Anestezi Uzmanı: Eğitim Gereksinimleri ve Kariyer Bilgisi

Genel Bilgiler

Lisans düzeyiTıp Doktoru (M.D.) veya Osteopati Doktoru (D.O.)
Derece Alan Sağlık bilimleri veya lisans derecesi
Lisans/ BelgelendirmeBütün devletler lisans gerektirir; gönüllü yönetim kurulu sertifikası
Deneyim4 yıllık ikamet programı gerekli
Önemli beceriler İletişim, liderlik, problem çözme ve organizasyon becerileri; ayrıntı odaklı, empatik ve sabırlı olun; el becerisi ve fiziksel dayanıma sahip; kapsamlı tıbbi bilgi ve özel tıbbi ekipman ve bilgisayar yazılımı kullanabilmek
İş Büyümesi (2014-2024)%21 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2015)*258.100 ₺

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Anesteziyolojinin ağrı tedavisi ve önlenmesi ve cerrahi işlemler sırasında hastaların hayati işlevlerinin izlenmesi. Ancak, sadece ameliyathanelerde çalışmazlar. Ayrıca ağrı klinikleri, yoğun bakım üniteleri veya doğum ve doğum üniteleri üzerinde de pratik yapabilirler. Bir anestezi uzmanı olmak, daha ileri uzmanlık yapmak isteyen (örneğin, pediatrik anesteziyoloji gibi) lisans önkoşul dersleri, tıp fakültesi ve bir ikamet, ayrıca ikamet sonrası (burs) eğitiminin tamamlanmasını gerektirir.

Lisans eğitimi

Tıp fakültesine kabul için resmi bir derece gerekmemektedir ve birçok lisans programından öğrencileri bu çaba için yeterince hazırlayabilmektedir. Bazı okullar, fizik, organik ve inorganik kimya, anatomi ve biyoloji derslerini içermesi gereken 4 yıllık bir derece ile doğa bilimleri mezunlarını tercih etmektedir.

Tıp Okulu

Anesteziyoloji alanında uzmanlaşmadan önce, tüm perspektif anestezistleri 4 yıldan mezun olmalıdır. Tıp Doktoru (MD) veya Osteopati Doktoru (DO) akredite bir tıp okulunda program. Bu son derece rekabetçi programlar, akademik açıdan zorlu ve zaman alıcı özellikleriyle ünlüdür.

Tıp fakültesinin ilk iki yılı, öğrencilerin lisans bilimlerinde doğa bilimleri hakkında bilgi edinir ve bu karışıma daha özel bilimler ekler. Tıp öğrencileri biyokimya, mikrobiyoloji, sinir bilim, farmakoloji, patoloji, immünoloji ve davranış bilimleri dersleri almaktadır. Bu ilk iki yıl boyunca, sınavlar ve görüşmeler yapmayı öğrenen öğrenciler ilk hasta temaslarına da sahip olurlar.

En Popüler:  Mahkeme Kayıt Cihazı: İş Görevleri ve Kariyer Bilgileri

Tıp fakültesinin ikinci yarısı öncelikle klinik çalışma. Öğrenciler, pediatri, geriatri, onkoloji ve anesteziyoloji gibi çeşitli tıp dallarına iş başında girmeleri için 4-12 haftalık klinik rotasyonlara katılırlar. Bu öğrenciler, hekime ya da asistanlara katılanların gözetimi altında çalışırlar. Hastalarla etkileşime giriyor, ön tanı koyuyor ve ardından tedavi planları geliştiriyor ve bunları amirlerine sunuyorlar.

İkamet ve Burs

ABD’deki anestezi uzmanları, tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 4 yıllık bir asistan eğitim programına tabi tutulmalıdır. İlk yıl ya tıbbi ya da cerrahi staj olabilir, ardından anesteziyoloji alanında üç yıl yoğun bir eğitim görülebilir. Sakinlerin durumuna bağlı olarak, gelecekteki bu anestezi uzmanları stajyerlerden bir basamak daha yüksektir. Ancak yine de sadece gözetim altında ilaç uygulamaktadır. Performans beklentileri, hastaları teşhis ve tedavi eden, ekip toplantılarına katılan, raund olarak bilinen ve profesörlere ve denetleyen doktorlara vakalar ve araştırmalar sunan sakinler için önemli ölçüde artmıştır.

Bir ikamet sırasında öğretilen ve uygulanan uzman anesteziyoloji unsurları şunları içerebilir:

  • Kronik ve akut ağrı yönetimi
  • Ameliyat öncesi hasta değerlendirmesi
  • Ameliyat sonrası ağrı değerlendirmesi ve kontrolü
  • Yoğun bakımda ağrı yönetimi
  • Cerrahi bakımda önceden var olan hastalık faktörleri

Eğitimlerinin bu aşamasında, birçok anestezi uzmanı bir alt uzmanlıkta ek bir çalışma yılı tamamlamaya devam ediyor. Bu eğitim,   pediatrik, obstetrik, kardiyak, nörolojik veya kritik bakım gibi özel ilgi duyabilecek bir anestezi alt kümesi içindedir. Özellikle hırslı bir anestezi uzmanı, alt uzmanlıkları birleştirmek için daha sonraki ek bursları üstlenebilir.

Ruhsat ve Sertifikalandırma

Tıp pratiği yüksek düzeyde düzenlenmiştir ve anesteziyoloji istisna değildir. Anestezi uzmanları için üç düzeyde sertifikalandırma mevcuttur. Lisans bir geçişi içeren, devlet temelli bir kimlik belgesidir. ABD Medikal ve Lisans Muayenesi (USMLE). Akredite bir tıp fakültesinden mezun olduktan sonra alınabilir ve ABD’de tıp pratiği yapılması zorunludur. Tıptaki bireysel uzmanlık alanlarında, ikamet programının sona ermesinde daha fazla sertifika alınması gerekir. Amerikan Anesteziyoloji Kurulu (ABA) Sertifikalı anestezist uzmanlığı için yazılı ve sözlü sınavı uygular. Üyeler, aynı zamanda kritik bakım, ağrı kesici ilaç ve bakımevi ve palyatif tıbbın anestezi alt dallarında ilave bir ABA kurulu sertifikası da alabilirler.

En Popüler:  Klinik Psikolog: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgileri

Kariyer Bilgisi

Boomer popülasyonu yaşlandıkça, sağlık endüstrisinin büyümeye devam ederek ortalamanın üzerinde iş olanakları yaratması beklenmektedir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, anestezi uzmanları için iş olanaklarının 2014 ve 2024 yılları arasında %21 artması bekleniyordu. Anestezistler için yıllık ortalama maaş, BLS rakamlarına göre Mayıs 2015 itibariyle 258.100 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu