Bahçıvan: İş Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Bahçıvanın Görev Tanımı

Bahçe profesyonelleri, çevre düzenlemesi yapılan ortamların güzelliğini geliştirmek ve sürdürmek için çalışır. Bahçıvanlar hem manzaralar kurarlar hem de mevcut alanların görünümünü korurlar. Bahçecilik uzmanları peyzaj müteahhitleri, ev sahipleri ve ticari gayrimenkul sahipleri için çalışıyor.

Eğitimİsteğe bağlı sertifikasyon kazanma potansiyeli olan resmi bir iş gereksinimi yok, sadece iş başında eğitim
İş YetenekleriKendi kendine motive, fiziksel olarak formda ve tek başına veya küçük takımlarda çalışabilir
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*Toprak bakım işçileri için 30.420 ₺
İş Büyümesi (2016-2026)*Arazi bakım işçileri için %11 artış

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bahçıvanlar farklı geçmişlerden gelebilir ve alana girmek için resmi bir eğitim gereksinimi yoktur. Ancak bazı işverenler lise diplomasına veya eşdeğerine sahip adayları işe almayı tercih etmektedir. Birçok eyalet çevre düzenleme kuruluşu, Landscape Online’a göre isteğe bağlı peyzaj teknisyeni sertifikası sunuyor. Bahçecilik uzmanları peyzaj mimarlığı alanında lisans derecesine sahip olabilirler. Bahçıvanlar ayrıca müteahhit lisansı almak için devlet şartlarını yerine getirdikten sonra peyzaj kurulum işlerini denetleyebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bahçıvanlar genellikle tek başlarına veya küçük takımlarda çalışırlar ve kendi kendilerini motive etmeleri gerekir. İşin fiziksel doğası zindelik ve çeviklik gerektirir. Birçok bahçe profesyoneli, farklı müşteri yerlerine kendi taşıtlarını sağlamaktan, araçlara sahip olmalarını ve sürüş kayıtlarını temizlemekten sorumludur.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, toprak bakım işçileri için işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %11 oranında büyümesi bekleniyor. Talep, yeni inşaatlar ve yaşlanan ve yoğun hane halklarının ev içi işler için yardım alma eğilimindeki artma eğilimini artırmaktadır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, toprak bakım işçileri 2018’de yıllık ortalama 30.420 TL kazandılar.

Benzer Meslekler

Bu alandaki diğer kariyerler şunlardır:

Peyzaj mimarı

Bu mimarlar evler, parklar, kampüsler ve diğer kamusal alanlar için arazi alanları tasarlar ve planlar. Peyzaj mimarlığında lisans derecesi, çoğu eyalette ‘peyzaj mimarı’ unvanını kullanmak için gereken lisansı kazanmak için genellikle gereklidir. Beklenen iş artışı, BLS’ye göre 2016-2026’dan itibaren %6’da ortalama kadar hızlıydı. BLS’ye göre, 2018’de yıllık ortalama 68.230 TL kazandılar.

Orman ve Koruma İşçisi

Lise diploması ve iş başında eğitim ile bu işçiler ormanları korur, geliştirir ve korurken orman ve koruma teknisyenleri veya ormancıları tarafından denetlenir. İstihdamdaki istihdamda %2’lik bir düşüş BLS tarafından 2016-2026 arasında tahmin edildi. BLS, 2018 yılında, bu profesyonellerin yılda 27.460 TL ortalama para kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu