Ayurveda Pratisyen: Görev Tanımı ve Eğitim Gereksinimleri

Ayurveda tıbbı, vücut, zihin ve ruh dengesini destekleyen masaj ve yaşam tarzı değişikliklerini kullanan eski bir Hint tıbbı uygulamasıdır. Ayurveda uygulayıcıları için resmi bir eğitim gereksinimi olmasa da, çoğu en az 1-2 yıl eğitim önermektedir. Sertifikalı bir Sertifikalı Ayurveda Eğitimcisi programı sonrasında mevcuttur ve CAE ve CAP (Sertifikalı Ayurveda Uygulayıcısı) programlarını tamamlama lisansı alabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Ayurveda tıbbı, Hindistan’da binlerce yıldır uygulanmakta olan geleneksel ilaçtır ve hastalığın tedavisi için vücut, zihin ve tükürme dengesini yeniden sağlamak için masaj ve yaşam tarzı modifikasyonunu kullanır. ABD’de, bir tür tamamlayıcı ve alternatif tıp olarak kabul edilir. Ayurveda uygulayıcıları, kendi alanlarında çalışmak için resmi bir eğitim ve sertifikasyona ihtiyaç duymazlar. Ancak işverenler ve müşteriler sık ​​sık bekler. Ulusal Ayurveda Tıp Derneği (NAMA), 500 saatlik uygulayıcı NAMA gereksinimlerini karşılayan programların bir listesini sunar. Resmi sertifikasyon eğitimi yaklaşık bir yıl ve lisans için ek bir yıl sürer.

Eğitim Şartları Resmi eğitim gerekli değildir. Ancak 1-2 yıllık eğitim önerilir
Ruhsat ve Sertifikalandırma CAE (Certified Ayurvedic Educator) programının tamamlanmasının ardından sertifika verilebilir
CAE ve CAP (Sertifikalı Ayurveda Uygulayıcısı) programlarının tamamlanmasının ardından lisans verilebilir
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024) Diğer tüm sağlık teşhis ve tedavi uygulayıcıları için %16.8*
Yıllık Ortalama Maaş (2015) Diğer tüm sağlık teşhis ve tedavi uygulayıcıları için 74.710 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Bir Ayurveda Uygulayıcısının İş Tanımı

Bir ayurveda uygulayıcısı, hastaların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine, safsızlıkları ortadan kaldırma, stresi azaltma ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmak için Hindistan’dan bütüncül teknikleri kullanır. Uygulayıcılar beden, zihin ve ruh arasındaki birbirine bağlılığa odaklanan gözlem teknikleri sayesinde, hastanın tüm iyiliğini değerlendiriyor. Ayurveda uygulayıcıları diyet alışkanlıklarını, yaşam tarzı seçimlerini ve zihinsel durumları değerlendirir.

Dengesizliğin nedeni analiz edildiğinde, uygulayıcı en iyi çözümü bulmak için sayısız tedavilerden yararlanır. Her tanı kişiye özeldir ve tedavi diyet ve yaşam tarzı tavsiyesinden, masaj, yoga ve meditasyondan bitkisel takviyelere, danışmanlık veya özel tedavilere kadar çeşitlilik gösterir. Uygulayıcılar serbest meslek sahibi olabilir, ayrıca bir uygulama, sağlık merkezi veya hastanede çalışabilirler.

Bir Ayurveda Uygulayıcısının Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

ABD’de bir ayurveda pratisyeni olmak için standart bir gereklilik yoktur; Bununla birlikte resmi eğitim ve sertifikalandırma çoğu işveren tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Sertifika için eğitim gereksinimleri, masaj, bitkisel cilt bakımı ve beslenme gibi hangi uzmanlık alanının seçildiğine bağlıdır. Ulusal Ayurveda Tıp Derneği (NAMA), 500 saatlik uygulayıcı NAMA gereksinimlerini (ABD’de en yüksek uygulayıcı eğitim düzeyi olarak kabul edilir) uygulayan programların yanı sıra diğer program ve seminerlerin bir listesini sunar.

500 saatlik uygulayıcı gereksinimlerini karşılayan programların çoğu Sertifikalı Ayurveda Eğitimcisi (CAE) veya Sertifikalı Ayurveda Uygulayıcısı (CAP) olma sertifikası sunar. CAE sertifikasyon programları genellikle ayurveda temellerini öğretmeye odaklanan ve öğrenciyi ayurveda temellerini öğretmeye hazırlayan bir yıllık programlardır. Bazı öğrenciler CAE programını tamamladıktan sonra durabilirler. Ancak lisanslı bir pratisyen olmakla ilgileniyorlarsa, CAP programını da tamamlamaları gerekir.

CAP sertifika programı ek bir çalışma yılıdır ve 650 saat süren bir staj içerir. Sertifika alındıktan sonra uygulayıcı özel bir uygulama açmaya veya bütünsel merkezlerde iş bulma fırsatlarını sürdürmeye hazırdır. Çoğunlukla ayurveda uygulayıcıları olarak onaylananlar alternatif tıp ve cerrahi alanında lisans, yüksek lisans veya doktora dereceleri almaya devam edecekler.

Maaş Bilgisi ve Kariyer Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, ayurveda uygulayıcılarına özgü verileri rapor etmese de, bu tür bütünsel sağlık sağlayıcıları, daha yaygın kategorilere girmeyen uygulayıcıları uzmanlaşmış sağlık teşhisi türleri arasında sınıflandırmaktadır. Mayıs 2015’te BLS tarafından bu uygulayıcıların yıllık 74.710 Türk lirası maaş kazandıkları bildirildi. Ancak maaşlar uzmanlık, konum, eğitim ve deneyim açısından büyük ölçüde farklılık gösteriyor. Sağlığı teşhis ve tedavi uygulayıcıları arasında istihdamın, 2014 ve 2024 arasında yaklaşık %16.8 oranında artacağı tahmin edilmektedir.

Modern tıbbın birçok biçiminden önce gelen eski bir şifa ve tıp uygulaması olduğundan, ayurveda bazı meslektaşlarıyla aynı lisans, belgelendirme ve resmi eğitim gereksinimlerine sahip değildir. Bununla birlikte ayurveda alternatif tıp şemsiyesinin altına düşer ve bu nedenle bu tıbbi düşünce biçimine atfedilen herkes için harika bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu