Avukatlık Mesleğine Genel Bakış

Avukatlar işlerinin çeşitli yönleriyle sıkıldıklarından, yoğunluğu almak için genellikle avukatlara ihtiyaç duyulur. Sizi eğitebilecek lisans programları ve size hukuk alanında bir kariyere giden yolda bir profesyonel olarak sertifikasyon kazandırabilecek ulusal kuruluşlar vardır.

Genel Bilgiler

Avukatlar veya hukuk asistanları, avukatlara yasal brifing hazırlama, dosya düzenleme ve davaları araştırma gibi çeşitli görevlerde avukatlara yardım etmek için resmi olarak eğitilmiş profesyonellerdir. Avukatların çoğu, avukat çalışmalarında önlisans dereceleri veya sertifika programları aracılığıyla eğitim alırlar ve genellikle kredi bilgilerini alırken uygulamalı deneyim kazanırlar. Ancak, hukuk ofisi tecrübesi olan bazı kişiler, iş başında onları eğitmek isteyen işveren bulabilir. Kariyer olanaklarını geliştirmek isteyenler, gönüllü avukat sertifikaları da tercih edebilirler.

Eğitim Şartları Avukat çalışmalarda sertifika veya önlisans derecesi
BelgelemeYerel ve ulusal kuruluşlardan gönüllü sertifikalandırma
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) Avukatlar ve hukuk asistanları için %12*
Yıllık Ortalama Maaş (2018)Avukatlar ve hukuk asistanları için yıllık 50.940 TL*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Avukat İş Tanımı

Avukatlar, avukatlara yasal yazışmalar, açıklamalar, sözleşmeler, irade ve diğer önemli belgeleri hazırlamada yardımcı olur. Ayrıca tanıklarla eşleşip mahkeme celbi gönderebilirler. Ek olarak, eski yasalar, yasal görüşler, düzenlemeler, kodlar ve davalarla ilgili diğer bilgiler dahil olmak üzere verileri araştırabilir, düzenleyebilir ve bulabilirler.

Görevlerinin bazıları idari olduğundan, fotokopi makineleri, faks makineleri, tarayıcılar ve masaüstü bilgisayarlar gibi ofis ekipmanlarının kullanımında ustalaşmak için avukat gerekebilir. Bu donanıma ek olarak, avukatların kelime işlem ve veri yönetimi yazılımlarına aşina olmaları gerekebilir.

Avukat Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Çok sayıda yol, bireyleri avukat mesleğe götürebilir. Bazı hukuk firmaları avukatlar için iş başında eğitim vermektedir; Bununla birlikte bu alandaki birçok işçi 2 yıllık avukat ortak derecelerine sahiptir. Zaten ilişkisiz ana dallarda lisans derecesine sahip olan kişiler, işe hak kazanmak için avukat çalışmalarda sertifika programlarını tamamlayabilirler. Bu sertifika programları sadece birkaç ay sürmektedir. Bazı yüksekokullar lisans ve yüksek lisans programları içerisinde konsantrasyon olarak avukat çalışmalar sunar.

En Popüler:  Havacılık ve Uzay Teknolojisi Teknisyeni: İş ve Kariyer Bilgisi

Avukat programlardaki öğrenciler genellikle hukuk davası, yasal araştırma ve yazma, mülkiyet hukuku ve hukuk etiği dersleri alırlar. Ayrıca yasal ofis yazılımı ve teknolojisi konusunda eğitim alabilirler. Birçok program, öğrencilerin hukuk bürolarında, hukuk departmanlarında ve diğer hukuk ortamlarında uygulamalı deneyim kazandıkları stajı tamamlamalarını gerektirir.

Avukatların Maaş ve İstihdamı

Çalışma İstatistikleri Bürosu, yasadışı mesleğin ortalama büyüme hakkında deneyimleyeceğini ve istihdamın 2018-2028’den %12’ye yükseleceğini tahmin ediyor. Avukatlar çoğunlukla özel hukuk firmalarında çalışır. Ancak sigorta şirketleri, gayrimenkul şirketleri ve bankalar gibi diğer işletmeler de avukatlar alabilir. BLS, avukatlar için ortalama maaşın Mayıs 2018’de 50.940 TL olduğunu bildirdi.

Avukat çalışmalarında bir önlisans veya lisans derecesiyle avukat olabilir veya başka bir alanda lisans dereceniz varsa, bir sertifika alabilirsiniz. Zorunlu olmamakla birlikte, birçok işveren profesyonel sertifikaya sahip avukatları kiralamayı tercih eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu