Ayar Görevlisi: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Ayarlama Görevlisi için Görev Tanımı

Bir düzenleme memuru, mutsuz müşterilerden şikayet alan ve pazarlık eden bir tür müşteri hizmetleri temsilcisidir. Düzenleme memurları, banka ve kredi kartı hesapları, perakende veya toptan alımlar ve sigorta poliçeleriyle ilgili soruları çözmek için müşterilere genellikle telefonla doğrudan yardımcı olur. Düzeltme memurları hesaplara, politikalara veya satın almalara ilişkin şikayetlere veya sorulara bakar ve müşteri beyanlarının esasını şirket politikaları ve prosedürleri bağlamında değerlendirmek zorundadır.

Bir müşterinin şikayeti garantilenirse, düzenleme memurları müşterinin hesabını borçlandırır, değiştirme fonlarını veya ürünlerini düzenler, şirketin kayıtlarında uygun değişiklikleri veya notları alır ve gerekirse, denetçilere daha fazla işlem yapılması için konuyla ilgili geri bildirimde bulunur. Birçok düzenleme memuru işi havayolu, hastane, sigorta, perakende, toptan satış veya telefon şirketi endüstrilerinde bulunabilir.

EğitimLise diploması, iş başında eğitim
İş Yetenekleriİyi iletişim, hafıza ve bilgisayar becerileri, başkalarıyla iyi çalışabilme becerisi
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 33.750 türk lirası (müşteri hizmetleri temsilcileri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %5 (müşteri hizmetleri temsilcileri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Ayar görevlisi işleri genellikle giriş seviyesi pozisyonlar olarak kabul edilir. Ayar görevlileri kiralayan çoğu şirket, tercihen güçlü bir bilgisayar geçmişi ve iki dilli becerilere sahip, sadece bir lise diploması veya eşdeğeri gerektirir. 2016 yılında ONet Online’a göre, müşteri hizmetleri temsilcilerinin %67’si (ayarlama görevlileri dahil) bir lise diplomasına sahipken, %6’sı üniversite eğitimini tamamlamış ancak bir dereceye kadar mezun olmamıştır.

Çoğu ayarlama görevlisi, şirket politikaları, bilgisayar yazılım programları, şirket telefon sistemleri, iletişim becerileri ve komuta zinciri konularında bir süre eğitim almaktadır. Eğitimin tamamlanması birkaç gün ile birkaç hafta sürebilir. Birçok şirket ayrıca, şirket politika değişikliklerine, yeni bilgisayar yazılım programlarına uymak veya iletişim ve dinleme becerilerini geliştirmeye devam etmek için devam eden eğitim oturumlarına katılmaya devam etmelerini ister.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu, başarılı uyum memurlarının aşağıdaki becerileri taşıdığını belirtti:

  • Aktif dinleme ve iletişim becerileri
  • Müşteri talepleriyle ilgilenirken mükemmel bir hafıza
  • Güçlü bilgisayar ve raporlama becerileri
  • Müşterilerle çalışırken başkalarıyla iyi çalışabilme, serin bir öfke yaşama ve sabırlı olma yeteneği

İstihdam ve Maaş Durumu

Uyum görevlileri, olumlu iş fırsatlarını dört gözle bekleyebilir. BLS, müşteri hizmetleri temsilcilerinin 2016-2026 arasında %5’lik bir iş artışı görmesi gerektiğini bildirdi. Katip işler için rekabet, şirket içi müşteri hizmetleri pozisyonlarında daha yüksek olabilir. Mayıs 2018’de, BLS müşteri hizmetleri temsilcileri için ortalama maaşın 33.750 ₺ olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu