Bağımlılık Danışmanı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

İster alkol, ister reçeteli ilaçlar olsun, bir bağımlılık danışmanı hangi bağımlılığın size hükmettiğini fethetmenize yardımcı olabilir. Eğitim seçenekleri istihdam ve uzmanlık alanlarına göre farklılık gösterir. Ancak lisans ve lisansüstü programlar mevcuttur. Çoğu işveren tecrübe ve lisans gerektirir ve sınavlar ve saha çalışmaları yoluyla sertifika alınabilir.

Genel Bilgiler

Bağımlılık danışmanları, hastaların kişisel bağımlılık sorunlarını aşmalarına yardımcı olur. Gereksinimler değişebilir, bazı eyaletlerde lise mezunlarının sertifika almaya hak kazanan sertifikaları ve bazılarının da yüksek lisans derecesine sahip olmalarını isteyen adaylar vardır.

Eğitim Şartları Bir lise diplomasından bir yüksek lisans derecesine göre devlete göre değişir
Diğer gereklilikler Devlet lisansı veya sertifikasyonu genellikle gerekli
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)*Madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları için %22
Ortalama Yıllık Maaş (2015)* Madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları için 39.980 ₺

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Bağımlılık Danışmanı İş Tanımı

Bağımlılık danışmanları, madde bağımlılığı sorunları ve kumar gibi diğer bağımlılıklardan muzdarip hastalar ile çalışmaktadır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, bağımlılık danışmanları nükseden kaçınmak için iyileşme programları ve başa çıkma stratejileri geliştirmektedir. Psikolojik danışma bağımlılarına ek olarak, aile üyeleri ve arkadaşları ile oturumlar düzenleyebilirler. Ciddi durumlarda, bir hastayı psikiyatriste veya başka bir tıp uzmanına yönlendirebilirler.

Kariyer Durumu

BLS madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları için istihdamın 2014-2024 döneminde %22 oranında artması beklendiğini ve bunun da ortalamanın üzerinde olduğunu belirtti. Psikolojik danışmanın yararlarının farkındalığı arttıkça, bu danışmanların hizmetlerini daha fazla kişi aramaktadır. Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü’ne göre, hem devlet kurumları hem de işverenler artık uyuşturucu tedavi programlarını finanse ediyor. Bağımlılık danışmanlığının büyümesini destekleyen diğer bir faktör de, birçok devletin şiddet içermeyen ve ilk kez suç işleyenleri cezaevi yerine tedaviye yönlendirdiğidir.

Maaş Bilgisi

BLS, bağımlılık danışmanlarının Mayıs 2015’te yıllık ortalama 39.980 TL kazandığını ve çoğu kazancının 25.860 TL ile 63.030 TL arasında kazandığını bildirdi. En yüksek ücretli sektörler arasında kolejler ve bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetleri bulunmaktadır.

Bağımlılık Danışmanı Olmak

Bağımlılık danışmanları için eğitim gereksinimleri, elde etmek istedikleri sertifika türüne bağlı olarak değişir. Bireyler ilk sertifikaları bir sertifika veya önlisans derecesi ile kazanabilirler. Daha ileri seviyelerde sertifikasyon, genellikle lisans veya yüksek lisans derecesi gerektirir. Kurslara ek olarak, kapsamlı klinik deneyim genellikle bir gerekliliktir.

Eğitim bilgisi

Sertifika ve önlisans lisans programları bağımlılık davranış ve tedavilerinde temel kurs içerir. Bazı kurslar çocuklara ve ailelere veya alkol gibi belirli bağımlılıklara yönelik olabilir. Lisans düzeyindeki öğrenciler, bağımlılık çalışmalarını, psikolojiyi, davranış bilimlerini veya ilgili ana dalları değerlendirebilirler. Bu müfredat karar verme, insan gelişimi, uygulamalı istatistikler ve sosyal psikoloji gibi bağımlılık danışmanlığı ile ilgili kurs sunuyor.

Madde bağımlılığı ve bağımlılık danışmanlığı alanında yüksek lisans programları mevcuttur ve bazı klinik psikoloji ve ruh sağlığı danışmanlığı programları da bir konsantrasyon danışmanlığı bağımlılığı önerebilir. Yüksek lisans müfredatı, bağımlıların tanı ve tedavisinde ileri konular içermektedir. Öğrencilerin mezun olmadan önce bir araştırma projesi tamamlamaları gerekebilir.

Klinik deneyim

Bir staj veya staj yoluyla yapılan klinik deneyim, öğrencileri lisanslı profesyoneller tarafından denetlenen sağlık tesislerine yerleştirir. Öğrenciler hastalarla uygulamalı deneyim kazanır ve performansları hakkında geri bildirim alırlar. Stajlar bir yıla kadar sürebilir ve belgelendirme ve ruhsatlandırma için tecrübe şartlarına güvenebilir.

Lisans Gereklilikleri

Özel bir uygulamada çalışan bağımlılık danışmanlarının lisans almaları gerekir. Ruhsat için eğitim ve deneyim gereklilikleri eyaletlere göre farklılık gösterir. Ancak genellikle yüksek lisans derecesini tamamlamayı ve belirli sayıda temas saati tahakkuk ettirmeyi içerir. Ek olarak, yazılı bir sertifika sınavı gerekli olabilir. Bazı eyaletler, başka bir eyalette lisans alan danışmanların kimlik bilgilerini aktarmalarını ve tüm lisanslama sürecini tekrarlamadan çalışmalarını sağlar.

Sertifikalar

Eskiden Alkolizm ve Uyuşturucu Bağımlılığı Danışmanları Ulusal Birliği olan Bağımlılık Uzmanları Derneği, bu alanda çeşitli sertifikalar sunmaktadır. Bireyler daha fazla eğitim ve deneyim kazandıkça, ileri düzey sertifikalara hak kazanırlar. Sunulan ilk referans, bir devlet lisansı gerektiren ve üç yıl veya 6.000 saatlik bir deneyim gerektiren Ulusal Sertifikalı Bağımlılık Danışmanı, Düzey 1’dir.

Ulusal Sertifikalı Danışmanlar Kurulu, Ulusal Sertifikalı Danışman (NCC) ve Master Bağımlılık Danışmanı (MAC) kimlik bilgilerini sunmaktadır. Bir MAC belgesi kazanmak isteyen kişiler önce NCC’yi almalıdır. Bu sertifikaların her biri, yüksek lisans derecesi, deneyim ve sertifika sınavında başarılı bir puan almak için gereklidir.

Bir bağımlılık danışmanı, rehabilitasyon merkezlerinde, okullarda ve tıbbi tesislerde diğer yerlerin yanında iş bulabilir. Müşterilere bağımlılıklarıyla başa çıkmaları ve başa çıkmaları konusunda yardımcı olurlar. Bağımlılık danışmanları klinik deneyime sahip olmalı ve lisanslı olmalı ve en azından bir üniversite derecesine sahip olmalıdır. Ancak birçok pozisyonda yüksek lisans derecesi talep edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu