Banka Uyum Görevlisi: İstihdam Bilgisi ve Gereklilikleri

Banka Uyum Görevlilerinin Görev Tanımı

Banka uyumluluk memurları, federal, yerel yasalara uygun olduklarından emin olmak için finansal kurumlardaki muhasebe, yatırım ve borç verme işlemlerini denetler. Görevleri arasında finansal düzenlemelerdeki yeni gelişmelerin izlenmesi ve banka personelinin son güncellemelerden değerlenmesi yer alıyor. Banka uyumluluk yetkilileri ayrıca, yeni kuralların bir kurumu nasıl etkileyebileceğini değerlendirir ve politikaların nasıl revize edileceği ve güncellenmiş düzenlemelere uyulması konusunda yönetime bilgi verebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm bankalar banka uyum görevlileri kullanır.

Eğitim Lisans; Birçok işveren çalışanlar için lisansüstü eğitimi tercih eder; Bir finansal kurumdaki yönetsel deneyim istihdamı arttırır
İş Yetenekleri Belge yazma, matematik bilgisi, SFAS kurallarına aşinalık, istatistik analizi, kişilerarası beceri
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* ₺ 68.860
Kariyer Durumu (2016-2026)* %8

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Banka uyum görevlisi olmak için asgari eğitim gereksinimi muhasebe, finans, yönetim veya ilgili bir çalışma alanında lisans derecesidir. Artan sayıda işveren, yüksek lisans derecesine sahip adayları tercih ediyor. Bir finans kurumunda üç ile beş yıllık yönetim tecrübesine sahip adaylar en iyi beklentilere sahip olabilir.

İstenen Yetenekler

Banka uyumluluk yetkilileri temel matematik ve istatistiksel analiz bilgisine sahip olmalıdır. Ayrıca Mali Muhasebe Standartları Beyanı (SFAS) kurallarına aşina olmalı ve belge yazıp hazırlayabilmelidirler. Yönetim ve liderlik yetenekleri anahtardır; Etkin kişiler arası iletişim ve çoklu görev yapma kapasitesi yararlı olabilir.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016’dan 2026’ya uyum görevlileri için ülke çapındaki işlerde %8lik ya da ortalama bir hızda bir artış öngörmüştür. Mayıs 2018’de, uyum görevlileri yıllık ortalama 68.860 Türk lirası ücret almaktadır.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Muhasebeciler ve Denetçiler

Muhasebeciler ve denetçiler mali kayıtları denetler, müşterilere muhasebe konularında tavsiyelerde bulunur ve diğer görevlerin yanı sıra beyanları derler. Muhasebe alanında 4 yıllık bir derece veya yakından ilgili bir alan, bu pozisyonu elde etmek için asgari eğitim şartıdır; Yeminli Mali Müşavirler (EBM’ler) bu alanda daha geniş fırsatlardan yararlanabilir. BLS tarafından bildirildiği üzere, muhasebeciler ve denetçiler 2016-2026 yılları arasında istihdamda %10 büyüme bekleyebilirler. Mayıs 2018’den itibaren bu pozisyonlarda çalışan kişilere ortalama yıllık 70.500 Türk lirası maaş ödenmiştir.

Bütçe Analistleri

Bütçe analistleri muhasebe ve bütçe kayıtlarını gözden geçirerek doğru, yasal olarak uyumlu ve güncel olduklarından emin olurlar. Öğrencilerin bu pozisyon için hazırlanmalarına yardımcı olacak lisans öğretmenleri arasında muhasebe, işletme, finans veya istatistik gibi birçok konu alanı bulunmaktadır. Ülke genelinde BLS, 2016 ve 2026 yılları arasında bütçe analistleri için ortalama %7’lik bir artış öngördü. Mayıs 2018’de, bütçe analistlerine ortalama yıllık maaş 76.220 TL aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu