B2B Satış Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir B2B satış temsilcisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve B2B satış temsilcisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

B2B satış temsilcileri, ürün veya hizmetleri doğrudan diğer işletmelere satar. Çeşitli farklı şirketler için çalışabilirler. Fakat hepsinin ortak bir noktası vardır: çok özel ihtiyaçları ve talepleri olan belirli bir müşteri türüne satış yapıyorlar.

Sonuç olarak, B2B satış temsilcileri, yaklaşımlarını eldeki duruma göre uyarlayabilmelidir. Ürün veya hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri, şirketlerinin sunduklarının daha büyük resmine nasıl uyduğunu açıklamaları ve hatta fiyatlandırma veya satış koşullarını müzakere etmeleri gerekebilir.

B2B Satış Temsilcisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir B2B satış temsilcisi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Her işlemde karşılıklı memnuniyeti sağlamak için müşterilerle sözleşmeler yapmak
 • Mevcut müşterilerle yeni iş fırsatları veya sözleşmeler için teklifler hazırlamak
 • Gelecekteki iş fırsatlarını artırmak için müşterilerle ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek
 • Şirket tarafından sunulan ürün veya hizmetleri tartışmak için potansiyel müşterilerle randevular planlamak
 • Pazarlama personeli tarafından sağlanan ürün bilgilerine dayalı müşteri teklifleri oluşturmak
 • E-postalar, telefon görüşmeleri, mektuplar ve fakslar gibi müşterilerle olan tüm iletişimleri takip etmek
 • Şirket politikaları ile olası sorunlar veya çatışmalar için müşterilerden gelen teklifleri gözden geçirmek
 • Araştırma ve ağ oluşturma faaliyetleri yoluyla potansiyel müşterileri belirlemek, ardından toplantılar veya sunumlar ayarlamak için onlarla iletişim kurmak
 • Fatura bildirimleri göndermek, müşterilerden ödeme toplamak ve projelerde kullanılan sarf malzemeleri için satıcılara ödeme göndermek dahil olmak üzere alacak ve borç hesaplarını yönetmek
 • Belirli müşterilere hitap edebilecek yeni ürünler veya hizmetler için fırsatları belirlemek için pazar eğilimlerini araştırmak

B2B Satış Temsilcisi Maaşı Ne Kadar?

B2B satış temsilcilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yıllara dayanan deneyimlerine ve sattıkları ürün veya hizmetlerin türüne göre değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (60.10 TL/saat)

B2B satış temsilcilerinin istihdamı – büyüme oranı önümüzdeki on yılda ortalamanın altında.

İstihdam artışı, satış ve pazarlama faaliyetlerinde teknolojinin artan kullanımı ile sınırlı olacaktır. Daha fazla şirket, müşterilerle iletişim kurmak için sosyal medya, e-posta ve diğer dijital araçları kullandıkça, telefon görüşmeleri yapmak ve yüz yüze toplantılar yapmak için daha az satış temsilcisine ihtiyaç duyulacaktır.

En Popüler:  Avukat Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: B2B Satış Temsilcisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

B2B Satış Temsilcisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

B2B satış temsilcisi olmak için bir takım nitelikler gereklidir. Onlar içerir:

Eğitim: Çoğu işveren, satış temsilcilerinin lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmasını ister. Bazı işverenler, işletme veya pazarlama gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetini tercih eder. İlgili kurslar satış, pazarlama, işletme ve finansı içerir.

Antrenman tecrübesi: Satış temsilcileri genellikle yeni işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin ürün ve hizmetlerini, şirketin satış sürecini ve şirketin bilgisayar sistemlerini öğrenmeyi içerebilir. Benzer ürünler satan firmalarda çalışan satış temsilcileri firmanın satış süreci hakkında eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir bireyin niteliklerini mevcut ve potansiyel işverenlere kanıtlayabilir. Satış temsilcileri, sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

B2B Satış Temsilcisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

B2B satış temsilcileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri satışta çok önemlidir çünkü müşteriler ve meslektaşlarla profesyonel ve nazik bir şekilde etkileşim kurmanıza olanak tanır. Etkili iletişim becerileri, müşterilere karmaşık ürün ve hizmetleri açıklamanıza ve sorularını yanıtlamanıza da olanak tanır. Güçlü iletişim becerileri, satış hedeflerini ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için stratejiler geliştirmek için ekibinizle işbirliği yapmanıza da olanak tanır.

Ürün bilgisi: Ürün bilgisi, bir ürünün özelliklerini ve faydalarını anlama yeteneğidir. B2B satış temsilcilerinin sattıkları ürünleri tam olarak anlamaları önemlidir. Bu durum potansiyel müşterilerden gelen soruları yanıtlamalarına ve onlara bir satın alma kararı vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamalarına olanak tanır.

İlişki kurma: İlişki kurma, başkalarıyla bağlantı kurma yeteneğidir. Bir B2B satış temsilcisi olarak potansiyel müşteriler, iş arkadaşları ve tedarikçilerle ilişkiler kurmanız gerekebilir. İlişki kurma, başkalarıyla bağlantı kurmanıza ve güven oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sektörünüzde olumlu bir itibar geliştirmenize ve profesyonel bağlantılar ağı oluşturmanıza yardımcı olması için ilişki kurmayı kullanabilirsiniz.

Müzakere Olmak İçin Gerekli Beceriler: Müzakere becerileri, müşterileri teklifinizi kabul etmeye ikna etme yeteneğidir. Bu durum müşterileri satın almaya teşvik etmek için indirim, ücretsiz gönderim veya başka teşvikler sunmayı içerebilir. B2B satış temsilcileri, ürün satın almak için büyük bir bütçeye sahip büyük şirketlerle görüşebilir.

İkna edici satış: İkna edici satış, bir müşteriyi satın almaya ikna etme yeteneğidir. B2B satış temsilcileri, işletmeleri büyük satın almalar yapmaya teşvik etmek için ikna edici satış kullanır. Şirketinizin satış hedeflerine ulaşmasına ve komisyon kazanmasına yardımcı olmak için ikna edici satışı kullanabilirsiniz.

B2B Satış Temsilcisi Çalışma Şartları Nasıl?

B2B satış temsilcileri, ofis ortamları, üretim ve üretim tesisleri, depolar ve dağıtım merkezleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca müşteri sitelerine seyahat edebilirler. Temsilciler satış kotalarını karşılamak için baskı altında olduklarından, iş hızlıdır ve stresli olabilir. Arama yapmak ve potansiyel müşterileri ziyaret etmek için akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışabilirler. B2B satış temsilcileri mükemmel iletişim, kişilerarası ve müzakere becerilerine ihtiyaç duyar. Satış yapabilmek için müşterilerle ilişkiler kurabilmeli ve ihtiyaçlarını anlayabilmelidirler.

B2B Satış Temsilcisi İçin Mesleki Gelişme

İşte B2B Satış Temsilcilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. B2B Satış Temsilcilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Uçak Bileti Acentesi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Kişiselleştirilmiş Satış Deneyimi İhtiyacı

Satış sektörü hızla değişiyor ve işletmeler artık daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlayabilecek satış temsilcileri arıyor. Bu durum B2B satış temsilcilerinin müşterileriyle güçlü ilişkiler geliştirmesi ve ihtiyaçlarını anlaması gerektiği anlamına gelir.

Bu yeni ortamda başarılı olmak için B2B satış temsilcilerinin etkin bir şekilde iletişim kurabilmesi ve müşterileriyle güven inşa edebilmesi gerekecek. Ayrıca, pazardaki değişikliklere hızla uyum sağlayabilmeleri ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetleri satabilmeleri gerekecektir.

Dijital Pazarlamaya Odaklanma

İşletmeler dijital pazarlamaya odaklanmaya devam ettikçe, satış temsilcilerinin potansiyel müşterilere ulaşmak için sosyal medyayı ve diğer online araçları nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek.

Bu eğilim, satış temsilcilerinin dijital pazarlama stratejileri ve bunları potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için nasıl kullanacakları konusunda derin bir anlayışa sahip olmasını gerektirir. Ayrıca, rekabette bir adım önde olabilmeleri için dijital pazarlamadaki en son trendlere aşina olmaları gerekecektir.

Müşteri Hizmetlerine Vurgu

Müşteri hizmetleri her zaman işin önemli bir parçası olmuştur. Fakat müşteriler daha talepkar hale geldikçe daha da önemli hale geliyor.

Satış temsilcileri, genellikle müşteriler için ilk temas noktası olduklarından, mükemmel müşteri hizmeti sağlamak için benzersiz bir konumdadır. Satış temsilcileri, mükemmel müşteri hizmeti sunarak, müşterilerle güven oluşturmaya ve gelecekteki etkileşimler için tonu belirlemeye yardımcı olabilir.

B2B Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Başarılı bir B2B satış temsilcisi kariyeri, sert ve yumuşak becerilerin bir kombinasyonunu gerektirir. Zor beceriler, sattığınız ürün veya hizmetlerin yanı sıra sektördeki en iyi uygulamaları içerir. Yumuşak beceriler, müşterilerle ilişkiler kurabilme, ihtiyaçları için empati gösterebilme ve söylediklerini dikkatle dinleme gibi sizi rekabette öne çıkarabilecek daha kişisel özelliklerdir.

Sert ve yumuşak becerilerinizi geliştirmek için, satacağınız ürün veya hizmetleri araştırarak ve faaliyet gösterdikleri sektör hakkında bilgi edinerek başlayın. Ardından, potansiyel müşterilere teslim ederken kulağa doğal gelmesi için konuşmanızı uygulayın. Son olarak, sizinle iş yaparken kendilerini rahat hissetmeleri için müşterilerle kişisel düzeyde bağlantı kurmanın yollarını bulun.

Dipnot: B2B Satış Temsilcisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

B2B satış temsilcileri, hesap yöneticisi veya satış yöneticisi pozisyonlarına yükselebilir. Bu rollerde, bir satış temsilcisi ekibinden sorumludurlar ve ek olarak yeni iş geliştirmeden sorumlu olabilirler. Yönetimde başarılı olan B2B satış temsilcileri, sonunda satış başkan yardımcısı gibi üst düzey pozisyonlara geçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu