Astronom: İş Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

İş Tanımı

Lisans düzeyiDoktora
Derece Alan Astronomi
DeneyimDoktora sonrası araştırma programı tipik (2-3 yıl)
Önemli beceriler Güçlü problem çözme, araştırma, veri analizi, matematik ve fen becerileri; Bilim ile ilgili özel yazılım programları bilgisi; bir ekiple çalışabilme becerisi
İş Büyümesi (2014-2024)%3 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2015)104.100 TL

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Gökbilimciler Evren hakkında daha fazla şey öğrenmek için fizik ve matematik ilkelerini uygulayabilir. Teleskoplar ve bilgisayar programları kullanarak gezegenlerin, ayların, yıldızların ve diğer nesnelerin özellikleri hakkında veri toplarlar. Gökbilimciler genellikle kara delikler gibi belirli türdeki gök cisimleri veya olaylarında uzmanlaşırlar. Tipik görevler arasında bilimsel teoriler geliştirmek ve test etmek, verileri analiz etmek ve araştırma önerileri yazmak yer almaktadır. Ayrıca bilimsel makaleler hazırlamak ve bulgularını bu alandaki diğer kişilere sunmak için zaman harcarlar.

Çoğu gökbilimci bir bilim adamları ekibinde çalışır. Genellikle tam zamanlı çalışırlar. Ancak araştırma bazı nesnelerin daha görünür olduğu durumlarda geceleri de yapılabilir. Gökbilimciler öncelikle ofislerde çalışırlar. Bazen, gözlemevlerinde çalışmaları veya uzman ekipmanlara sahip tesislere uluslararası seyahat etmeleri gerekebilir. Ayrıca araştırma sunarken seyahat edebilirler. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, kolejler ve üniversiteler 2015 yılında astronomların çoğunluğunu istihdam ederken, diğerleri federal hükümet için veya özel araştırma ve geliştirme bölümlerinde çalıştı.

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Çoğu astronomi pozisyonu doktora gerektirir. astronomi alanında, genellikle tamamlamak için 5-7 yıl sürer. Bu programların astrofizik, yıldız ve gezegen fiziği, galaksiler, kozmoloji, yıldızlararası ortam ve optik dersleri içermesi muhtemeldir. Matematik ve bilgisayar bilimi de vurgulanmaktadır.

Doktora tamamladıktan sonra Program isteyen, astronomların sık sık 2-3 yıl alabilmesi için bir veya daha fazla doktora sonrası araştırma pozisyonuna girerler. Genellikle daha karmaşık projelere başlamadan önce kıdemli astronomlar altında çalışırlar. Federal hükümet tarafından istihdam edilen astronomların uygun güvenlik önlemleri almaları gerekebilir.

En Popüler:  Olay Yeri İnceleme: Görev ve Kariyer Bilgileri

İstenen Yetenekler

BLS’ye göre, gökbilimciler karmaşık sorunları çözme, araştırma yapma ve verileri doğru bir şekilde analiz etme becerisine sahip olmalıdır. Takım içinde çalışmak üzere olmakla birlikte, güçlü matematik ve fen becerilerine de ihtiyaçları var. Ayrıca bilimle ilgili özel yazılım programları hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur.

İstihdam ve Maaş Durumu

BLS, gökbilimciler için yıllık ortalama maaşın 2015 yılında 104.100 TL olduğunu bildirdi. Gökbilimciler için öngörülen istihdam artışı, tüm meslekler için ulusal ortalamanın altında olan 2014-2024 yılları arasında %3 idi. Federal astronomi araştırma harcamaları yıldan yıla değişmektedir ve birçok pozisyon için mevcut olan nispeten düşük fon miktarı bu alandaki iş sayısını sınırlayabilir. Ayrıca rekabetin kalıcı işler ve araştırma hibeleri için güçlü olması beklenmektedir.

Gökbilimciler, evrenimizi inceler ve güçlü bir fizik ve matematik anlayışı ile birlikte doktora derecesine sahip olmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu