Anesteziyoloji Asistanı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Anesteziyoloji Asistanının Görev Tanımı

Anestezi asistanları, lisanslı bir anestezi uzmanının gözetimi altında çalışmakta ve tıbbi prosedürler sırasında hastalara ağrı yönetimi sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Bir anesteziyoloji asistanının iş sorumlulukları arasında hastalarla buluşmak ve sağlık geçmişlerini kayıt altına almanın yanı sıra güvenli ve etkili ağrı yönetimi stratejileri geliştirmek, uygulamak ve izlemek vardır. Çoğu anestezi asistanı daha büyük tıp merkezlerinde çalışmaktadır. Amerikan Anesteziyoloji Asistanları Akademisi’ne (A.B.A) göre, 18 eyalette ruhsatlandırma veya benzeri düzenlemeler uygulanmakta olup, 12’sinde anesteziyoloji asistanının bir anestezist tarafından yönlendirilen bazı işleri yapmasına izin verilmektedir.

EğitimLisans ve yüksek lisans derecesi
İş YetenekleriDetaylara dikkat, örgütsel ve eleştirel düşünme becerileri, iyi yön alabilme ve başkalarıyla çalışabilme becerisi ve el becerisi
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*104.860 Türk lirası (doktor yardımcıları için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %37 (doktor asistanları için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

A.B.A’ya göre, tüm anestezi asistanları, tıp öncesi geçmişi olan bir lisans derecesine sahip olmalı ve hem didaktik eğitim hem de klinik çalışmalar dahil olmak üzere lisans düzeyinde bir uzmanlık programı tamamlamalıdır. Anesteziyoloji asistanları, genellikle biyoloji, kimya veya mikrobiyoloji gibi tıp öncesi bir ana dal ile lisans derecesi alarak başlamalıdır. Anesteziyoloji asistanları akredite bir programdan yüksek lisans derecesi almak zorundadır. A.B.A, 2019’da ülkede akredite anesteziyoloji programları olan 12 okul bulunduğunu bildirmiştir. Program müfredatının tamamlanması için iki veya daha fazla yıl gerekebilir. Anesteziyoloji asistanı programları öğrencileri fizyoloji, anestezi bilimi, farmakoloji ve anatomiyi incelemektedir.

Lisans Gereklilikleri

Örgün eğitimleri tamamlandıktan sonra, anesteziyoloji asistanları daha sonra uygulama için belgelendirme ve devlet ruhsatlarını alabilirler. Devlet yasaları, lisanslama ve sertifikalandırma şartlarına göre değişir. Devlet düzenlemeleri ayrıca ameliyathanelerde ne tür bir iş anestezi asistanının yapabileceğine göre değişmektedir.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu, anesteziyoloji asistanlarının aşağıdaki özelliklere ihtiyaç duyduğunu bildirmiştir:

  • Detaylara ve başkalarına yardım etme arzusuna güçlü bir dikkat gösterilmesi
  • Organizasyon becerileri
  • Anestezi uzmanlarını denetlemekten iyi geçebilme
  • Basınçlı ortamda iyi çalışabilme
  • Eleştirel düşünme becerileri
  • El becerisi

İstihdam ve Maaş Durumu

Anesteziyoloji asistanlarının daha büyük hastanelerde iş fırsatları bulması muhtemeldir ve başarı hastane finansmanına bağlı olarak değişebilir. BLS, anestezi asistanları gibi hekim asistanları için istihdam olanaklarının 2016 ve 2026 arasında ortalamadan (%37) daha hızlı büyümesi beklendiğini ve 2017’de yıllık ortalama 104.860 Türk lirası tutarında bir yıllık maaş aldığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu