konusunda daha iyi şanslar kazanabilirler.

Lisanslama ve Sertifikalandırma

Ruhsat verme

Washington D.C. gibi bazı yargı bölgelerinde, bar yöneticilerinin lisanslanması gerekiyor. Lisanslama şartları değişiklik gösterir. Ancak arka plan kontrolünden geçmeyi ve alkol servisi sorumluluğunda bir eğitim kursunu tamamlamayı gerektirebilir. Yerel yasalar veya eyalet yasaları, güvenli yemek işleme konusunda eğitim almak ve bir gıda işleme lisansı veya izni için başvuruda bulunmak için, yemek servisi yapan yöneticiler veya diğer bar çalışanlarını gerektirebilir.

Belgeleme

Bazı bar endüstrisi profesyonelleri, bar yöneticileri için, genellikle öğrencilerin bir sınıfı tamamlamasını ve ardından bir sertifika sınavı geçmelerini gerektiren sertifika programları sunar. Bar yöneticileri için diğer sertifika programları, gıda güvenliği sertifikasyonunun yanı sıra güvenli alkol servisi sertifikasyonunu da içerir. Eyalet yasaları veya yerel yasalar, bar yöneticilerinin likör komisyonu veya sağlık departmanı tarafından onaylanmış bir sertifikalandırma kuruluşundan gıda güvenliği veya alkol servisi sertifikası almasını gerektirebilir.

Bar yöneticileri bir mesleki sertifika alarak veya benzer bir alanda lisans derecesi kazanarak alana girebilirler. Birçok bar yöneticisi sunucu veya barmen olarak çalışarak daha önce deneyime sahiptir. Çalışmaya başlamak için bir gıda güvenliği veya alkol sertifikası veya lisans gerekli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu