Atletik Direktör Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Atletik direktörler spor etkinliklerini, takımları ve antrenörlerin ve diğer atletik personelin istihdamını denetler. Ayrıca finansal bütçeleri ve medya ilişkilerini de idare ediyorlar. Atletik yönetmenleri, koçluk veya yönetim tecrübesi olan en az spor yönetimi veya ilgili bir alanda yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyarlar.

Genel Bilgiler

Spor idaresi veya ilgili bir alanda, bir koç veya alt seviye spor yöneticisi olarak tecrübe ile bir yüksek lisans derecesi, genellikle bir spor direktörü olarak bir pozisyon almak için gereklidir. Atletik direktörler kendi bölümlerinden sorumlu oldukları için, bu pozisyon için adaylar, aynı zamanda birden fazla spor konusunda çalışma bilgisine sahip olmanın yanı sıra işletme ve finans alanında da iyi bilgilendirilmelidir.

Eğitim Şartları Spor yönetiminde yüksek lisans derecesi yaygındır
Diğer gerekliliklerKoçluk deneyimi ve iş bilgisi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*Tüm ortaöğretim eğitim yöneticileri için %7
Ortalama Yıllık Maaş (2018)**Atletizm direktörleri için 115.250 TL, yüksek öğrenim

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **Salary

İş Gereksinimleri

Bir atletik yönetmen antrenörlerin işe alınması ve denetlenmesi ile bölümün mali ve fiziksel kaynaklarının yönetiminde yer alması gerekir. Atletik yönetmenin ayrıca, bir kurumun akademik standartlarının korunmasını sağlamak için diğer kolej ve üniversite yetkilileriyle birlikte çalışması gerekir. Ek olarak, bir atletik direktör kendi bölümündeki çalışanları yönetmek ve atletik bölümün hedeflerini potansiyel bağışçılara ifade etmek için açık ve etkili bir iletişimci olmalıdır.

Atletik Direktör Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Gelecekteki bir üniversite atletik direktörü için, beden eğitimi, pazarlama veya işletme alanında lisans derecesi temel bir temel oluşturabilir. Bununla birlikte çoğu işveren, en az bir yüksek lisans derecesi olan spor idaresi veya benzeri bir alanda iş başvurusunda bulunur. Kurslarına ek olarak, spor idaresi öğrencileri kolej veya profesyonel spor ligleri veya takımlarının ön ofislerinde stajyer olarak deneyim kazanabilirler.

En Popüler:  Biyoistatistikci: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Spor İdaresi Bilim Ustası, bir atletizm direktörünün görevlerini bir programda birleştirir. Derecesi gereksinimlerini tamamlayan öğrenciler aşağıdaki dersleri almış olacaklar:

  • Spor pazarlaması
  • Spor medya ilişkileri
  • Spor etiği
  • Örgütsel davranış
  • Muhasebe
  • Tesis Yönetimi

Bazı okullar yüksek lisans düzeyinde spor yönetimi programlarını Master of Business Administration programları ile birlikte sunmaktadırlar. Diğerleri, bir yüksek lisansın spor yönetimi alanındaki yüksek lisans derecesi ile birleştirilir.

Deneyim Gereksinimleri

Bir kolej atletik direktörü antrenörleri denetlediği için, birçok okul kolejli koçluk veya oyun deneyimi ve çok sayıda sporla ilgili çalışma bilgisi olan adayları arar. Bazı durumlarda, atletizm direktörü eşzamanlı olarak okulun takımlarından birine koçluk yapacak. Bununla birlikte giderek daha büyük bölümlerde daha az atletik yönetici, antrenörlük deneyimine sahiptir. Bunun yerine, genellikle bir yönetim pozisyonunda, bir kolej veya profesyonel ekip için spor yönetiminde çalıştılar.

Milyonlarca liralık bütçeleri dengelemek ve yönetmek işin büyük bir parçası olduğundan, büyük bir atletik bölümü yürütmek için finans ve ekonomi ile ilgili deneyime ihtiyaç vardır. Ayrıca bölümün genel topluma temsilcisi olarak, bir üniversite atletik yöneticisinin medya ilişkileri ya da halkla konuşma konusunda bazı deneyimleri olması gerekir. Salary atletizm direktörlerinin yıllık ortalama 115.250 TL gelir elde ettiğini, maaşların ise 89.540 TL ile 155.790 TL arasında olduğunu bildirmektedir.

Üniversite atletik direktörü olmak için, lisansüstü düzeyde bir eğitim ve spor ya da yönetim deneyimi yaşamak gerekir. Bu yöneticiler finanstan pazarlamaya kadar tüm spor personelini ve atletik işlevleri yönetir ve sürdürürler. Üniversite sonrası atlet yöneticileri de dahil olmak üzere tüm ortaöğretim sonrası eğitim yöneticilerinin ortalama geliri 111.000 TL civarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu